Varis Tedavi Merkezi

Varis

Toplar damarların genişleyip uzayıp kıvrımlı bir hal almasıdır. Her çapta toplar damar genişleyebilir ve genişlemiş haline göre kılcal varis,veya retüküler olarak sınıflandırılır.

Varis çeşitleri

En yaygın olan bacak varisleri akla gelir ama bacak dışında gelişen vaislerde vardır. Bunlar konumuz dışı olduğu için sadece isimleri yazılacaktır.

Vulvar varis; kadın cinsel organında görülür

Ösefagus varisi;yemek borusu varisidir.

Varicosel;erkek yumurtalıklarındaki damarların genişlemesidir.

Hemoroid;anüs civarı damarların genişlemesidir.

varis Varis Tedavi Bilgileri

Bacak varisleri şu şekilde sınıflandırılır;

Tip I  Varisler  (kılcal varis- telenjektazi-damar çatlaması)

Cilde çok yakın genişlemiş kılcal damarlardır 1-2 mm arasında kırmızı ince varislerdir. Bacaklarda ve yüz bölgesinde görülür.Fiziksel rahatsızlık yapmazlar ama  psikolojik olarak özellikle hanımları rahatsız eden bacaklarda çirkin görünüme sebep olurlar.

Tip II Varisler

Kılcal varisten biraz daha kalın 1-3 mm çapındadır.Ağrı karıncalanma yapabilir.

Tip III Varisler (orta kalınlıkta varis)

Mavimsi 3-4 mm çapında varislerdir.Çirkin görünümle beraber hastada ağrı,kıramp,sızlama ve yanma gibi şikayetler de yapabilir.

Tip IV Varisler (kalın varis)

Çapı 4 mm nin üzerinde mavi morumsu.Her iki cinstede yaygın bir şekilde görülür ancak bayanlarda çok daha sık rastlanır,en fazla şikayet yapan varis tipidir.Varise bağlı iyileşmeyen yaralar,bacakta renklenme ve ödem gibi muayene bulguları daha çok bu varis tipinde vardır.

Varis belirtileri nelerdir?

Varis belirtileri olduğu yere,çeşidine ve düzeyine göre değişir.En sık görülen şikayet; bacakta ağrı,sızlama,yanma,kaşıntı ve iyileşmeyen yaralardır.Bu fiziki şikayetler yanında çirkin görüntü de rahatsız etmektedir.Özellikle bayanlarda varis olması denize veya havuza girerken huzursuzluğa sebep olur.Varis ağrısı genellikle alt bacak ve ayak tabanında hissedilir.Hastalar bacağına bir şey asılıyormuş yada bacağı patlayacamış gibi hissettiğini tanımlar.Varis bacağın üst kesimlerinde yaygın bir şekilde olsada yine ağrı alt bacakta hissedilir.Yanma hissinin sebebi kan dolaşımının yavaşlaması ve genişleyen damarlarda kan göllenmesidir.Kaşıntının sebebide aynıdır.Yara açılması varisin en önemli sorunudur ve en ileri safhası kabul edilir.Kan dolaşımının yavaşlaması sebebiyle cilt yeterince beslenemez ve ciltta yaralar açılır ve aynı sebeple yaralar iyileşmez.Kılcal varisler genellikle şikayet yapmaz ama bazı bacak sızlamalarında kılcal varisler tedavi edildiğinde hastanın şikayetleri düzelir.

Varise sebepleri nelerdir ?

Genetik yatkınlık;Varisin en sık sebebidir,annesinde yada babasında varis olan bir kişide varis olma ihtimali % 90 dan fazladır.Ailesel olanlarda temel sorun kapakcık bozukluğudur.

Yaşam şekli ;Dinlenmeyi seven, yürümeyen,saatlerce televizyon izleyen,çok oturan sahıslarda varis olma ihtimali daha yüksektir.

Meslek;Hareketsiz bir şekilde ayakta durmayı gerektiren berberlik, cerrahlık,öğretmenlik gibi mesleklerde bacaklar pompa görevini yapamadığından varis daha sık rastlanır.

