Varis Tedavisi
Varis Muayenesi Randevu Varis Tedavi Ücretleri

İç Varis

Daha önceki sohbetlerimizi incelediğinizde mutlaka hatırlarsınız. İnsan vücudunda kirli kanı kalbe taşımakla görevli venler bulunmaktadır. Varis hastalığı genellikle bu damarlarda yer alan kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkar. Bu sebeple yaşanan sorun herkeste farklı şekilde görülebilir. Bunun için mutlaka muayene edilmesi gerekir. Dilerseniz iç varis çeşitleri ve belirtilerine göz atalım.

Yüzeysel toplar damarlar

Cildin hemen altında seyreden bu grup toplardamarlar bacaktaki kan akımının az bir kısımını taşırlar. Bu sebeple hastalık riski en az olan damarlar diyebiliriz. Daha çok ince kılcal damar olarak görülebilir.

Derin toplar damarlar

Bacaktan dönen kirli kanın büyük çoğunluğunu taşıyan gruptur. En sık görülen venler bu damarda olup kapakçıkların bozulması ile yoğun bir göllenme meydana gelir. Kan basıncı yüksek olması nedeniyle hızla ilerler.

kominikan venler
Yukarıda belirtilen yüzeysel ve derin venleri bir birine bağlayan damarlar bulunmaktadır. Kominikam dediğimiz bu grup damarlar duruma göre dönen kanın daha rahat akacağı sisteme (yüzeysel ve derin venler arasında) taşınmasını sağlar. Allah nasıl güzel bir sistem yaratmış dimi?

İç varis (derin toplar damar yetmezliği anlamına gelir)

Derin venlerde ki yetmezliği ana toplar damarlada ki kapak yetmezliğine bağlı olarak gelişir ve genellikle yüzeysel venlerde beraber görülür. Diğer bulgularsa şunlardır; bacaklar arasında çap farkı (şişlikten kaynaklanır), renk farkı, ödem (gode bırakan) mevcuttur.

DVT belirtileri nelerdir?
Derin ven yetmezliği teşhisi genellikle yersiz kullanılır. Bu sebeple teşhis bu konuda birikimli bir uzman tarafından onaylanmadan temkinli yaklaşılmalıdır. DVT tanısı muayene bulguları ile konulur. Fakat doppler USG ile desteklenmelidir. Son zamanlarda maalesef bazı hekim arkadaşlarda bu ifadeyi yanlış kullanmaktadır.

Derin Ven Trombozu Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yüzeysel venlerde Radyofrekans ve Lazer etkili olurken özellikle derin venlerde ise Köpük ve Skleroterapi önerilmektedir. Hastalığın ilerlemesine göre 1-6 seansta tamamen sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

İç varisler

IDEA Klinik doktorları sizlere bir telefon kadar yakın, ister mesaj, ister yorum isterseniz telefonla gün içerisinde ulaşabilirsiniz.

102 Comments

Add a Comment
  1. Hocam bende gılcardamalarda varis var bacaklarımın agrısından duramıyorum caresi ney hocam

    1. tedavi olmanız gerekir.size en yakın kliniğimize gelirseniz ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.