Varis Tedavi Merkezi

Varis ülseri konusunda detaylı bilgi bulabileceğiniz yazımızda ayrıca varis ülseri hastalığının tedavisi ve uygulanış yöntemi anlaşılır bir dille anlatımı yapılmıştır.

Varis Ülseri Nedir

İleri dercede toplar damar dolaşım yetmezliğine sebep olan varisler zamanla deri altı destek dokusunda beslenme bozukluğuna bağlı incelmeye sebep olur. Destek dokusunu yitiren cild çok daha hassas ve dayanıksız hale gelir ve küçücük travmalarla yara açılabilir.

Varisin tedavi edilmemesi halinde ciltteki bu incelme varisin kendi basıncıylada yara haline dönebilir.

Her iki durumdada oluşan yaranın adı varis ülseridir ( ulcus cruris ),varis ülserleri varis yarası olarakda adlandırılabilir.

Varis ülserleri genellikle ek birçok sorunla birlikte görülür bunlardan en sık olanlar

varis ulseri Varis Ülseri

Varis Ülseri Neden Olur

 • Bacakta ve yara civarında şişlik  (ödem)
 • Daha belirgin ağrı
 • Pigmentasyon (kahverengi lekeler)
 • Morluk  (siyanoz)
 • İltihap ve buna bağlı akıntı
 • Pis koku
 • Seyrek olarak kanama; hayati tehlike arzeden ciddi kan kaybına sebep olabilir.

Varis Ülseri Nasıl Tedavi Edilir

Varis ülserleri dolaşım bozukluğu devam ettiği için iyileşmesi oldukça zordur,uzun ve meşakkatli bir tedavi olduğu bilinmeli ve kontroller aksatılmamalıdır.

Varis ülseri tedavisine öncelikle yara bakımı yapılmalı sorun biraz geriledikten sonra varis tedavisi yapılmalıdır.

Varis tedavisi mutlaka istirahatla iyileşir.Ayakta gezerek bu yaraları iyileştirmek neredeyse imkansızdır.Yatak istirahatı ve bacağın altına yastık koyarak gerekli yara bakımıda yapılarak iyileşme süreci kısaltılır.

 

   Paylaş
 1. Yaralı

  Hoçam ben senelerden beri çekiyorum ve ayak yaralarımdan dolayı hem agrı sızı hersey var hoçam bende protein ç ekliğine baglı dvd faktor 4 mutasyumu var ve yaralarım geçsin agrım olmasın baska bısı istemiyorum çumadin 5mg daflon 500mg inr felan baktırıyorum baktiras ve antiseptik spreyle pansuman ediyorum ama geçmiyor su ramazan ayında bana yardımçı olun kolay gelsin
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Yazdığınız durum oldukça ciddi bir rahatsızlık.Muayene etmeden (tetkiklerinle beraber) size birşey söylemek mümkün değildir.

 2. ismaiks

  Hocam pansuman icin neler kullanabiliriz yara ayak bileğinin dis tarafinda ve yara kabuklandi ama cok aci veriyor simdiden tesekkurler.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Yarayı görmeden cevap veremeyiz.

 3. ismaiks

  Bu varis yaralarina ne iyi gelir bilkte ki yaralara
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  İstirahat ve pansıman yapmalısınız.

 4. ismaik

  Ben alti yil once ameliat oldum yara olusmustu bilek kismrinda damarin birini aldilar fakat gene yara cikti ne
  Yapabilirim dopler cektirdim ic varis oldugunu soylediler amrliyat olmam gerekiyomu
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Durumunuz ciddidir.Sizi tetkiklerinizle beraber görmemiz gerekir.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 5. şerafettin keskin

  hocam sağ ayağımda yaklaşık 7 senedir varis var ayağım diğerine göre biraz daha şişti sonra moraltılar başladı 7ay önce dikenli telden iltihap kaptı bir türlü yaramı iyileştremiyorum ne yapmayılım
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Şikayetiniz oldukça ciddi.Muayene ve tetkiklerini görmeden yorum yazamayız.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 6. çetin

