Varis Tedavisi
Varis Muayenesi Randevu Varis Tedavi Ücretleri

Varis İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hastalıklara karşı bilinçlenip, korunmak kadar önemli olan olan bir diğer husus ise başımıza gelen sağlık sorunları karşısında ne yapmamız gerektiği hususunda bilgili ve tedbirli olunmasıdır.
Değişik varis tedavi videoları için instagram.com/ideaklinik
Yani ne yapmalı, nasıl yapmalı ve nerede yapmalı bunlar hakkında bilgi sahibi olmamız halinde çözüme daha kolay ulaşabiliriz. Örnek varis hastalığı için hangi doktora / bölüme gitmek gerekir? bu konuda bilgi sahibi olmadığınızda muhtemelen iç hastalıkları bölümüne randevu alarak ilk hatayı yapmış olacaksınız. Gittiğiniz dahiliye uzmanı size ilaç vererek gönderecek burada da ikinci hataya doktor eliyle düşülmüş olacaktır. Oysaki yeterli derecede araştırma yaptığınızda teşhis için kalp damar cerrahisi bölümüne gidilmesi gerektiğini ve damar genişlemesi tedavisinin yalnızca cerrahi müdahale ile yapılacağını bilirsiniz. İlaçların tedavi edici özelliği olmadığını sadece ortaya çıkan ağrı, kramp gibi şikayetlerin hafifletilmesinde işe yaradığını öğrenmiş olursunuz. Şimdi sizden ricam 5 dakikanızı ayırarak damarsal hastalıklarla karşı karşıya kaldığınızda ne yapmanız gerektiğini görelim.

Kalp Damar Cerrahisi Bölümüne Gitmek Gerekir
Aslında gidilmesi gereken bölüm fleboloji, gidilmesi gereken doktor flebolog (fleboloji uzmanı) dur ama flebolog sayısı oldukça azdır. İdea Klinik bu konuda en yaygın fleboloji uzmanı olan kliniklerdendir ve her şubesinde flebolog bulundurmaktadır.
Evet değerli arkadaşlar Türkiye’de bile sayıları milyonlarla ifade edilen varis hastalığı (Damar Genişlemesi) mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, onun öncesinde muayene ile teşhis edilmesi gerekir. Teşhisin bir diğer amacı ise tedaviye engel bir durumu olup, olmadığına bakılır. Çoğunlukla bunu anlamak için Doppler dediğimiz röntgen cihazı kullanılmaktadır.

Tüm Hastanelerde Kalp Damar Cerrahisi Bölümü Bulamayabilirsiniz
Özellikle ilçelerde hizmet veren kamu hastanelerinde maalesef kalp damar cerrahisi bölümü bulmanız neredeyse imkansızdır. O nedenle ilinizde bulunan kamu yada özel sağlık merkezlerinden hizmet almanız gerekebilir. Bunun nedeni kalp damar cerrahisi alanında doktor yetersizliği olduğu söylenebilir. Genelde varis tedavisi konusunda özel sağlık merkezleri ön plana çıkmaktadır. Sadece bu alana yoğunlaşması nedeniyle daha iyi hizmet verdikleri söylenebilir.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da Ücretsiz Muayene İmkanı Büyük şehirlerde yaşıyorsanız yada gelme imkanınız varsa kendinizi biraz daha şanslı hissedebilirsiniz. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşıyor yada 30 dakika zamanınızı ayırıp, gelme imkanınız olursa IDEA Klinik Varis Tedavisinde ücretsiz muayene ve aynı anda tedavi olup, sağlığınıza kavuşmuş bir şekilde evinize, işinize dönebilirsiniz. Tüm hastalara ücretsiz muayene imkanı sağlayan kurumda her biri alanında tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları görev yapmaktadır.  20 Yılı aşkın bir süredir hizmet veren kurum her gün yüzlerce hastaya hizmet vermektedir. Aşağıda yer alan görselde doktorlarını görebilirsiniz.

Hasan Berat Cihan Onur Gürer  Serkan Akarsu   Eren Ang

Muayene Ücreti Yok
IDEA Klinik özel sağlık merkezleri arasında bir ilke imza atarak tüm hastalardan muayene ücreti almıyor. SGK’lı hastalara tedavi ücretlerinde %50 indirim uygulamaktadır. Tedavi ücretleri hastalığın yoğunluğuna göre muayene esnasında belirlenmektedir.

Randevulu Hizmet Verilmektedir
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren kurum sizlere daha iyi hizmet verebilmek için randevulu hizmet vermektedir. Bunun için gerek muayene gerekse tedavi için gelmeden önce aşağıda yer alan klinik telefonları yada ideaklinik.com’da resmi İnternet sitesinden size uygun gün ve saate randevu almanız gerekir.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmak Gerekir?
Evet değerli arkadaşlar yukarıda hangi doktora, hangi bölüme gidilmesi gerektiği hususunu aktardık, peki hangi hallerde, hangi şikayetler ortaya çıktığında doktora gitmek gerekir? şimdi bu hususlarda biraz aydınlatıcı bilgi verelim. Damar genişlemesi belirti ve şikayetleri daha çok ilerleyen süreçte ortaya çıkmaktadır. O nedenle çoğu zaman gözden kaçan bir hastalıktır. Bunun için ilk dikkat edilmesi gereken toplardamarlarda anormal görüntüler olmalıdır.

