Varis Tedavisi
Varis Muayenesi Randevu Varis Tedavi Ücretleri

Kapakçık Onarımı Ameliyatı

Daha öncede belirttiğimiz gibi IDEA Klinik doktorları olarak 10 yıldır hiç bir varis ameliyatı uygulamadık, Çünkü insanlara bu yöntemi önermiyoruz. Bunun yerine tüm damar genişlemelerinde ameliyatsız tedavi yöntemleri uyguluyor ve öneriyoruz. Sitemizde sizleri bilgilendirme adına konulara yer veriyoruz. Bundan 10 yıl öncesine kadar tek seçenek olan ameliyatlar teknik olarak yaklaşık 10 farklı uygulama geliştirilmiş olup, onlardan biride Kapakçık Onarımı uygulaması olarak denenmiş ve çok nadir olarak devam etmektedir.

Damar basıncı

Damarda Kapakçık Nedir, Ne İşe Yarar?

Konuya tam anlamı ile giriş yapmadan önce bahsi geçen konunun ve neden ameliyata gerek duyulduğuna değinmek istiyorum. Damar genişlemesi hastalığı (Varis) probleminin ana nedeni olan kapakçık bozulması özellikle bacaklarımız da bulunan toplardamarlar ile alakalıdır. Toplardamarların görevi vücudun kullandığı kirli kanı kalbe geri kalbe taşımakla görevli olup, atardamara göre görevi biraz daha zor olmaktadır. Çünkü kirli kan aşağıdan yukarı yani ayakta duran bir insanı düşünün bacaklarından başlayan akış yukarı doğru çıkmaktadır. Yer çekiminin etkisi ile bu kirli kan sürekli geri kaçma eğilimindedir. Fakat bunu önlemek için toplardamarlarda 5-7 cm aralıklarla  bulunmaktadır. Yukarı doğru açılıp kapanan bu yapılan kirli kanın geri kaçışını önlemektedir. zira bu önleme sağlıklı olmaları halinde mümkündür.

Damarda Kapakçık Bozulması Nasıl Olur?

Aslında tüm insanlarda damarlarda genişleme riski bulunmakta olup, fakat bazıları var ki genetik ve meslek seçimi nedeniyle bu riski daha fazla yaşamaktadır. Özellikle ayakta sürekli ve sabit çalışan insanlar zaten zor olan dolaşım sistemini iyice zorlaştırmakta ve damar içinde basıncın artmasına neden olmaktadır. Bu basınç durumu adım adım dokularda bozulmaya neden olmaktadır. Hasar gören bu dokular kirli kanı geri kaçırdığı için hastalığa neden oluyor.

Nasıl Oluştuğunu Görelim!
Aşağıda yer alan animasyon video’da dokunun çalışma sistemi ve bozulması ve bozulmasına bağlı ortaya çıkan sorun gösterilmektedir. Konuya devam etmeden önce ricamız aşağıdaki video görüntülerini izlemelisiniz.

Ortaya Varis Hastalığı Çıkıyor
Sistemin bozulması ile birlikte kirli kan kalbe gitmek yerine damarlarda beklemeye göllenmeye başlıyor. Bu durum ilk başlarda ciddi bir sıkıntıya neden olmazken her geçen gün damarların genişlemesine bağlı olarak ilk etapta cilt dışına taşan damarlar olarak görülmekte ve bu aşamada bacaklarda ağrı, yorgunluk hissi, kramp, kaşıntı ve ileri zamanlarda kanama problemi ile devam edecektir. Yinede tedavi etmemeniz halinde ise kanamaya bağlı iyileşmesi güç yaralar yani varis ülseri durumu ortaya çıkmaktadır.

Ameliyatsız Tedavi Edilebilir?
Konumuz her ne kadar kapakçık onarımı olsa da sizlerin açısından bilinmesi gerektiğini düşündüğüm konulara değinmek istiyorum. Ortaya çıkan bu damar genişlemesi büyüklüğü ne kadar olursa olsun, tümü ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Yani bu uygulama zorunlu bir uygulama olmayıp, aksine gereksiz ve ilkel bir yöntemdir. Yazının başında da belirttiğim şekilde sadece sizleri bilgilendirme amaçlı ekliyoruz. Ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.varisistanbul.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

Kapakçık Onarımı Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Konuya kaldığı yerden devam edecek olursak bu işlem için farklı teknikler bulunmaktadır. Öncelikle görüntüleme cihazlarından yararlanılarak sorunlu olan dokular tespit edilir. İşaretlenen yerden yapılan minimum kesi ile işlem yapılacak olan damara ulaşılır. İlk yapılan uygulamalardan birisi bozuk kapağı dışarıdan dikişlerle gerdirme yöntemi olup, bunun dışında sağlam kapakçık nakli yapılabilmektedir. Bu durumda özellikle koltuk altı bölgesinde bulunan sağlıklı dokular kullanılmaktadır. Koltukaltı bölgesinden kol toplardamarlara ulaşılarak sağlam damar alınır ve tekrardan uç uca dikilir. Alınan bu parça ise bacaklar ve diz arkasında soruna neden olan alana eklenir. Artık yapılmayan eski bir uygulamadır.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?
Öncelikle uygulanacak yönteme göre 3 ile 5 saat arasında sürmekte ve muhtemelen genel anestezi altında yapılmaktaydı ancak artık yapılmayan bir ameliyat türüdür.. Hasta ameliyat sonrası 1 hafta 10 gün hastanede kalmakta ve durumuna göre 2-3 gün yoğun bakımda kalabilir. Ameliyat sonrası kişiye ciddi anlamda ağrı ve bacaklarda şişkinlik problemi beklemektedir.

Bu Şikayetleri Yaşamak Zorunda Değilsiniz!
Yukarıda belirtilen sıkıntıların hiç birini yaşamak zorunda değilsiniz. Çünkü tüm venlerde ameliyatsız tedaviler uygulanabilmektedir. Hastanede yatma, iş gücü kaybı, ağrı, şişlik vs gibi durumların olmadığı bu yöntemlerde tekrarlama riski de %5 yok denecek kadar azdır. Böylesi gelişmiş imkanlarla sağlığınıza kavuşmak için IDEA kliniklerinde ücretsiz muayene ve SGK anlaşması ile tedavilerde %50 indirim imkanı sağlanmaktadır.

43 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba, benim sol vsm çapı uyluk proksimalde 2.8 mm , uyluk orta kesimde 2.1 mm ölçülmüştür.Sol vsm valsalva ile reflu akimi izlenmiş.sag vsm çapı uyluk proksimalde 2.6 mm, uyluk orta kesimde 1.5 mm ölçülmüştür.Sağ ana femoral vende , yuzeyel femoral vende valsalva ile reflu akim izlenmistir. doppler sonucum bu sekilde. Ne yapmam gerekiyor. Ameliyatlikmi durumum yoksa tamamen iyilrsebilirmi. Bilgi verebilirmisiniz.

  1. merhaba
   doppler sonucunuzla birlikte gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedaviniz konusunda bilgilendirebiliriz.kliniklerimizde ameliyatsız tüm varis tedavileri uygulanmaktadır
   Doc.Dr.Onur Gürer

 2. gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
  Op.Dr.Serkan Akarsu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?