  merhaba ben bir yıl önce varis tedavisi içn doktora gittiğimde sizde varis başlangıcı var demişti fakat son zamanlarda ağrı olmaya başlayınca tekrar muayene oldum bana dikkat etmezsen iki üç yıla ameliyat gerekir yasın daha 20 çok gençsin dediler.Damarlarda şişmeler oluyor ve bazen kasık bölgesinde de sancıya neden oluyor bunun tedavisi nekadar mümkündür acaba. ve her duştan sonra bacaklarımda delirtecek derecede kaşıntı oluyor bunun varisle bi alakası var mı acaba?
  Op.Dr. Mustafa BOLAT
  Duştan sonra oluşan şikayetiniz varise bağlı değildir.Tarif ettiğiniz ağrılarda varisle ilgili değildir.Ancak tedavi olmak için ilerlemesini beklemeniz gerekmez.Kliniğimizde ameeliyatsız tedavi olabilirsiniz.

 7. sevgi aktaş

  hocam mrhbalar benim yaklaşık 12 senedir bacagımda yara var gitmediğim doktor kalmadı bir tanesi de bana varise baglı yara demedi en son gittiğim doktor bana bunu söyledi onunda tayini çıktı gitti. muayne tam olamadım yani ordudan yazıyorum benimde bacagımda varise baglı yaralar var ancak şuanda yara değil sadece izi kaldı yine çıkar diye çok korkuyorum ne yapmam gerekir hocam yardımcı olabilirmsnz
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Bir kalp damar cerrahına muayene olunuz.

 8. barış demirciler

  sayın hocam ben 45 yaşında evli 5çocuk babasıyım varis denen bu hastalık bende yaklaşık 15 yıdan beri var ancak 3/4 yıla kadar beni rahatsız etmiyordu şimdi ayaklarımda yaralar var bu yaralardan ötürü ne çalışabiliyorum nede yürüyebiliyorum. yaralarımı bazan görmek isteyen akrabalarıma bile göstermeye utanır hale geldim bana hastaneye gittim cildiye ve dahiliyeye bana ilaç yazdılar kullandım tam 7 ay oldu bir türlü geçmiyor son çare ameliyat olmam bunun için bana mr çektiler ancak ben ameliyattan korkuyorum bana bu konuda yardımcı yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Hastalığınız oldukça ileri bir durumda sizi muayene etmeden (ücretsizdir) karar vermemiz mümkün değildir.

 9. ibrahim

  Selam hocam 8yilbir varis tedavisi goruyyorum 3ay once amaliyat oldum ama damarlarl acamadilar veii yerinde yara acildi yaralar iyilesmiyor nasil bir tedavi onerirsini simdiden tesekur ederim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Oldukça ciddi bir durumdan bahsediyorsunuz.Muayene (kliniğimizde ücretsizdir) etmeden size yorum yazmak imkansızdır.Gelir iken daha önce yapılmış tetkiklerinizide getirmeniz iyi olur.

 10. meliha karacabey

  merhaba, babadan miras varislerim var bunlar hem kılcal hemde kalın damar şeklinde ve oldukça rahatsız ediyor bacaklarımda müthiş bir yanma hşşi var 1 yıldır varis ülseri de oluştu doktorların verdiği ilaçları kullanıyorum ama yararı olmadı.1 hafta öncede beyinde anjiyo yaplıldı ve toplar damar toplanması tespit edildi henüz beyin cerrahına gitmedim bütün bunların sebebi nedir ve tedavisi varmıdır
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Beyindeki sorunun bizim uzmanlık alanımızın dışındadır.Kliniğimize müracaat ederseniz (muayene ücretsizdir) varisleriniz konusunda size yardımcı oluruz.

Uzmanımıza Soru Sor

kecoa