Derin toplar damarların tıkalı olması;Derin toplar damarlar tıkandığında yük yüzeyel damarlara bineceği için varis ortaya çıkar.Tedavi edilemeyen tek varis tipi budur

Cinsiyet;Kadınlık hormonu olan östrojen varise sebep olabilmektedir.

Aşırı kilo;Toplar damar kanının geri dönüşünü güçleştirdiğinden şişmanlarda varis daha sık görülmektedir.

Müzmin kabızlık;Kronik kabızlıkta ıkınmaya bağlı basınç artışı sebep olabilmektedir.

Varis tedavi ücreti ne kadardır ?

Tedavi ücretleri hastanın resmi kurum üyesi olup olmadığına,varisin çeşidine ve yaygınlığına bağlı olarak kullanılacak teknolojiye göre değişmektedir.Resmi belgesi olmayan ve özel sağlık sigortası mensuplarının tedavi ücreti 400 TL ile 4000 TL arasında değişirken SGK mensubu kişilerde bu ücretler 200 TL den başlar çok ilerlemiş varislerde bile en fazla 2000 TL olabilir.Bu tedavi ücretleri her iki bacaktaki kılcal ve kalın tüm varislerin tedavisini kapsar.Tedavi edilen her hasta sonraki bir yıl boyunca medicalart güvencesine alınır yani bir yıl boyunca bacaklarında varisle ilgili olabilecek tüm sorunlar ücret alınmadan tedavi edilir.

Varis tedavisi nasıl yapılır ?

Uzun yıllardır varis tedavisinde kullanılan ameliyatlar teknolojiyi takip etmeyen klinikler dışında tümüyle terk edilmiştir.Haftalarca süren yatak istirahati,bandaj uygulamaları,ameliyat izi ve yüksek maliyetler ve bunlara benzer bir çok sebeple ameliyatla tedaviler yerini tamamen ameliyatsız ileri teknoloji tedavi yöntemlerine terk etmiştir.

12 yıldır varis tedavisine odaklanmış kliniğimize baş vuran tedavi edilebilir varis hastalarının % 100 ü değişik teknolojilerle ve ameliyatsız ayaktan tedavi edilmiştir.Kliniğimizde varis muayenesi esnasında tipi ve o varis için en ideal tedavi seçeneği yada seçenekleri belirlenir hasta istediği gün tedavisine başlanır.

Uyguladığımız ameliyatsız varis tedavileri

-Köpükle varis tedavisi

-Lazerle varis tedavisi

-Radyo frekansla varis tedavisi

-Skleroterapi.

Bu yöntemlerle 0.1 mm ile 30 mm arasındaki varislerin tamamını yaygınlığı ve uzunluğu ne kadar olursa olsun ameliyatsız bir şekilde tedavi edebilmekteyiz.

Varis tedavisinde en önemli sorun başvurulan klinikte uygun teknoloji yoksa hasta var olan teknolojiye razı edilir,bunu fark edemeyen hasta varisi için yeterince uygun olmayan tedavi yöntemleriyle tedavi edilmiş olur.

Medicalart damar cerrahi merkezi asıl işinin varis olması sayesinde tüm bu teknolojileri bünyesine katmış SGK ,Bağ-Kur,Emekli Sandığı ve TSK mensuplarına sunabilen tek kliniktir.

Kaynak: Varis

   Paylaş
Varis Tedavi Merkezi
 1. şaziye Diyorki:

  iki dizimde hem variz hemde şişliklerle birlikde kılcaldamar çatlamaları var canım çok yanıyor eskişehirde önereceğiniz bir kılinik varmı yoksa size nasıl ulaşabilirim.emekliyim 50 yaş üstü. yolculuklarda çok zorlanıyorum teşekürler.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Eskişehirde önerebileceğimiz bir klinik yok.Ancak günübirlik kliniğimize tedavi için gelip giden Eskişehirli hastalarımız çok.

