Varis Tedavi Kliniği

Varis ilaçları ne işe yarar?

Hemen hemen tüm hastalıklar insanlar üzerinde bir çok şikayete neden olmaktadır. Onlardan biride hiç şüphesiz varis hastalığıdır. İlk etapta olmasa bile orta ve kalın ven haline geldiğinde kişide ciddi huzursuzluklara neden olur. Başta ağrı, şişlik, kaşıntı ve kramp sorunları hayatı çekilmez hale getirmektedir. Bu şikayetleri azaltmak ve anlık rahatlamak için varis ilaçları üretilmektedir. Hastalığı tedavi etme imkanı olmayan bu ürünler sadece şikayetleri anlık olarak azaltır. Kısa sürede tekrar başlayan şikayetler sürekli ilaç kullanmayı gerektir. Tabiki şikayetlerden kurtulmak için bilimsel yöntemlerle mutlaka varis tedavinizi yaptırmanız gerekir. Aski halde içinden çıkılmaz sürece girersiniz.

Varis ilaçları isimleri
Kısa sürede tedavi olma imkanı olmayan varis hastaları bu süreçte rahat olmak için ilaç, bitkisel karışım yadabacağınıza uyumlu varis çorabı kullanmanız önerilir. Aşağıda varis şikayetlerine yönelik üretilen ilaç isimleri yer almaktadır.

İlaçla varis tedavi

Doxium Kapsül
Dobesilat kalsiyum 500 mgx30 ve 60 kapsül
End.: Mikroanjiyopatide (özellikle diyabetik retinopatide);ağrı, kramp ve tembellikle seyreden venöz yetmezliklerde endikedir. Ayrıca tedaviye yardımcı olarak arteriovenöz kaynaklı sirkülasyonbozukluklarında, hemoroidal rahatsızlıklarda kullanılır.
Kontr.E.:Bilinenbir kontrendikasyonu yoktur.
Uyar.: Gebelerde zorunlu olmadıkça,özellikle gebeliğin ilk 3 ayında kullanılmamalıdır.
Yan E.:Bazan miderahatsızlıkları, bulantı, ishal, deri döküntüsü gibi yan etkilergözlenmiştir.
Etkileş.: Kalsiyum dobesilatın diğerilaçlarla etkileşmesi olduğuna dair bir veri yoktur.
Doz Önerisi: Kapsüller açılmadan, yemekle birlikte 1 veya 3kapsül alınmalıdır. Doz ve tedavi süresi tedavi edilecek hastalığagöre hekim tarafından belirlenir.

Daflon 500 FilmTablet 
Diosmin 450 mg, hesperidin50 mg 30 tablet.
End.: Alt ekstremitelerin fonksiyonel ve organik kronikvenöz yetersizliğine ait ağırlık hissi, ağrı, gece gelen kramplarve hemoroid krizlerine ait fonksiyonel belirtilerin tedavisindeendikedir.
Kontr.E.:Bilinenbir kontrendikasyonu yoktur.
Uyar.: Gebelikte kullanımıyla bugünekadar insanlarda olumsuz bir etki bildirilmemiştir. Anne sütüne geçtiğine dair verilerinolmaması nedeniyle, emzirme döneminde kullanılmaması önerilir.
Yan E.:Tedavininkesilmesini gerektirmeyen ve nadir olarak bazı bulantı, kusma tarzındanonspesifik sindirimsel ve terleme gibi nörovejetatif yakınmalarbildirilmiştir.
Etkileş.: Bugüne kadar bildirilmiş biretkileşmesi yoktur.
Doz Önerisi: Venöz yetersizliklerde günde 2 tablet, hemoroidkrizlerinde ilk 4 gün, günde 6 tablet ve sonraki 3 gün, günde 4 tablet uygulanır.

Venoruton Forte Tablet
Okserutin  500 mgx30 tablet.
End.: Kronik venöz yetmezliğe eşlik eden ödem ve semptomlar(ağrılı, yorgun, şiş, ağır bacaklar, kramplar, parestezi); postflebitiksendrom, beslenme bozuklukları, varikoz dermatitler ve varikoz ülserler; skleroterapive varis egzersizinde yardımcı ilaç olarak; hemoroid semptomları (ağrı,eksudasyon, kaşıntı ve kanama) ve komplikasyonları; gebeliğin 4. ayındanitibaren olmak üzere, gebelik sırasında görülebilen venöz yetmezlik vehemoroidler; radyoterapiyi izleyen damar ve mukoza lezyonlarının önlenmesi vehafifletilmesi; diyabete, hipertansiyona ve ateroskleroza eşlik edenretinopatilerde yardımcı tedavi olarak ve amaurosis fugax ataklarınınönlenmesinde kullanılır.
Kontr.E.:Okserutineveya diğer rutozitlere karşı aşırı duyarlı olanlarda ve ayrıca gebeliğin ilk 3ayında kullanılmamalıdır.
Uyar.: Genel klinik bir uygulama olarak gebeliğin ilk 3ayında kullanılmamalıdır.
Yan E.:Ender olarak deride döküntüler, minör gastrointestinalbozukluklar, baş ağrısı ve kızarma gibi hafif yan etkiler kaydedilmiştir.
Doz Önerisi:Venözbozuklukların tedavisi:Yemeklerle birlikte günde 2 kez 1 Venorutonforte tablet. Semptomlar genellikle 2 haftaiçerisinde düzelir. Bu dozaja, semptomlar ve ödem tamaman kayboluncaya kadardevam edilmesi önerilir. Daha sonra tedaviye ara verilebilir (sağlanmış olandüzelme, tedavi durdurulduktan sonra en az 4 hafta devam eder) ve semptomlartekrarlayacak olursa, yukarıda belirtilen dozlar yeniden uygulanır. Radyoterapinin sekonderetkileri: Radyoterapiboyunca, semptomlar ortadan kalkıncaya kadar, yemeklerle birlikte günde 2 defa1 tablet. Retinal damar hastalıkları: En iyi sonuçlar, günde 1-2 g’ye kadaryükselebilen, yemeklerle birlikte günde 2 defa 1 veya 2 tablet Venoruton forte’a eşdeğer dozlarla alınmıştır

