Varis Tedavisi
Varis Muayenesi Randevu Varis Tedavi Ücretleri

Varis Neden Olur?

Bu başlıkta arama yapan insanların büyük bir bölümü maalesef varis hastalarından oluşmaktadır. Oysaki araştırmayı bu sorunla karşı karşıya kalmadan önce yapsak büyük ihtimalle şuan daha sağlıklı olabilirdik, çünkü damar genişlemesi alınacak önlemlerle risk olmaktan çıkabilir. Bunun için ilk olarak neden olduğunu bilmeliyiz. Bu yazıda merak edilen tüm detayları bulacaksınız.

Varis Nasıl Oluşur, Önce Onu Anlayalım

Değerli arkadaşlar hastalığa sebep olan etkenlere geçmeden önce daha da önemli olduğunu düşündüğüm nasıl olduğuna bakmak gerekir. Fakat onun öncesinde de belirtmek istediğim bu hastalığın neden olduğu tam olarak bilinmemesidir. Fakat uzmanlar benimde yazının devamında belirteceğim şekilde bazı etkenler üzerinde durmaktadır.

Varis neden olur

Toplardamar Kapakçıklarının Bozulması

Evet, arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi damarlarda genişlemeye neden olan en önemli etken toplardamar içerisinde yer alan kapakçıkların bozulmasıdır. Kapakçık nedir, ne işe yarar? Gibi soruların cevabını sitemizde bulabilirsiniz.

Toplardamar Kapakçıklarını Bozan Etkenler

Yukarıda hastalığın ortaya çıkış etkeninin toplardamar kapakçıklarının bozulması olduğunu anladık, şimdi ise işte bu bozulmaya neden olan etkenleri, bizlerin hata ve ihmallerini başlıklar halinde göreceğiz. Burada öğreneceğiniz bilgiler bundan sonra daha dikkatli olmanızı sağlayacaktır.

Genetik (Aileden Geçiş)

Birçok hastalık gibi damar genişlemedi de genetiktir. Anne ya da babada olması çocukları da riskli hale getirmektedir. Mesela saç dökülmesi de genetik bir sorundur. Babasında dökülme ya da kellik olan çocuklar 17-18 yaşına geldiklerinde onlarda dökülme problemi ile karşı karşıya kalırlar.

Varis hastalarında genetik geçiş 2 şekilde olmaktadır. İlk etken damar duvarları ve kapakçıkların doğuştan zayıf olmasıdır. İkinci etken ise birçok insan toplardamarlarında kapakçık olmadan dünyaya gelmektedir. Bu nedenle yapmanız gereken anne ve babanızda bu hastalığın olup, olmadığını öğrenmek ve önlem almaktır.

Meslek Seçimi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çok çalışkandır. Birçok hastalık genelde iş hayatında oluşur. Onlardan biri de varis diyebiliriz. Meslek seçimi ve iş yaşamında daha da dikkatli olmanız gerekir. Dilerseniz risk oluşturan iş alanlarına bakalım.

Ayakta çalışmak

Ayakta Çalışmayı Gerektiren İşler

İş hayatında en fazla risk ayakta çalışmayı gerektiren işlerde oluyor. Tabii ki her ayakta çalışanın damarları genişleyeceği anlamına gelmez. Risk daha çok ayakta ve belli bir alanda sabit çalışanları etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse bir kuaför düşünebilirsiniz. Yaklaşık 12 saat boyunca ayakta ve dar bir alanda çalışmaktadır. Buna benzer yüzlerce meslek sayılabilir. Sürekli ayakta duran insanın kirli kan akışı çok zor olmaktadır. Toplardamar kasları çalışmadığı için basınç oluşur ve kapakçıkların bozulmasına neden olur.

Ayakta Hareket Halindeyseniz Sorun Yok
Bazı işler ise belirli bir alanda sabit çalışmak yerine dolaşarak çalışmayı gerektir. Mesela bir depo görevlisi gelen araçları boşaltma, araç yükleme derken depo içerisinde sürekli oradan, oraya yürümektedir. Bu arkadaşlar sabit çalışanlara göre daha şanslıdır. Çünkü yürümeleri damarlarında oluşan basıncı ortadan kaldırmaktadır. Sürekli belirli bir alanda sabit çalışan insanlarda her 30-45 dakika aralıklarla bulundukları yeri terk ederek hiç olmazsa 2 dakika yürüyüş yapmaları gerekir.

