İç varis nasıl anlaşılır?

İç Varis

Daha önceki yazılarımızı incelediğinizde mutlaka hatırlarsınız. İnsan vücudunda kirli kanı kalbe taşımakla görevli venler yani toplar damarlar bulunmaktadır. Varis hastalığı genellikle bu damarlarda yer alan kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkar. Bu sebeple yaşanan sorun herkeste farklı şekilde görülebilir. Bunun için mutlaka muayene edilmesi gerekir. Aşağıda daha çok bilimsel tanımlamalar göreceksiniz ama halk arasında dışarda görünen varisler azsa hastalar iç olarak isimlendirmektedir. Dilerseniz iç varis çeşitleri ve belirtilerine göz atalım.

Yüzeysel toplar damarlar

Cildin hemen altında seyreden bu grup toplardamarlar bacaktaki kan akımının az bir kısımını taşırlar ama kapakçıkların bozulduğu durumun neredeyse tamamı bunlardadır Bu sebeple hastalık riski en fazla olan damarlar diyebiliriz.

Derin toplar damarlar

Bacaktan dönen kirli kanın büyük çoğunluğunu, neredeyse tamamını taşıyan gruptur. Derinde bacak kaslarının  daha derininde olduğu için bacak kasları kasıldıkça kanı kalbe doğru pompalar. Bacaklar birer kalp gibi davranmış olur. Tabiki bacak kasları kasılıyorsa bu fonksiyonu yerine getirir yani gün boyu oturan kişilerde bu işlevi yerine getirilmemiş olur.

Kominikan venler
Kelime anlamı birleştirendir. Yukarıda belirtilen yüzeysel ve derin venleri bir birine bağlayan damarlar bulunmaktadır. Kominikam dediğimiz bu grup damarlar duruma göre dönen kanın daha rahat akacağı sisteme (yüzeysel ve derin venler arasında) taşınmasını sağlar. Allah nasıl güzel bir sistem yaratmış dimi?

İç varis (derin toplar damar yetmezliği anlamına gelir)

Derin venlerde ki yetmezliği ana toplar damarlada ki kapak yetmezliğine bağlı olarak gelişir ve genellikle yüzeysel venlerde beraber görülür. Diğer bulgularsa şunlardır; bacaklar arasında çap farkı (şişlikten kaynaklanır), renk farkı, ödem (gode bırakan) mevcuttur.

DVT belirtileri nelerdir?
Derin ven yetmezliği teşhisi genellikle yersiz kullanılır. Bu sebeple teşhis bu konuda birikimli bir uzman tarafından onaylanmadan temkinli yaklaşılmalıdır. DVT tanısı muayene bulguları ile konulur. Fakat doppler USG ile desteklenmelidir. Son zamanlarda maalesef bazı hekim arkadaşlarda bu ifadeyi yanlış kullanmaktadır.

İç Varis Teşhisi Nasıl Konur

Muayene, muayenenin parçası olan testler ile bilgi edinilebilir ama gerçek teşhis doppler ultrason ile konur. Geçmişte ilaçlı damar filmleri çekilirdi ancak artık uygulamadan tamamen kalkmıştır denebilir.

Derin Ven Trombozu Tedavisi Nasıl Yapılır?
İsminden de anlaşılacağı üzere derinde yani kasların arasında seyreden toplar damarların tıkanmasıdır. Tedavisinde pıhtılaşmayı azaltıcı, Türkçedeki yaygın adıyla kan sulandırıcı ve istirahat ile yapılır. Gerçek ve ciddi bir tedavisi yojk denilebilir. Kan sulandırıcı ve istirahatle tıkanma kendiliğinden açılabilir ama bu tamamen teorik bir görüştür, pratikte açılması pek olası değildir.
Derindeki damarın içindeki pıhtı alınamaz mı?
Yine teorik olarak bu şekilde yani pıhtıyı alarak tedavi edilebilir gibi düşünülse de kısa sürede geri tıkandığı için pratikte böyle bir uygulama yoktur.
Yeri gelmişken kısaca söz etmek gerekirse benzer bir uygulama da kapakçık onarımıdır. Yapıyorum diyen olsa da dünyada böyle bir uygulama yoktur.

