Varis Tedavisi
Varis Muayenesi Randevu Varis Tedavi Ücretleri

Varis Nasıl Geçer?

Öncelikle sorunun damarsal kaynaklı bir hastalık olduğunu bilmek gerekir. Bunun için kalp damar cerrahisi bölümü olan hastaneler ya da IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan doktorlarına ücretsiz muayene olabilirsiniz. Muayene sonrası doktorunuz size mutlaka tedavi önermesi gerekir. Çünkü ilaç, krem, bitkisel karışım ya da varis çorabı kullanımı hastalığı iyileştirmediği gibi 1 mm dahi geriletmez. O nedenle beyhude uygulamalarla zaman kaybetmek yerine cerrahi müdahale ile sağlığınıza kavuşmanız gerekir. Hastalığın ortadan kaldırılmasında uygulanan 2 yöntem bulunmakta, ameliyat ya da daha gelişmiş uygulamalardır.

Damar Genişlemesi Geçer mi

Ameliyatsız Tedavi Yöntemlerini Öneriyoruz
Çünkü 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılması, ve hastanede yatma, narkoz, iş gücü kaybı gibi sorunların yaşanmaması elbette herkesin ortak istediği şeylerdir. Fakat ameliyatsız uygulamalar teknolojik alt yapı, tecrübe ve yatırım gerektirmesi nedeniyle her hastanede bulma imkanız olmayacaktır.

Gelişmiş teknikler 4 farklı şekilde yapılmaktadır. Cilt üzerinden uygulanan ve genelde kılcal damarların tedavisinde kullanılan Lazer ve Radyo Frekans ile damar içinden uygulanan köpük ve skleroterapi yöntemi bulunmaktadır. Cilt üzerinden yapılan yöntemler lazer ışını yada radyo dalgaları ile damarları tahrip ederken, damar içinden yapılanlar ise genişlemiş damarların çözümüne yönelik olarak geliştirilmiş olan bir ilaç ile yapılmaktadır. Tüm yöntemlerde sonuç anında görülür, iğne ile yapılan yöntemlerde 15-20 gün hafif bir morluk oluşur, kendiliğinden düzelir.

Ameliyatsız Yapılan Uygulamaları İzle
Ameliyat ve ameliyatsız yöntemleri anlattık, ayrıca 2 tane de video izletmek istiyorum. Sonunda seçimi size bırakacağım. İlk olarak ameliyatsız yöntemlere dair bir video paylaşalım. Aşağıda izleyeceğiniz video (varikoz venler) olup, tedavisi ise köpük yöntemi ile yapılmaktadır.

Ameliyat Neden Önerilmez?

En eski tedavi yöntemlerinden biri olan ameliyatlar teknolojinin gelişmesi ile birlikte gereksiz hale gelmiştir. İki yöntem arasında karşılaştırma yapıldığında ameliyat 10-0 mağlup olmaktadır. Yapılan tedavilerin mantığı genelde sorunlu damarı vücuttan çıkarmayı hedeflemektedir. Bunun için genel anestezi ile yapılması gerekir. 30 Dakika ile 2 saat sürecek bir operasyon sonrası hasta 3-7 gün arası hastanede yatması gerekmektedir. Bunun dışında taburcu olduktan sonra 20-30 gün evinde istirahat etmesi gerekir.

Varis Ameliyatı
Şimdi dilerseniz birde nasıl yapıldığını görelim. Aşağıda yer alan video çocuklar, kalp ve tansiyon hastaları tarafından izlenmemesini öneriyoruz. Ameliyat görüntülerine alışkın olmadığınız için dehşet verici görünebilir.

Şimdi Söz Sizde (Ne Diyorsunuz?)
Evet arkadaşlar en eski yöntem olan ameliyat ile ameliyatsız tedaviye dair bilgi ve görüntülere yer verdik, sizce hangisi daha başarılı ve avantajlı cevabınızı aşağıda yer alan yorum formundan iletmenizi rica ediyorum. Seçim sizin hastalıktan kurtulmak için mutlaka bu iki yöntemden birini tercih etmeli aşağıda belirteceğim aldatıcı uygulamalardan ise mutlaka uzak durmalısınız.