Venotrex retard tablet

atkestanesi ekstresi -troxerutin
Kapiller stabilizan bioflavonoid.
Yetişkinde 2 x 1.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık.
Yan etkiler; bulantı, dispepsi, allerjik reaksiyonlar…

Yukarda yer alan ilaçları almadan önce mutlaka varis muayenesi ve hekim tavsiyesi ile kullanmalısınız. Ama şunu unutmayın bu ilaçları kullanmakla varis hastalığından kurtulacağınızı sanmayın. Sadece ağrı kesici şeklinde kullandığınızı unutmayın. Medical Art varis tedavi merkezi ücretsiz muayene imkanı ile ücretsiz destek alabilirsiniz.

   Paylaş

Varis Tedavi Merkezi
 1. rabia

  mrb 27 haftalık hamileyim doktorum varis için daflom 500 mğ verdi kullanmamda bir sıkıntı olurmu bilgilendirirseniz sevinirim varisim cok az ama bazı geceler agri yapıyor
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Kullanmasanız daha isabetli olur.

 2. özlem

  23 yaşındayım bacağımda varis problemi var doktora gittim bana orta basınclı çorap verdı ve Doxium 500mg ilaç verildi ben ilaç kullanmaya daha baslamadım ama corap giyiyorum. Kullanmalımıyım kullanmasam geçmez mi
  OP.Dr.Onur GÜRER
  Ne ilaçla nede çorapla mevcut varislerin geçer.Onun için radikal tedavi yöntemlerini seçmelisiniz.Skleroterapi,köpük,laser,radiofrekans yada ameliyat olmalısınız.Yoksa çorap giy varis geçsin böyle bir şey yok.Çorap şikayetlerini azaltır.İlerlemesini yavaşlatır.

 3. turkan

  Yaklaşık 10 ay önce varış ameliyatı oldum ve venoruton kullandım.. ama şimdi bacağın bazı yerlerinde kılcal damar varisi çıkmaya başladı bu ilacı düzenli olarak kullanmam gerekiyormu teşekkür ederim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kılcal damar oluşumu ile artı yada eksi yönden kullandığın ilacın bir etkisi yoktur.Sizi çok rahatsız ediyorsa kliniklerimizde tedavi olabilirsiniz.

 4. hatip dogan

  Iyi günler ben 1 hafta önce varış ameliyatı oldum ağrım uzanirken yok ama üstüne bastigimda acayip ağrıyor ve cok hafif şişkinlik var ameliyatı yapan doktor ilaç vermedi bu durumda namaz gerek ?
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Ağrı kesici kullanabilirsiniz.Ama doğrusu ameliyatı yapan doktora kontrol olmanız daha uygun olur.

 5. Nalan

  Merhabalar 34 haftalık gebeyim ve bu hafta hemoroid sıkıntım başladı Daflonu doktorum bu rahatsızlığım olmadan yazmıştı ve günde 2 kere kullanmamı söyledi ama rahatlığım başlayınca kullanmaya başladım 4 gündür iyileşme söz konusu değil günlük alımı arttırmaktan Endişe ettim arttırmalı mıyım? Ve normal doğumda daha kötü olur mu ? Ameliyat olmak istemiyorum ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Doğum çok yaklaşmış.Ama dayanılmaz durumda ise kliniğimize geliniz durumunuzu değerlendirelim.İlacı artırman bir yarar sağlamaz.

 6. Derin

  22 yaşında bir kızım. Geçirdiğim bir kaza sonrası sol bacağımda emboli attı ve ana toplar damarımı tamamen tıkadı. Kan sulandırıcı ilaçlarla tedavim devam ederken faydasız olması sonucunda bursada özel bir hastanede operasyon geçirdim ve dizimin arkasından açılan bir delikle bacağımdaki pıhtıları krater ilaçla eriterek bir kısmı temizlenmeye çalışıldı. Yüzde 70ine kadar bir açıklık sağlandı en fazla çünkü bacağım tamamen tıkalıydı. Şuanda hala ilaç tedavisiyle kalan pıhtıların tedavisine devam ediyorum. Coraspirin ve coumadin kullanıyorum günde. Ameliyatımı yapan prof bana kan sulandırıcılarımın yanında birde daflon vermişti. Çünkü bana kısmen içsel varizlerin oluşuyor dendi… Fakat inr testim yaşadığım ildeki devlet hastanesinde yaparak ilaçdozlarım ayarlanıyor ve ayağımda gazlaca şişlik oluştugu için bu doktorum daflonu doxium olarak değiştirdi. Sanki biraz daha ayağımda uyuşukluk hissediyorum eklem yerlerimde. Sizce hangi ilaç daha yararlı bu konuda ? Ve eğer pıhtıları. Tamemen geçerse veya bir kısmı kalıtsa variz tedavisi görecekmiyim? En ufak yürümemde farkedilir derecede fazlaca şişme oluyor bu ömür boyu gidecekmi napmam gerekiyor nelere dikkat etmeliyim kütfen bana bir bilgi verirmisiniz şuanda napmam gerektiğini bilmiyorum. Okulumu dondurmak zorunda kaldım ikinci dönem devam etmelimiyim bu ağrılar ve şişlikler bana engel olurmu? Şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Varis çorabı ile verilen ilaçları kullanınız.

Uzmanımıza Soru Sor

naga