Uzun Süre Oturulan (Masa Başı) Meslekler

Oturarak çalışanlar yukarıda yer alan metni gördüklerinde oturarak çalıştıkları için belki biraz sevinmiş olabilirler. Fakat risk oturarak çalışanlar içinde geçerlidir. Tabii ki ayakta çalışanlar kadar değildir. Oturanlarda sorun hareketsizliğe bağlıdır. İnsan hareketsiz kaldığında kan akışı durma noktasına gelmektedir. Bu durumda damarlarda bekleyen kan kapakçıkları zorlayarak bozulmasına neden olmaktadır. Bu arkadaşlarımız da yine 30-40 dakika aralıklarla masalarından kalkarak minimum 2 dakika bile olsa yürüyüş yapmalıdır.

Hamilelikte varis neden olur

Hamilelik

Sürekli belirttiğimiz bir husus varis hastalığı kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla görülmektedir. Bunun başlıca sebebi hamilelik dönemi olmaktadır. Anne adayları bu dönemde daha fazla risk almaktadır. Gerek kılcal damar, gerekse toplardamar genişlemesi oluşur. Aynı şekilde gebelik öncesi mevcut sorunlarda ise hızla ilerleme meydana gelebilir. Bu sebeple anne adayları çok dikkat etmesi gerekir. Mesela çocuk sahibi olmayı düşünen hastalar mutlaka tedavi olmalıdır. Çünkü gebelik ve emzirme sürecinde tedavi yapılmaz. Bu süreçte çok fazla ağrı, kramp, şişlik gibi şikâyetlere maruz kalabilirsiniz. Peki gebelik esnasında varis neden olur? Şimdi dilerseniz bu soruya yanıt vereyim

Hamilelerde Varis Neden Olur?

Sorunun birden fazla cevabı olduğunu belirtmeliyim. Dilerseniz ilk olarak artan kan değerleri ile başlayalım. Bebeğin daha iyi gelişimini sağlaması için hamile kadınlarda kan seviyesi bir miktar artmaktadır. Güzel bir gelişme olmasına karşın varis nedeni olabiliyor. Buna ek olarak bebeğin büyümeye başlaması toplardamara baskı yapar hale gelmesini sağlıyor. Bir diğer etken ise gebelik esnasında hormonal dalgalanma olmaktadır. Bu süreçte artan östrojen seviyesi damarlarda gevşemeye neden olmaktadır.

Doğum Sonrası Kendiliğinden Geçebilir!

Özellikle gebelik esnasında oluşan kılcal damar problemi doğum sonrası 2-3 ay içerisinde geçme olasılığı bulunmaktadır. Zaten hastaların gebelik ve emzirme sürecinde tedavisi önerilmediği için bir süre bekleyerek duruma göre hareket etmeleri gerekir.

Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı

Hamilelik ile zıt olmasına karşın östrojen konusu açıldığı için doğum kontrol hapları ile devam etmek istiyorum. Henüz bebek sahibi olmayı düşünmeyen kadınlar doğum kontrol hapları ile korunmaktadır. Bu tür ilaçlar östrojen seviyesini yükselttiği için yukarıda belirtmiş olduğum damarlarda gevşemeye sebebiyet verir, bu açıdan baktığımızda doğum kontrol hapı kullanan hanımlar dikkatli olması gerekir.

Yaşın İlerlemesi (50 Yaş Sonrası)

Hastalık kadınlarda olduğu gibi yaşlı insanlarda da sıkça görülür. Özellikle 50 yaş sonrası görülme oranı artmaktadır. Bunun nedeni yaşa bağlı olarak damarların zayıflaması gösterilmektedir. Birde kasları yeterince güçlü değilse maalesef insanların ilerleyen yaş ile birlikte karşılaşacağı hastalıklardan biri de damarlarda genişleme olacaktır.

Fazla Kilo (Obezite)

Bir diğer neden ise ülkemiz içinde risk teşkil etmeye başlayan fazla kilo problemidir. Maalesef çocuklarda bile gömeye başladığımız fazla kilo problemi damarlarda yine aşırı basınca neden olarak kapakçıkların bozulmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için mutlaka sağlıklı beslenme ve spor yapmalısınız. İkisini bir arada yürüterek sağlıklı kilo verirken, kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Kabızlık (Konstipasyon)

Belki de ilk defa duyacağınız nedenlerden biri başlıkta da belirtildiği gibi kabızlık (constipation) ülkemizde maalesef çok fazla ciddiye alındığı söylenemez. Oysaki toplumda milyonlarca insan kabızlık problemi yaşamaktadır. Kronikleşmesi halinde başta makat hastalıkları olmak üzere (Hemoroid, makat çatlağı, anal hematom) yanı sıra sitemizin konusu olan varise nede olabilmektedir.