İç varisler

Varisin genel belirtilerini burada da sayabiliriz
Bacaklarda ağrı, sızlama, kramp girmesi
Geceleri huzursuzluk hissi
Bacaklarda şişlik
Morluklar
Genişlemiş damarlar şeklinde genel belirtiler vardır.
IDEA Klinik doktorları sizlere bir telefon kadar yakın, ister mesaj, ister yorum isterseniz telefonla gün içerisinde ulaşabilirsiniz.

104 comments

 1. Selam hocam anneme iç varis teşhisi kondu yaşı 64 tedavisini nasıl yapmalıyız yardımcı olurmusunuz
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis çorabı ile idare etmesi gerekir (şayet teşhis doğru ise)

 2. Merhaba hocam. Usg sonucuna göre common femoral ven ile süper fisial femoral vende grade 2 3 kronik yetmezlik le uyumlu 4 sn sureli reflü izlenmistir. Bu rahatsızlığın tedavisi var mı? Su anda 30 yaşındayım ileride bacagimda yara olusur mu
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Durumunuz hakkında karar verebilmek için bu bilgilerin muayene bulguları ilede teyit edilmesi gerekir.(maalesef doppler raporları çoğu zaman güvenli değildir) Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 3. kolay gelsin doplerimde sağda cockett 2de 3.9mm solda.cockett 2de4 mm boyunda yertersizlik gösteren perforen venler izlendi ancakbilateral vsmlerde diz altı seviyelerde segmental yetersizlikler mevcut olup bunlarla ilişkili variköz paketler izlendi sağ vsp en geniş yerinde 4.5 cm kalibrasyona ulaşmaktadır bilateral alt ekstremitede fokal retiküler venöz belirginleşme ve telenjektaziler mevcuttur
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Bu rapora göre oldukça ileri bir varis var.Köpükle tedavinizi yaparız.

 4. İyi gunler hocam benim bacaklarimda ara ara sancilar oluyor ve mor renki kanamar var sayisi her gecen gun artiyor ne yapmam lazim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.Buyrun gelin sizin durumunuzu görerek değerlendirelim.

 5. Hocam iyi geceler bende gizli varis var birde çok Üşüyorum bacaklarım kasilyor soğukta yürümekte çok zorluk çekiyorum bu soğuktan yürüyememe etkisinin gizli varis bır alakası varmı lütfen bana yardımcı olurmusunuz
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Üşüme variste olmaz.Siz mutlaka Kalp Damar cerrahi uzmanına muayene olunuz.

 6. songül bingöl

  merhaba ben ist dan songul 45 yaşındayım dr bana senda oldukça çok iç varış var dedi bende tedavısı nedir dedim şu an yok ancak ilerlemişleri amalıyat ediyoruz dedi bana varis çorabi tavsiye ettti ama ben geceleri uyku yüzüne hasret kaldım ayaklarda yanma bacaklarda kasılmaynan uyanıyorum soğuk beton arıyorm soğuğu grünce geçiyor bana bir çare:(
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  İç varis (derin ven yetmezliği) ameliyatlada tedavi edilmez.Buyrun gelin sizi birde biz değerlendirelim.Tetkiklerinizide getiriniz.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 7. merhaba benim sağ ayağım ve dizkapağıma kadar şişiyor parmağımla bastığım zaman çukur oluşuyor ben on yıldır birçok doktora gittim hep banabirşey yok dediler ağrım ve şişliğim çok olduğu için biryıl önce yine bir doktora gittim benden renkli doppler çektirmemi istedi doppler sonucum şöyle sağ ana femoral ven,derin femoral venin proksimal segmentleri ,yüzeyel femoral ven popliteal ven ve krural venler patenttir tüm segmentlerde kompresyon ile lümen tam oblitere olmaktadır.akım fazik özelliktedir.lümen içi trombüs saptanmamıştır.valsalva manevrası ile sağ sfj de 5sn süren reflü izlenmiştir sağda büyük safen ven kranialde 7mm,diz eklemi düzeyinde 4mm ölçülmüştür yazıyor busonuca göre dotor bende iç varis olduğunu söyledi ve ömürboyu varis çorabı giymemi söyledi birde venoruton diye bir ilaç yazdı bu ilacı enaz 6 ay kullanmamı söyledi ben 10 aydır kullanıyorum ama şikayetlerim azalmadı varisim tedavi edilebilirmi lütfen bana bir yol gösterin doktor bana ömür boyu geçmez dedi cevabınızı bekliyorum
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Anlattığınız durum Derin Ven Yetmezliğini (iç varis tutuyor.Radikal bir tedavisi yok.Verilenler ve söylenenler doğrudur.Ama isterseniz sizi birde biz görmek isteriz.