Sülükle Varis Tedavi (Aldatmaca)

Para tuzaklarından biri sülük olup, hayvanın yaratılışı gereği kan emerek yaşamaktadır. Vücudun neresine koyarsanız koyun kan emecektir. Tedavide amaç kan emilmesi değil, kapakçıkları bozulmuş olan, genişlemeye neden olan damarlardan kurtulmaktır. Sülük kan emse ne olacak ki, kalp sürekli kan pompalıyor yerine yenisi gelecektir. O nedenle doktor sülük, tıbbi sülük vs isimlerle insanların sizi aldatmasına imkan vermeyin.

Bitkisel Yöntemler Ne Kadar Bilimsel?

Bir aldatma yöntemi ise insanların saf duygularına yönelik olup, bitkilerin gücünü kullanarak insanların umutlarını çalmaktadır. Bitkisel karışım, krem yada hazırladıkları kürlerle hastalığın iyileşeceğini belirtmeleridir. Aslında gerçeğin öyle olmadığını kendileri de bildikleri halde halen İnternet ve uydu kanallarında satışı yapılmaktadır. Tedavi anlamında hiç bir etkisi olmayan bu ürünlerin bilimsel anlamda resmi kurumlardan onay almış olanları sadece damar genişlemesine bağlı şikayetler ağrı, kramp gibi sorunları hafifletmektedir. Fakat hastalık iyileşmeyeceği için aynı şikayetler sürekli devam edecektir.

Varis Çorabı Varise İyi Gelir mi?

Varisten kaynaklanan şikayetleri azaltmaya iyi gelir. Bacaklarda yanma, sızlama, kramp gibi şikayelteri azaltır ama varisin iyileşmesini sağlamaz. Diğer taraftan sürekli varis çorabı giyilmesi durumunda varisin ilerlemesi yavaşlar.

9 Comments

Add a Comment
 1. yasım 15 erkegim her iki ayagımdada bacaklarımda varıs olmaya basladı suan bıraz varıs var bu varısler gecermi varısler gecıcımıdır kalıcımıdır her varıs gecermi
  simdiden cevaplarınız ıcın tesekkurler.
  arda polat
  Doç. Dr. Onur GÜRER
  Varisler oluştuktan sonra geçmez.Tedavi olman gerekir.

 2. acaba köpük tedavisi sonrası bunun tekrar nüksetmesi mümkün müdür,aynı yer yahut başka bir yer,zira varis ameliyatında habire başka yerlerde çıkıyormuş?
  OP.DR.Serkan AKARSU
  Varis tedavisinde mevcut varis köpük yada başka bir yöntemle yok edilir.Yok edilen damar bir daha varis olamaz.Ancak bu sizde başka bir varis oluşmaz anlamına değildir.En az nüks köpük tedavisinden sonradır.Çünkü köpükle yakın zamanda varise dönüşebilecek damarlarında yok edilmesi mümkündür.

 3. Merhaba ben 25 yasinda 100 kiloyum 2 doğum yaptim sağ dizinde varis var doktora gittim renkli ultrason istedi varis cikti ama agrim yok ama ilerlemesinden korkuyorum günlük 1 saat yürüyüş yapsam kilo versem ilerlemesi durur mu bana ilacsiz ve ameliyatsiz ne yapabilirim .doktor ilaç kullanirsan sürekli kullanirmisim zayiflarsan rahatlarsin dedi yasin küçük olduğundan ameliyat yada ilaç istemiyorum kilo ve yürüyüş iyi gelirmiş cvbiniz için tesekkur ederim
  Doç. Dr. Onur GÜRER
  Kliniklerimizde ameliyatsız tedavi olursunuz.

