Varis Tedavisi
Varis Muayenesi Randevu Varis Tedavi Ücretleri

Varikosel Tedavisi

Genelde bacaklarda görmeye alışkın olduğumuz venler aslında vücudun bir çok yerinde oluşabilmektedir. Elde, vajinada, testislerde ve hatta kadınların göğüs kısımlarında çok sık olmasada oluşan vakalardır. Varicosel testis toplar damarlarında genişleme durumu varikosel olarak isimlendirilir. Testislerden kalbe dönen kirli kanın taşındığı damarlarda genişleme, uzama ve kıvrılma şeklinde ortaya çıkan yumurtalık venleri genellikle sol taraftada görülür. Sağ tarafta az rastlanır.

Yumurtalık Varisi İle Ortaya Çıkan Şikayetler

 • Gelen damarlar ve yumurtalıklarda ağrı
 • Kasık arasında oluşan ve yatınca kendiliğinden kaybolan şişlikler
 • Kısırlığa bağlı damarların genişlemesine bağlı olarak yumurtalıklar ısınır ve yumurta üretme gücü azalır.

Yumurtalık Varislerinde Tedavi Nasıl Olur?
Şikayetler ne kadar ileri olsa da sorunun çözümü mümkündür. İlaçla sadece ağrı ve şikayetler için geçici bir çözüm sağlamaktadır. Ancak hastalığı iyileştirici özelliği yoktur.

yumurtalık varisi

İki tür çözüm yöntemi bulunuyor. Skleroterapi ve Ameliyat şeklinde uygulanmaktadır. Vakıaların çoğu skleroteapiyle ayaktan tedavi edilebilir. Genişlemiş damarın içine damarı yok edici ilaç verilerek damar sonsuza dek yok edilir. Uygulama bacak varislerinin tedavisiyle aynıdır. Bacaklarda çok daha kalın varisler bu yöntemle tedavi edildiği gibi testis varisleri de aynı şekilde yapılır. Skleroterapi gelişmiş yöntemler arasında yer alır.

Ameliyatla Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır
Cerrahi yöntemde ise kasığın yukarısından yapılan kesiyle genişlemiş toplar damarlar bulunur ve bağlanır. Her iki yöntemde de şikayetler kısa sürede düzelmekte olup yumurta (spermium ) sayısı artar. Ameliyat süresi yaklaşık yarım saat ve hastalar aynı gün evlerine dönebilirler. Özellikle mikroskopik yöntemle yapılan ameliyatta, hem başarı şansı yüksektir hem de risk çok azdır ve normal yaşama dönme süresi birkaç gündür. Spor yapmak için 2-3 hafta beklemekte yarar vardır.

Ameliyat yaygın bir şekilde yapılmaktadır ama ameliyatsız yumurtalık varisi tedavisi yapmayı bilen ürolog sayısının az olması sebebiyle ancak belli merkezlerde yapılmaktadır. IDEA Klinik olarak en çok önerdiğimiz ve uyguladığımız tedavilerden birisi Skleroterapidir. Hastalarımıza kesinlikle ameliyat önermiyor ve uygulamıyoruz.

24 Comments

Add a Comment
 1. 2012 son aylarında yumurtalık varis teşhisi kondu ve ameliyat oldum şimdi 8 aydı yumurtalar aşırı ağrı var gittim doktor Varikosel teşhisi koydu bende ağrıda var sağ ve sol sol daha fazla be önerirsiniz hiç çocuğum olmadı ve çocukta istiyorum yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  1. merhaba Gökhan bey
   varikosel ürologların alanına girer,ürolojiye görünmelisiniz

 2. Hocam ben yaklaşık 2 yıl önce varikosel
  Ameliyatı oldum fakat başka bir üroloji Dr
  Muyane oldum varikosel aynı durumda olduğunu söyle di ikinci bir ameliyat olmam mümkündür başka bir tedavi yöntemi varmı tşk

  1. Skleroterapi ile kısa bir sürede tedavisi mümkündür.araştırın
   Doc.Dr.Onur Gürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?