Varis Tedavisi
Varis Muayenesi Randevu Varis Tedavi Ücretleri

Bacak Ağrısı Nasıl Geçer

Bir çok hastalıkta olduğu gibi toplardamar genişlemesi dediğimiz varis hastalarında da bir takım şikayetler görülmektedir. Bu şikayetlerin başında hiç şüphesiz gün içerisinde ortaya çıkan bacak ağrıları olmaktadır. Tabii ki yaşanan tüm bacak ağrıları damar genişlemesi kaynaklı olmadığını bilmelisiniz. Çünkü dizlerin kireçlenmesi ile başlı başına bir ağrı nedenidir. Varis ağrıları diğerlerinden farklı olarak genellikle diz alt kısmında görülen ve özellikle gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. Sabah saatlerinde dinlenmiş ve huzurlu olan bacaklar günün ilerleyen saatlerinde yorgunluğun etkisi ile birlikte yerini ağrıya bırakmaktadır. Başlayan bu bacak ağrısı akşama doğru şiddeti artarak devam etmektedir. Hastalarda sadece ağrı görülmeyip, aynı zamanda geceleri kramp ve günün her saati tatlı bir kaşıntı olgusu yer alır.

Bacak Ağrısı

En Pratik Yöntemlerle Ağrıdan Kurtulun
Hastalık tedavi edilmediği sürece şikayetleri sürekli var olacaktır. Bunu basit bir örnekle izah etmek gerekirse var olan çürük dişin sancıması gibidir. Çürük diş çekilmediği yada gerekli tedavi yapılmadığı sürece sancı problemi kaçınılmaz. Bir anlık olarak rahatlasak bile bir sonraki gün aynı sıkıntı yeniden karşımıza çıkabilir. Aynı şekilde bacak ağrıları varis kaynaklı olması halinde sürekli karşı karşıya kalacağınız şikayetlerden biridir.

Bu nedenle bizim size önerimiz geçici çözüm olarak ağrıyı dindirmek yerine ağrıya neden olan hastalığa çözüm bulmalısınız. Tabii ki bazı insanlar var ki özellikle hamile kadınlar doğrum sonrasına kadar tedavisi yeterli bilimsel çalışma olmadığı için yapılmamaktadır. Onların doğum sonrasına kadar dayanılmaz şikayetlerle baş başa kalmamaları için bazı küçük ama etkili önerilerde bulunacağız. İlaç kullanmadan varis ağrılarından kolayca kurtulacaksınız.

1) Bacaklarımızı Kalp Seviyesinden Yukarıda Tutuyoruz
Evet arkadaşlar ağrılarından kurtulmanın en kolay yolu düz bir zemine yatak, koltuk vs uzanıp, bacaklarımızı kalp seviyesinden yukarıda tutmak gerekir. Bunun yapmanın en kolay yolu bacaklarınızın altına 20-30 cm yukarıda tutacak şekilde bir yastık koymaktır. Hatta öyle ki bu kapsamda özel varis yastığı dediğimiz ortopedik ürünleri satılmaktadır. Tabii ki normal yastığa göre daha etkili olup, fakat illede olması gerekmez. Amaç bacakları kalp seviyesinden yukarı tutmak olup, dediğim gibi normal bir yastık işinizi görecektir. Bunu 30 dakika uygulamanız yeterli olup, fakat yatarken bu şekilde uykuya dalmanız sabaha daha rahat bir şekilde uyanmanızı sağlayacaktır.

2) Günlük 30-45 Dakika Yürüyün
1. İşlemde uzanarak ağrılarından kurtulmayı öğrendik, şimdi ise dışarıda ortaya çıkan şikayetlerden kurtulma yöntemlerine bakalım. Burada yapılması gereken en doğal işlem ağrı esnasında yürümektir. Mümkünse hafif tempolu olarak yürümeniz gerekir. Bacağınızın ağrıması sizi korkutmasın yürümek çok iyi gelecektir. Çünkü siz yürüdükçe bacak kaslarını çalışacak ve ağrının hafifleyip, kaybolduğunu göreceksiniz. Aslında günlük düzenli yürüyüş yapan insanlar bir çok sağlık soruna karşı koruma önlemi aldığı gibi hastalıktan da büyük oranda korunmuş olurlar. O nedenle günlük 30-45 dakika yürüyüş alışkanlığı edinmeliyiz. Damar genişlemesi hastaları yürüme işlemini günün sıcak saatleri yerine daha çok 17:00’dan sonra serin saatlerde yapmalıdır. Kışın ciddi bir sıcak hava olmayacağı için herhangi bir saat kısıtlaması olmaz.

