Varis Klinik

Öncelikle bilmemiz gereken önemli husus bir hastalığın genetik olup, olmadığıdır. Varis maalesef halk arasında ırsi ve ailesel olarak bilinen genetik hastalıklardandır. Genetikten kasıt anne ve baba gibi birinci derece yakınlarınızda olan hastalıklara sizinde daha yatkın olduğunuz anlamına gelmektedir. İllaki sizdede aynı hastalık olacak anlamına gelmez, fakat normal insanlara göre siz o hastalığa biraz daha yatkınsınızdır. Varis hastalığıda aynı şekilde genetik olup, anne babanızda varis sorunu olması sizide bu soruna karşı biraz daha yatkın kılmaktadır.

Varis Hastalığını Engellemek Mümkün mü?
Yukardada belirttiğim gibi en büyük sebebi genetik olan varis sadece bu şekilde ortaya çıkmaz. İnsanların özensiz yaşam tarzı ve dikkatsizliği ilede anne babanızda olmasa bile sizde varis olabilir. O nedenle bazı hataları yapmaktan vazgeçersek varis hastalığı riski azalmış olacaktır. Buyrun aşağıdaki listede birlikte görelim.

Alınacak Önlemler Nelerdir?

 • Hareketsiz uzun süre ayakta kalınmamalı
 • Ailesel yatkınlık varsa berberlik, cerrahlık gibi dar alanda ayakta durmayı gerektiren meslek seçmemeli
 • Hergün en az 30 dakika yürüyüş yapılmalı
 • Belirtiler başladıysa istirahat ederken ayaklar hafif yüksekte tutulmalı
 • Kemeri dar kıyafetler giyilmemeli
 • Fazla kilo alınmamalı
 • Özellikle hamileliğin ikinci yarısında ayaklar yukarda istirahat edilmeli
 • Özellikle hamilelik esnasında dikkat edilmeli uygun bir varis çorabı ile korunmalı.

Varis Oldum Ne Yapmalıyım?
Genetik yada yukardakş hatalardan birinden dolayı varis hastalığı ortaya çıktı ne yapmalıyım. Öncelikle bu hastalığın sakın kendi kendine yada ilaçla, kremle geçmesini beklemeyin. Muayene olduğunuzda ilaç, krem veren hekime mutlaka sorun. Çünkü zarar gören sorunlu damar işlevini kaybetmiş olup, vücudunuza daha fazla zarar vermeden imha edilmesi gerekir.

Bunun için eskiden varis ameliyatı uygulanırken, gerçi hasta yoğunluğu olan ve teknolojik yönden gelişmemiş olan sağlık merkezlerinde halen devam etmektedir. Bunun dışında özellikle Medical Art tarafından geliştirilmiş olan ameliyatsız varis tedavi yöntemleri Lazer, Radyo Frekans, Köpük ve Skleroterapi ile 10 dakikada sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Varis riski

Medical Art Varis Tedavi Merkezi İstanbul’da 3 farklı klinik ile Bakırköy, Şişli ve Kadıköy’de hizmet vermektedir. SGK anlaşmalı olup, ayrıca muayene ücreti alınmamaktadır.

   Paylaş
 1. sebahat

  Ben 5 yıl önce varis ameliyati oldum sol bacagimdan toplar damar alındı bir markette calisiyorum ayakta ve sürekli ağır yük taşıyorum simdi diğer bacagimdaki damar da dışına çıktı ve ameliyatli Bacağım çok agriyo sorum su; bu rahatsızlık tan dolayi ağır is yapamaz raporu alabilirmiyim?

 2. sebahat

  Beş yıl önce varis ameliyati oldum sol bacagimdan toplardamar alındı . Bir markette mağaza sorumluyum sürekli ayaktayim ve agir yük kaldiriyorum. Şimdi diğer bacagimda da damarlar dışına çıktı ameliyatli bacagimin ağrısına katlanamiyorum sorum şu bu rahatsızlığım dan dolayi ağır iş yapamaz raporu alabilirim
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Alabilirsiniz.Ama Bunun için bir kamu hastanesine müracaat etmelisiniz.

 3. ilknur

  Merhabalar.Varis,iç varis ve dış varis olarak değişiyor diye biliyorum.Tedavi yöntemleriniz ve sonuçlarinı etkiliyor mu bu farklilik acaba m
  Op.Dr.Onur GÜRER
  İç varis tabiri zaman zaman farklı kullanılmaktadır.İç varis:derin ven (ana toplar damar9 yetmezliğini ifade ediyorsa bunun hiçbir tedavisi yoktur.Varis çorabı ile konservatif tedavi yapılır.

 4. nurcan

  Bende varis baslangici basladi doktor varis corabi kullanmak gerek dedi bende aldim 2 gun kullandim damarlarim daha cogaldi sizce varis corabi dogru secimmi yada baska tedavisi varmi
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Varis çorabı bacak yapınız uygun değilse bir anlam ifade etmez.Fayda bekler iken zarar görebilirsiniz.Kliniğimize geldiğinizde sizi mevcut varislerinizden kurtarırız.

 5. gökçe

  merhaba benım 5 ayımı doldurdum ve vajinalde variz cıktı normal doğum yapcam ama ondan korkuyorum sızce bı tehlıke olur mu
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Bu duruma doğum doktoruyun karar vermesi daha uygun olur.Doğumdan sonra varislerini tedavi ederiz.

 6. DERYA

  varis tedavisi sonrasında varis çorabı giymek zorunlumudur
  Op.Dr.Mustafa Bolat
  Hayır.Bizim kliniğimizde 14 yıldan beri tedavi sonrası ne bandaj nede varis çorabı önermiyoruz.

Uzmanımıza Soru Sor

banteng