Kabızlık Nasıl Olurda Varis Yapabilir?

Sorunun kaynağı kabızlıktan çok insanların bulduğu çözüm yoludur. Konstipasyon sorunu olan insanların %95 gibi büyük bir bölümü çözümü tuvalette uzun süre geçirerek ıkınmakta bulmaktadır. Gerçi çözümden çok yeni sorunları ortaya çıkarır. Ikınma esnasında kanda geri kaçış görülür. Kapakçık kanı ileri ittirirken siz ıkınarak onu ters yönde ittiriyorsunuz. Yani ıkınarak kapakçığı zorlama ve bozulmasını sağlarsınız.

Kabızlık Nasıl Geçer, Hastalar Ne Yapmalı?

Öncelikle kabızlık ciddiye alınması ve mutlaka önlenmesi gereken bir sorundur. Bu açıdan ıkınmak ya da tuvalette uzun süre geçirmek yerine hareketli bir yaşamı benimseyerek başlayın. Günlük 1 saat kadar yürüyün, çünkü yürüyüş esnasında vücudumuzdaki kaslar gibi kalın bağırsak içerisinde yer alan kaslarda çalışacaktır. Böylece dışkıyı anüse doğru ittirecektir. Diğer önlemler ise beslenme yönünde olacaktır. Lif açısından değerli gıdalar tüketmelisiniz. Mesela yeşil mercimek hem lif hem de protein açısından çok zengindir.

Buna en olarak dışkılama ihtiyacı geldiğinde ertelememek gerekir. Birçok insan tuvalet konusunda seçici olup, her tuvaleti kullanmaz. Bu kapsamda sıkarak uzun süre dışkılamayı erteler bu da kalın bağırsak içerisindeki kasların bozulmasına sebebiyet verecektir. Aynı şekilde stres de yine kabızlık yapabilir. Bol sıvı tüketmeyi unutmayın. Kabızlık ve diğer Makat Hastalıkları ile ilgili konulara www.makathastaliklari.net sitesinden ulaşabilirsiniz.

Evet, arkadaşlar varis neden olur sorusuna başlıklar halinde yanıtlar vermeye çalıştım. Aradığınız konuyu bulamadıysanız özür dileriz. Ama sorunuzu iletirseniz size yanıt verebiliriz. Dilerseniz aşağıda yer alan (İngilizce) içerikli kaynaklardan da bu konuyu araştırmaya devam edebilirsiniz.

Varis Nasıl Geçer?

Öncelikle sorunun damarsal kaynaklı bir hastalık olduğunu bilmek gerekir. Bunun için kalp damar cerrahisi bölümü olan hastaneler ya da IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan doktorlarına ücretsiz muayene olabilirsiniz. Muayene sonrası doktorunuz size mutlaka tedavi önermesi gerekir. Çünkü ilaç, krem, bitkisel karışım ya da varis çorabı kullanımı hastalığı iyileştirmediği gibi 1 mm dahi geriletmez. O nedenle beyhude uygulamalarla zaman kaybetmek yerine cerrahi müdahale ile sağlığınıza kavuşmanız gerekir. Hastalığın ortadan kaldırılmasında uygulanan 2 yöntem bulunmakta, ameliyat ya da daha gelişmiş uygulamalardır.

Damar Genişlemesi Geçer mi

Ameliyatsız Tedavi Yöntemlerini Öneriyoruz
Çünkü 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılması, ve hastanede yatma, narkoz, iş gücü kaybı gibi sorunların yaşanmaması elbette herkesin ortak istediği şeylerdir. Fakat ameliyatsız uygulamalar teknolojik alt yapı, tecrübe ve yatırım gerektirmesi nedeniyle her hastanede bulma imkanız olmayacaktır.

Gelişmiş teknikler 4 farklı şekilde yapılmaktadır. Cilt üzerinden uygulanan ve genelde kılcal damarların tedavisinde kullanılan Lazer ve Radyo Frekans ile damar içinden uygulanan köpük ve skleroterapi yöntemi bulunmaktadır. Cilt üzerinden yapılan yöntemler lazer ışını yada radyo dalgaları ile damarları tahrip ederken, damar içinden yapılanlar ise genişlemiş damarların çözümüne yönelik olarak geliştirilmiş olan bir ilaç ile yapılmaktadır. Tüm yöntemlerde sonuç anında görülür, iğne ile yapılan yöntemlerde 15-20 gün hafif bir morluk oluşur, kendiliğinden düzelir.