 4. Devlet Hastanesinde kalp damar cerrahisine varis ve bacaklarımdaki hafif olan morluklar için gittim. Ultrasona yolladı ultrason raporu sonucuna baktı ve sen köpük yada lazer tedavisi olamazsın dedi. Raporda yazanları size yazıyorum. Verdiğiniz sonuca göre merkezinize gelip tedavi olmak isterim.
  1) Sağ ve sol alt ekstremitede CFV,SFV.DFV, popliteal,peroneal,, venlerde kompresyon testi, augmentasyon testi yanıtları pozitif alınmıştır. Ven duvarları düzgündür ve trombis ekojenitesigörülmemiştir. Venlerde venöz dalga formasyonu solunumla modüle izlenmektedir.
  2) Bilateral ana femoral vende valsalva manevrası sırasında grade 2(5sn üzerinde) reflü akım izlendi.
  3) Sağ/Sol safena magna ven çapları 5mm’den küçük olarak ölçülmüştür. Bilateral vena safena magna ve parva da damar kompresyon ve augmentasyon testleri yanıtı pozitiftir. Ven duvarları düzgündür ve trombüs ekojenitesisaptanmamıştır. Her iki vena safena magnada ve parvada valsalva manevrasında reflü kan akımı oluşmamıştır.
  4) Bilateral kruris düzeyinde yüzeysel venlerde genişleme saptanmamıştır.
  5) Bilateral kruris düzeyinde kommunikan venlerde kan akımı yönleri fizyolojik görülmektedir.
  SONUÇ: Bilateral ana femoral vende valsalva manevrası sırasında grade 2(5sn üzerinde) reflü akım
  Doç. Dr. Onur GÜRER
  Doppler raporu maalsef her zaman doğruyu yazmamaktadır.On ayrı doppler çektirseniz farklı farklı sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz.Doppleri yapan her doktorun yorumu farklı olabiliyor.Onun için muayene bulguları ile örtüşmeyen raporun bizim için önemi yoktur.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.Buyrun gelin size yardımcı olalım.Ayrıca kliniğimizde ameliyatla tedavi edilebilen her varisli hastayı ameliyatsız tedavi yapabiliyoruz.

 5. Peki bu sisligin gitmesi için bi tedavi var mı
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Buna ancak muayene ile karar verebiliriz.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 6. Merhaba benim bacaklarım da varis var doktora gittim varis oldugunu söyledi vs çorap giymem gerektiğini söyledi aldım giyiyorum ama ağrısı gecti bi nevi ama hala cok şişkinlik var simdi köpükle tedavinizi okudum ama benim bacaklarimda oyle morariklik yok sadece şişiyor onun için de yine aynı tedavi yöntemi fayda eder mı yada baska bisey mı yapmam gerek
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Bacaklarınızda ödem varsa köpük tedavisi uygulanamaz.

 7. varislerim var ilaçsız tedavi olarak kendi kişisel yardımım ile ne yapabilirim
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Kişisel yardımınla,ancak ayakta fazla kalmamak ve bol yürüyerek varisin ilerlemesini yavaşlatır veya durdurursunuz.Varisi tedavi edemezsiniz.

 8. Hamileliğimde sol ayagımın bileğinde morarma ve damarlar oluştu varıs çorabı önerdi doktorum kullandim doğum dan sonra varıslerım geçmedi doktora gıttım kesın amelyahat dedı ben amelyahat olmak istemiyorum fakat görünümünden ve ağrısından çok rahatsız oluyorum bana yardimcı olurmusunuz saygılarimla
  Doç. Dr. Onur GÜRER
  Kliniğimizde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

 9. Gebeligimin son ayindayim yaklaşık 1 aydır diz kapagimdan alti ve arka kisimlarinda yanma, kizariklik hafif morarma gbi benzeri seyler oluyor. Sizlama ve ağrı cok fazla. Ayağa neredeyse hiç kalkamaz oldum. Kalp damara gittim varis var dedi ve varis çorabı onerdi. Fakat bacaklarimda damar disari çıkmadı. Yani yeşil yeşil disari bi görüntü vermedi. Varis çorabı tavsiye etti. Şu an gebelikten dolayi bebek benden kan ihtiyacını karsiladigi icin kan akışı yetersiz kaliyor. Acaba dogumdan sonra bir rahatlama olur mu. Varis çorabıni doguma kadar kullanmam yeterli olur mu?
  Op. Dr. Nihat AYDIN
  Varis çorabını doğumdan sonra giymen gerekmez.Sağlıklı doğum yapman dileğimle geçmiş olsun .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.