 2. halime Diyorki:

  hocam benim erkek kardeşim kasıklarında ağrı olduğu için dr gitti ona varis olduğunu ve ameliyat olması gerektini söylemişler ama o ameliyat olmaktan korkuyo bu ameliyatın ne derece riski var çok tehlikelimi onu öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Varis ne kadar ileri olursa olsun kasıkta ağrı yapmaz.Ancak kardeşinizde varikosel(?) mi olduğu söylendi.

 3. orhan özdemir Diyorki:

  hocam bende bacaklarda ve ayaklarda yüzeysel varisler var cok ağrılar yapıyor kaşıntı çok yapıyor kaşırşam kanama derecesine geliyor ve yüzeysel görùmü kötù oldugu için rahatsızlık duyorum ne yapmam lazım sgk var
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimize gelirseniz sizi varislerinizden kurtarırız.Kaşıntı için ( PRUZON POMAD) kullanınız.

 4. serdar Diyorki:

  meraba hocam 16 yaşındayım okula her gün yürüyorum.2km kadar.Hocam bazen kalbimin sağ tarafında çarpıntı oluyo bazende koşarken.sanki akçiğerime bişey zaplanıyo.BENİM BACAK KIsmımda varis var.yumru kadar.ilk başta kas diye düşündüm ama sonra anladım değilmiş.sert.napıcamı bilmiyorum bana yardım edebilirmisiniz?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Şayet kliniğimize gelebilirseniz size elbette yardımımız olur.

 5. mehmet Diyorki:

  hocam sag bacagımı varıs kapladı en yakın surede klınıze gelecegım acaba kac gun tedavım surer kolay gelsın
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Varislerinizi görmeden bunu söyleyebilmek mümkün değil.Ancak bir haftada bitirebiliriz sanırım.

 6. nermin Diyorki:

  doktor bey amiliyatsız varis amiliyat olmadan nasıl tedavi ola bilirim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Köpük,scleroterapi,radiofrekans,laser,.. gibi yöntemlerle;bunlardan biri yada ikisi ile tedavi olabilirsiniz.Bizim kliniğimizde varisiniz hangi boyutta olursa olsun tedavi yapabiliyoruz.

 7. ibrahım yuksel Diyorki:

  hocam kaç gunde yuruyebılırız ben ıstanbula gelecem kesın çozum varmı
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Hastalığın hakkında yazmamışınız.Bizim kliniğimizde yapılan tedavilerden sonra aynı gün normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

 8. saliha Diyorki:

  hocam doktora gittim sağ bacağımda 2 damar var.annemin varisi var sanıırm genetik beni çok rahatsız ediyor damar genişliğimn 4 mm oldugunu söyledi lazerle amaliyat yapalım dedi.varis çorabı verdi 3 ay kadar kullanmamı önerdi ama çorabı giydikten sonra damarlarım belirleştive bacak agrılarım çogaldı yaşım 27 amaliyat olsam mı riski varmı?bide takrarlıyor diyorlar yakınımdakiler çok kararsızım ne önerirsinz??
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Şayet kliniğimize müracaat ederseniz sizi köpükle tedavi yapabiliriz.

 9. caner Diyorki:

  her iki bacağımda mor varis lekeleri var. sağ bacağımın iç kısmında dizimin iç yanında yanma ve acı oluyor, öğretmen emeklisiyim. ankarada nerede ne şekilde tedavi olabilirim.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Ankarada size bir yer tarif edemediğim için üzgünüm.Şayet İstanbula gelebilirseniz tedavinize yardımcı olabilirim.

 10. betül yılmaz Diyorki:

  benim varizlerim çok ben bundan hiç memnun değilim bunun için ne yapmam gerekiyo ne olur bana yardım edin
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Öncelikle bunlardan kurtulabilmek için karar vermelisiniz.Sonra bir uzmana gözükmelisiniz.Şayet bizim kliniğimizi seçerseniz sizi ücretsiz muayene eder ne yapmanız gerektiği yönünde sizi aydınlatırız.

Uzmanımıza Soru Sor

babi