 8. çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.Peki muayene olmak için hengi bölümden randevu almam gerekli
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kalp damar cerrahiden randevu alabilirsiniz.

 9. merhaba
  benim özellikle yaz aylarında bacaklarımda ağrı ve şişme oluyor,öyle ki sabahın erken saatlerinde başlıyor gece yatana kadar devam,ayakta durmakta çok zorlanıyorum,ödem olabilir diye parmağımla bastırdığımda çukurlaşma olmuyor,görünürde varis belirtisi yok fakat kime anlatsam iç varis olabilir dediler varis çorabı almalımıyım?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  İç varis (derin ven yetmezliği) Olabilmesi için şu üç belirtiden biri olmalıdır:1-İki bacak arasında çap farkı biri diğerinden kalın olması 2-Renk farkı bekleriz 3-Ödem olmasını bekleriz Bunlardan biri yada ikisi olmadan iç varis olmaz.

 10. mrb ben gaziantepden yazıyorm yüzümde çok sayıda kılcal damar war ve bunlar kızarıklıga ve yüzümde yanma ve sızlamaya neden olyuor uzman bi doktora gittik ve rozasea teşhisi kyodu roza krem ve tetra ilaç kullanıyorm fakat akşamları hiçbir sıkıntım yokken gündüzleri yanı sıcaklar kızdıkça artıyor doktor lazer tedavi önerdi fakat kış mevsiminde yapılabilecegini söyledi böyle birşey warmı yani yaz mevsiiminde olsam bi zararı olurmu birde lazer sonucu yüzmde yanma falan olurmu..
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Güneşten korunduktan sonra her mevsim laser tedavisi olur.Laser sonucu yüzünde küçük değişiklikler geçici süre olur.Endişe etmeyiniz.Tedaviye karar verdiğinizde sizi bu sıkıntıdan kurtarırız.

 11. Adım Şükrü terlik Gaziantep’ten yazıyorum burda çok iyi bir doktora gittim iç varis hastalığımın ve toplar damarda kan pıhtılaşması tespit edildi ama iç varisin tedavisinin olmadıgı söylendi ama ben bu rahatsızlıktan kurtulmak istiyorum nasıl etmem lazım telefon No 05337430677
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Ana toplar damarlarda tromboz varsa tedavisi yoktur.Çorapla idare edeceksin demektir.

 12. benim sorunum varislerle ilgili bana tedavisi yok dendi dopler sonuçu yazıyorum solVSMde 2.6 sn sol derin femoral vende 3 sn devam eden sol ana femoral vende 2 sn devam eden sağ VSMde 1.8 sn devam eden sağ ana femoral vende 1.3 sn devam eden sağ femo ral vende 1.2 sn devam eden reflü akımları izlenmiştir lütfen bana yardımcı olun cevabınız içi şimdiden teşşekürler
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Muayene bulgularıda bu rapor kadar önemlidir.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.Buyrun gelin size yardımcı olalım.

 13. merhaba benim iki ayağımda aşırı şişlik var kramp oluyor dışta görünen varis yok içte yürürken zorlanıyorum ne yapmam lazım teşekkürler
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  İki bacakta birden şişlik varsa %98 dahili bir hastalıktan kaynaklanıyordur.Ayrıca varise bağlı ağrı yürür iken artmaz azalır.

 14. hatice yazıcı

  Merhaba 21 yaşındayım ergenlik dönemimde sağ bacağım şişmeye başladı.
  2009 yılında iki ayak 1. ve 2. parmakları arasından 1’er mci tc-99m nanoalbumin subkutan verildikten sonra yapılan dinamik çalışmada;
  sol tarafta inguinal ve eksternal iliak lenf nodları vizualize olmuştur.
  sağ tarafta aktivite geçişi saptanmamıştır.
  sonuç: sol normal
  sağda lenfatik drenaj bozukluğu ile uyumlu sintigrafik çalışma