3) Varis Çorabı Kullanın
Evet arkadaşlar 3. ve son doğal uygulama ise varis hastaları için geliştirilmiş olan varis çorabı giymektir. Evde, işte, okulda, seyahatte vs her yerde hastalığın şikayetleri %90’a varan oranda azalmış olacaktır. Özellikle hamile hastalarımızın tedavisi doğum sonrasına kadar mümkün olmadığı için tedavi sürecine kadar böylesi koruyucu ürünler öneriyoruz. Çünkü hem şikayetleri azaltırken hemde hastalığın ilerlemesini bir nebze olsun yavaşlatmaktadır. Tabii ki ilk başlarda biraz sıkıcı gelecek olup, zamanla alışırsınız. Kullandığınız ürün size ve bacak ölçülerine göre olmalıdır. Aksi halde etkisi olmayacak yada gereksiz yere canınızın yanmasına neden olacaktır.

Varis Masajı

Yine tedavi edici değildir, şikayetleri azaltmak için uygulanabilir, özellikle alt bacak kısmındaki sızlamalar için yoğurma şeklinde masaj iyi gelir.

Bacak Ağrılarından Kurtulmak Çözüm Değil, Hastalıktan Kurtulmalıyız
Evet arkadaşlar hastalığın neden olduğu şikayetleri hafifletmek yada tamamen ortadan kaldırmak için bazı doğal önerilerde bulundum. Fakat asıl yapmamız gereken ağrıları hafifletmek yerine ağrı yapan hastalığı ortadan kaldırmaktır. Yani çürük bir dişiniz var ve sürekli sancıya neden oluyor. O ağrıyı hafifletmek mümkün fakat bir sonraki gün aynı sıkıntıyı yaşamamak için o sorundan kurtulmanız gerekir. Aynı şekilde bugün ağrılar geçse bile bir sonraki gün aynı şikayet kapınızı çalacaktır. Çünkü soruna neden olan yapısal bozukluk olduğu sürece o şikayeti artan düzeyde yaşarsınız. Bunun için ağrıdan kurtulmak yerine ağrıya neden olan hastalıktan kurtulmak gerekir.

10 Dakikada Ameliyatsız Yöntemlerle Tedavi Olun
Hamilelik gibi doğum sonrasına kadar tedaviye engel bir durumunuz yoksa hiç boşuna zaman geçirmeyin. Tüm hastalıklarda uygulanan ameliyatsız varis tedavi yöntemleri ile sadece 10 dakika gibi kısa sürede sağlığınıza kavuşun. Kılcal damarlar yanı sıra çok kalın damarlarda bile uygulanan köpük (skleroterapi) sadece 10 dakika sürmektedir. Çok nadir birden fazla seans uygulanır.

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi tüm bacak ağrıları genişlemiş damarlardan kaynaklı olmayabilir. Bunun nedenle mutlaka bir doktor muayenesi gerekir. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa kliniklerinde tüm hastalara ücretsiz muayene imkanı sunuyor. Hastalığın teşhisi, uygulanacak tedavi yöntemi ve tedavi ücretleri ile ilgili bilgileri doktorlarımız size aktaracaktır. SGK mensuplarına %50 indirimli yapılan tedaviler tümü ameliyatsız yöntemlerle ve garantili olarak yapılmaktadır.

Yazan
Op Dr Orhan Coşkun

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17603-varicose–spider-veins/symptoms–diagnosis

21 Comments

Add a Comment
  1. kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?