Cilt Dışına Taşan Damarlar: Aslına bakarsanız doktora gelen hastaların %95 gibi büyük bir bölümü sorunun damarlarda genişleme olduğunu bilerek geliyor. Çünkü diğer hastalıklardan çok farklı belirti ve şikayetleri olması nedeniyle varis ile karışan hastalık neredeyse yok denebilir. İlk belirti toplardamarların genişleyip, cilt dışına taşmasıdır. Yani pürüzsüz bir bacak yerine çıkıntılı bir bacak ile karşılaşırsınız. Tabii ki bu daha çok hastalığın ilerlediği süreçlerde görülmektedir. Konuyu daha net anlamak için aşağıdaki görsellere bakabiliriz.

Damarların Belirginleşmesi

Bacak Ağrıları: Damarlar cilt dışına taşmaya başlaması ile birlikte özellikle gün içerisinde başlayan akşama doğru şiddetini artıran bacak ağrıları ile karşı karşıya kalırsınız. Tabii ki tüm ağrılar damarlarda genişleme nedeniyle olmayıp, bir kaç belirtiyi bir araya getirmeniz gerekir.

Kramp: Aynı şekilde hastalarda görülen bir diğer belirti ve şikayet ise ağrılara ek olarak akşamları sıkça görülen kramp problemleri görülebilir. Daha çok geceleri ve uyku esnasında kasların kasılmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve insanı uykusundan kıvranarak uyandıracak düzeyde ağrı oluşturur.

Kaşıntı Yine aynı şekilde orta ve kalın venlerde görülen bulgulardan birisi olan bacak kaşıntısı damarların cilde baskı yapması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlar maalesef kaşımayı abartarak kanamaya neden olabilmektedir. Her ne kadar kaşıntı kremi vs kullansanız da kalıcı çözüm olmayacaktır.

Kanama Hastalığın son evrelerinde görülen ciltte renk değişimi ve sertleşme ile birlikte artık yolun sonuna geldiğimizi gösteren bacak kanamaları görülmektedir. Bu durum hastalığın çok fazla ilerlediği ve kanamalar ile birlikte iyileşmeyen yaralar varis ülseri gibi soruna neden olacağı anlamına gelmektedir.

Vajinada Morluk ve Damar Genişlemesi
Toplardamar genişlemesi her ne kadar bacaklarda görülen bir hastalık olsa bile kadınlarda ayrıca genital bölge varisleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelik sürecinde hızla artan vulvar varisler için vajina dudaklarında mor ve çıkıntılı damarlar görülür. İlerleyen süreçte yine vajinal kaşıntı ve ağrıya neden olmaktadır.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Sadece 5-10 dakika gibi kısa süreli bir işlem olup, genelde sedye üzerinde ayakta durmanız istenir. Çünkü kasıklardan başlayarak bacaklara kadar gözle muayene yapılır. Çünkü çoğu hasta ilerleyen süreçte doktora geldiği için toplardamar genişlemesi oldukça belirgin hale gelmektedir. Bunun dışında tedaviye engel bir durum olup, olmadığını anlamak için mecburi olmayan bir uygulama Doppler çekimi yapabilir.

Muayene Sonucu Ne Olur?
Doktora gelen hastaların %99 gibi büyük bir bölümüne toplardamar genişlemesi yani varis ya da kılcal damar çatlaması şeklinde teşhis konmaktadır. Toplardamar teşhisi konan hastaların geç kalınmadan tedavisine başlanması gerekir. Çünkü kendi kendine geçme yada ilaçla, kremle tedavisi mümkün değildir. Her ne kadar eczanelerde hastalığın tedavisine yönelik krem vs satılıyor olsa da maalesef bilimsellikten çok uzaktır. Aslında bu durum 4 yıl eğitim alan eczacılar adına da utanılacak bir durumdur. Çünkü tedavi edici özelliği olmadığını bile bile boy boy reklam ile satmaya devam ediyorlar.

Ameliyatsız Yöntemlerle Tedavi Olabilirsiniz
Varis hastalığı önlem alındığında korkulacak bir sorun değildir. Tedavisi de gelişen imkanlar ile oldukça basit hale gelmiş olup, ameliyat korkusu yaşamanıza gerek yoktur. Çünkü tüm venler ameliyata gerek kalmadan 10 dakika gibi ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Hastanede yatma, narkoz vs gerektirmeyen bu yöntemlerle aynı zamanda hasta tedavi sonrası istirahat ve iş gücü kaybı yaşamaz.

41 Comments

Add a Comment
  1. varislere kalp ve damar cerrahi bakar.tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Aramamızı İster misiniz?