  04.2014 tarıhınde cekıldığım dopplerdede;
  sağ ana derin ve yüzeyel femoral venler ve popliteal verler açıktır
  lümen çapları normaldır,tüm segmentler kompresibi olarak izlenmektedir.
  renk modu incelemesinde lümen dolumları tabidir. augmentasyona yanıtları pozitiftir.
  valsalva manevrası sırasında reflü saptanmamıştır.
  sonuç:sağ sfc de valsalva ile 2 sn süren reflü akım izlenmiştir grade I sağ safen magna yetmezliği

  İLK SONUÇ LENF ÖDEM DİYE KONMUŞDU YENI YAPTIRDIĞIMDA İSE VENÖZ YETMEZLİĞİ KONDU BU SONUÇLARIMA GÖRE NE YAPMAK GEREKMEKTEDİR
  Op. Dr. Nihat AYDIN
  Tesbit edilen venöz yetmezlik çok önemli değil.Ama lenfödem önemli ve zor bir hastalık.Maalesef radikal bir tedaviside yok.Takip eden doktor arkadaşın tavsiyesine göre yaşamınızı düzenleyeceksiniz.

 15. hocam ben 42 yasında bayım safena magna çapı en genıs yerde 7mm sag safena magnada venoz yetmezlıgı vardır hastalıgımın durumu ve tedavısı hakkında bılgı verımısınız ıyı çalısmalar
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varisin var kliniğimizde köpük+radiofrekansla tedavi olabilirsiniz.

 16. varis ameliyatına giden yolda kan ve idrar tahlili yapılıyor mu

  varis ameliyatına giden yolda kan ve idrar tahlili yapılıyor mu
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Genel anestezi ile yapılan her ameliyatta bazı tetkikler yapılır.Bizim kliniğimizde varis ameliyatsız tedavi edildiği için bunlara gerek duymuyoruz.

 17. hocam merhaba annem 50 yaşların da ileri seviyede ic varisi var ve sürekli kramp gıbı agrıları kasılmaları oluyo bacakları sureklı tutuluyo ve agrısından basamıyo danıştıgmız doktorumuz ameliyat önerdi fakat bilirsiniz ki bi kişinin ameliyat demesiyle olmaz bıtkısel yntemlere başvurduk şuanda biraz faydasını görüyofakat bu gren agrılarda elimiz kolumuz baglanıyo ve cok acı cekıyo acısını dındırmek ıcın ne yapmamızı önerirsiniz .
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Şayet hastanızı muayene edebilirsek sanırım size daha faydalı oluruz.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 18. merhaba hocam.27 yasındaım.10 yıldır varis hastasıyım.her iki bacagımda hekim tarafınden venöz yetmezlik teşhisi konmustur…iki bacagımdan kasıktan açarak cerrahi işlem uygundı.yuzeysel damarlardaki problem çozuldu ama tek bacagımda derin varis denilen ana damarda tekrar varis oldugu tespit ettik.şişlik ve renk değiştirme gözlemlenior.bundan sora nasl bir yol izlemem gerekıyor. şimdiden tesekkur ederım ( 1.83 – 80 )
  Op.Dr.Atilla KAYIHAN
  Durumuyun ciddi olduğu anlaşılıyor.Görmeden yorum yazmak yanıltıcı olur.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 19. Mustafa hocam merhaba
  her iki bacağımda (özellikle dizden aşağı)ağrı,tutukluk var
  çektirdiğim doplerin sonucu aşağıdadır.Her hangi bir problem olup olmadığı konusunda yardımlarınızı rica ederim

  Sol alt ekstremite derin venöz sisteminde CFV de grade 1 yetmezlik
  Safena magna vende grade 1 yetmezlik.
  Kruris yüzeyel venlerde genişlemeler.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis var gözüküyor.Ancak sadece buna göre karar verilemez.Muayene bulgularıda bunun kadar önemlidir

 20. hocam benım bacaklarımda varız var fakat tam dızımın arkasında portakal buyuklunde sıs oldu 6 7aydır neden acaba bılgılendırsenız memnun olurum lazer tetavısı olurmu olursa acı duyarmıyım tesekurler
  Op.Dr.Atilla KAYIHAN
  Diziyin arkasında o büyüklükte varis pek olmaz ancak baker kisti olabilir.Muayene etmemiz gerekir.Muayeneden sonra tedavi metodunu belirleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.