Varis Tedavi Merkezi

Varis ülseri konusunda detaylı bilgi bulabileceğiniz yazımızda ayrıca varis ülseri hastalığının tedavisi ve uygulanış yöntemi anlaşılır bir dille anlatımı yapılmıştır.

Varis Ülseri Nedir

İleri dercede toplar damar dolaşım yetmezliğine sebep olan varisler zamanla deri altı destek dokusunda beslenme bozukluğuna bağlı incelmeye sebep olur. Destek dokusunu yitiren cild çok daha hassas ve dayanıksız hale gelir ve küçücük travmalarla yara açılabilir.

Varisin tedavi edilmemesi halinde ciltteki bu incelme varisin kendi basıncıylada yara haline dönebilir.

Her iki durumdada oluşan yaranın adı varis ülseridir ( ulcus cruris ),varis ülserleri varis yarası olarakda adlandırılabilir.

Varis ülserleri genellikle ek birçok sorunla birlikte görülür bunlardan en sık olanlar

Varis Ülseri Tedavisi

Varis Ülseri Neden Olur

 • Bacakta ve yara civarında şişlik  (ödem)
 • Daha belirgin ağrı
 • Pigmentasyon (kahverengi lekeler)
 • Morluk  (siyanoz)
 • İltihap ve buna bağlı akıntı
 • Pis koku
 • Seyrek olarak kanama; hayati tehlike arzeden ciddi kan kaybına sebep olabilir.

Varis Ülseri Nasıl Tedavi Edilir

Varis ülserleri dolaşım bozukluğu devam ettiği için iyileşmesi oldukça zordur,uzun ve meşakkatli bir tedavi olduğu bilinmeli ve kontroller aksatılmamalıdır.

Varis ülseri tedavisine öncelikle yara bakımı yapılmalı sorun biraz geriledikten sonra varis tedavisi yapılmalıdır.

Varis tedavisi mutlaka istirahatla iyileşir.Ayakta gezerek bu yaraları iyileştirmek neredeyse imkansızdır.Yatak istirahatı ve bacağın altına yastık koyarak gerekli yara bakımıda yapılarak iyileşme süreci kısaltılır.

 

   Paylaş
 1. Yaralı

  Hoçam ben senelerden beri çekiyorum ve ayak yaralarımdan dolayı hem agrı sızı hersey var hoçam bende protein ç ekliğine baglı dvd faktor 4 mutasyumu var ve yaralarım geçsin agrım olmasın baska bısı istemiyorum çumadin 5mg daflon 500mg inr felan baktırıyorum baktiras ve antiseptik spreyle pansuman ediyorum ama geçmiyor su ramazan ayında bana yardımçı olun kolay gelsin
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Yazdığınız durum oldukça ciddi bir rahatsızlık.Muayene etmeden (tetkiklerinle beraber) size birşey söylemek mümkün değildir.

 2. ismaiks

  Hocam pansuman icin neler kullanabiliriz yara ayak bileğinin dis tarafinda ve yara kabuklandi ama cok aci veriyor simdiden tesekkurler.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Yarayı görmeden cevap veremeyiz.

 3. ismaiks

  Bu varis yaralarina ne iyi gelir bilkte ki yaralara
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  İstirahat ve pansıman yapmalısınız.

 4. ismaik

  Ben alti yil once ameliat oldum yara olusmustu bilek kismrinda damarin birini aldilar fakat gene yara cikti ne
  Yapabilirim dopler cektirdim ic varis oldugunu soylediler amrliyat olmam gerekiyomu
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Durumunuz ciddidir.Sizi tetkiklerinizle beraber görmemiz gerekir.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 5. şerafettin keskin

  hocam sağ ayağımda yaklaşık 7 senedir varis var ayağım diğerine göre biraz daha şişti sonra moraltılar başladı 7ay önce dikenli telden iltihap kaptı bir türlü yaramı iyileştremiyorum ne yapmayılım
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Şikayetiniz oldukça ciddi.Muayene ve tetkiklerini görmeden yorum yazamayız.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 6. çetin

  merhaba ben bir yıl önce varis tedavisi içn doktora gittiğimde sizde varis başlangıcı var demişti fakat son zamanlarda ağrı olmaya başlayınca tekrar muayene oldum bana dikkat etmezsen iki üç yıla ameliyat gerekir yasın daha 20 çok gençsin dediler.Damarlarda şişmeler oluyor ve bazen kasık bölgesinde de sancıya neden oluyor bunun tedavisi nekadar mümkündür acaba. ve her duştan sonra bacaklarımda delirtecek derecede kaşıntı oluyor bunun varisle bi alakası var mı acaba?
  Op.Dr. Mustafa BOLAT
  Duştan sonra oluşan şikayetiniz varise bağlı değildir.Tarif ettiğiniz ağrılarda varisle ilgili değildir.Ancak tedavi olmak için ilerlemesini beklemeniz gerekmez.Kliniğimizde ameeliyatsız tedavi olabilirsiniz.

Uzmanımıza Soru Sor

banteng