Ameliyatsız Yapılan Uygulamaları İzle
Ameliyat ve ameliyatsız yöntemleri anlattık, ayrıca 2 tane de video izletmek istiyorum. Sonunda seçimi size bırakacağım. İlk olarak ameliyatsız yöntemlere dair bir video paylaşalım. Aşağıda izleyeceğiniz video (varikoz venler) olup, tedavisi ise köpük yöntemi ile yapılmaktadır.

Ameliyat Neden Önerilmez?

En eski tedavi yöntemlerinden biri olan ameliyatlar teknolojinin gelişmesi ile birlikte gereksiz hale gelmiştir. İki yöntem arasında karşılaştırma yapıldığında ameliyat 10-0 mağlup olmaktadır. Yapılan tedavilerin mantığı genelde sorunlu damarı vücuttan çıkarmayı hedeflemektedir. Bunun için genel anestezi ile yapılması gerekir. 30 Dakika ile 2 saat sürecek bir operasyon sonrası hasta 3-7 gün arası hastanede yatması gerekmektedir. Bunun dışında taburcu olduktan sonra 20-30 gün evinde istirahat etmesi gerekir.

Varis Ameliyatı
Şimdi dilerseniz birde nasıl yapıldığını görelim. Aşağıda yer alan video çocuklar, kalp ve tansiyon hastaları tarafından izlenmemesini öneriyoruz. Ameliyat görüntülerine alışkın olmadığınız için dehşet verici görünebilir.

Şimdi Söz Sizde (Ne Diyorsunuz?)
Evet arkadaşlar en eski yöntem olan ameliyat ile ameliyatsız tedaviye dair bilgi ve görüntülere yer verdik, sizce hangisi daha başarılı ve avantajlı cevabınızı aşağıda yer alan yorum formundan iletmenizi rica ediyorum. Seçim sizin hastalıktan kurtulmak için mutlaka bu iki yöntemden birini tercih etmeli aşağıda belirteceğim aldatıcı uygulamalardan ise mutlaka uzak durmalısınız.

Sülükle Varis Tedavi (Aldatmaca)

Para tuzaklarından biri sülük olup, hayvanın yaratılışı gereği kan emerek yaşamaktadır. Vücudun neresine koyarsanız koyun kan emecektir. Tedavide amaç kan emilmesi değil, kapakçıkları bozulmuş olan, genişlemeye neden olan damarlardan kurtulmaktır. Sülük kan emse ne olacak ki, kalp sürekli kan pompalıyor yerine yenisi gelecektir. O nedenle doktor sülük, tıbbi sülük vs isimlerle insanların sizi aldatmasına imkan vermeyin.

Bitkisel Yöntemler Ne Kadar Bilimsel?

Bir aldatma yöntemi ise insanların saf duygularına yönelik olup, bitkilerin gücünü kullanarak insanların umutlarını çalmaktadır. Bitkisel karışım, krem yada hazırladıkları kürlerle hastalığın iyileşeceğini belirtmeleridir. Aslında gerçeğin öyle olmadığını kendileri de bildikleri halde halen İnternet ve uydu kanallarında satışı yapılmaktadır. Tedavi anlamında hiç bir etkisi olmayan bu ürünlerin bilimsel anlamda resmi kurumlardan onay almış olanları sadece damar genişlemesine bağlı şikayetler ağrı, kramp gibi sorunları hafifletmektedir. Fakat hastalık iyileşmeyeceği için aynı şikayetler sürekli devam edecektir.

Varis Çorabı Varise İyi Gelir mi?

Varisten kaynaklanan şikayetleri azaltmaya iyi gelir. Bacaklarda yanma, sızlama, kramp gibi şikayelteri azaltır ama varisin iyileşmesini sağlamaz. Diğer taraftan sürekli varis çorabı giyilmesi durumunda varisin ilerlemesi yavaşlar.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643

https://www.medicalnewstoday.com/articles/240129.php

https://www.healthline.com/health/varicose-veins#causes

3 Comments

Add a Comment
  1. Bi 10 gün kadar önce yaptığım sıkı bir bacak antrenmanı sonucu sağ bacağımda kramp ve ağrı başladı daha önce yaşadığım spor sonrası ağrılar en fazla birkaç gün içinde geçerdi yalnız bu sefer tam tersine ağrı geçmedi bacağım şişti ve ayağımda morluk oluştu nasıl bi tedavi gerekir kendiliğinden geçermi teşekkür ederim.

    1. ortopediste görünmelisiniz

  2. Nasıl ulasbılırım muayenehane no su
    Op.Dr.Eren Anğ
    Ana sayfada şube telefonları var oradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?