Varis Klinik

Son zamanlarda sürekli karşımıza çıkan Bitkisel Varis Tedavi önerileri, kürler vs ne kadar etkili onu ele almak istiyorum. Özel televizyon kanallarının yaygınlaşması ile birlikte mesleği doktorluk bile olmayan insanlar TV kanallarında çeşitli tedavi önerileri vermeye başladılar. Bunların en dikkat çekicisi bitkisel karışım pazarlamak isteyenler olup, hazırladıkları ürünleri satabilmek için kimileri gerçekleri gizliyor, kimileri ise çarpıtarak aktarmaktadır.

Varis Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?
Bu soruya cevap verebilmek için hastalığı ve nasıl bir hasara neden olduğunu anlamak gerekir. Şimdi dilerseniz hastalığı sizlere özetlemek istiyorum. İnsan vücudunun atar ve toplardamar olarak nitelenen 2 damar yapısı bulunmaktadır. Bunlardan biri temiz kanı vücuda pompalarken diğeri ise kullanılmış ve kirli kanı kalbe geri taşıma görevi bulunmaktadır. Ayak uçlarından başlayan bu taşıma görevi yer çekim nedeniyle çokta kolay olmayacaktır. Sürekli geri kaçış eğilimi olan kirli kanın geri kaçışını önlemek için bacaklarımızda sayıları 5 ile 7 arasında değişen kapakcık bulunmaktadır. Dilerseniz aşağıdaki görsele göz atarak konumuza devam edelim.

Toplardamar Kapakcık

Kapakcık Bozulması Ortaya Çıkar
Varis hastalığının en önemli sebebi kapakcık olup, bu kapakcıkların bozulmasında en önemli etken ise bacaklarda oluşan basınçtır. Ayakta sürekli ve sabit kalan insanların daha fazla basınç oluşturduğu bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse bir büfe düşünün döner ustası çalıştığı süre boyunca yarım metrelik bir alanda sabit ve saatlerce ayakta çalışmaktadır. Bu insanın bacağında aşırı derece basınç ile kapakcıkların bozulması oldukça kolaydır. Bu basıncı önlemek için 30-45 dakika aralıklarla yürüme, oturma hatta uzanarak bacaklarımızı 15-20 cm yukarıda tutmak gerekir. Bunu yapmamanız halinde kapakcıklar bozulup, kirli kanın hepsini kalbe taşıyamayıp, bir bölümü damarlarda kalarak damarın genişlemesine neden olur.

Kapakcık Tedavisi Mümkün Değildir!
Bozulan kapakcığı tedavi etmek için geliştirilen kapakcık onarımı ameliyatı maalesef yeterli başarı sağlamamış olup, uygulaması daha başında son bulmuştur. Varis tedavisi geçmişte sadece ameliyat ile yapılır, genelde kapakcıkları bozulan damarların vücuttan atılması şeklinde yapılırdı. Çünkü o damarın vücudumuzda aktif bir şekilde kalması bir zaman sonra şikayetler ve bacaklarda kanamalara neden olacaktır. O damarın iptal edilmesi gerekmektedir. Günümüzde ise damarı ameliyat ile vücuttan atmak yerine olduğu yerde imha etme yöntemi uygulanmaktadır. Bunun için köpükle varis tedavi önerilmekte olup, tespit edilen sorunlu damara ilaç verilmektedir. Bu aşamadan sonra vücudumuz kendisine hemen yeni bir damar bulmaktadır. Hani damar imha edilmesi sizi endişelendirmesin. Tedavinin amacı kendine yeni damar oluşturması içindir.

Varis Bitkisel Tedavisi Koca Bir Yalandır!
Evet değerli arkadaşlar tarifi yapan kim olursa olsun, içerisinde kullanılan malzeme ne olursa olsun bitkisel varis tedavisi diye bir uygulama yoktur. Çünkü hiç bir bitki sorunlu damarları yenileme yada bozulan kapakcıkları onarma gibi başarısı yoktur. Zaten bitkisel varis tedavisi şeklinde konuya giren insanların bir noktadan sonra şikayetleri azaltığı şeklinde malumat verdiğini görürsünüz. Örnek ulusal gazetelerden biri olan Milliyet ve onun İnternet sitesinde yer alan bir konuya bakalım. Konu başlığı Varis Tedavisinde Etkili 5 Bitki olup, konunun daha ilk cümlelerinde bile kelimeleri kırk takla attırdıkları görülmektedir. Konu başlığında tedavi derken konu içeriğinde daha ilk başlarda bile hemen etkisini varis belirtilerine getirmektedir. Maalesef para karşılığı yapılan bu haberlere çokta itibar etmeyiniz.

Milliyet Gazetesi

Varis Hastalığında Bitkiler Yararsız mı?
Öncelikle yaratılan her şeyin bir amacı, gayesi olup, mutlaka bitkilerinde çeşitli hastalıklara karşı etkisi bulunur. Fakat o etkinin ne olduğu, ne kadar kapsamlı olduğunu bilmek gerekir. Bitkisel varis tedavisi olmayıp, rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Rahatlatıcı etki nedir, ne işe yarar onu aşağıdaki satırlarda görelim.

Rahatlatıcı Etkisi Olur, Ağrıları Hafifletir?
Bitkiler yada bitkisel karışımların sizleri varis hastalığından kurtarma imkanı olmasa bile tamamen de faydasız değildir. Varis hastalığında sağladıkları etki ilerleyen dönemlerde ortaya çıkan ağrı ve kaşıntı gibi durumları hafifletmektedir. Özellikle akşamları ortaya çıkan bacak ağrılarını ağrı kesici ile hafifletebilir, yada bu şekilde bitkisel varis ürünlerini kullanabilirsiniz. Bugün hafifletseniz bile o ağrı yarın yeniden görünür. Çünkü ağrıya sebep olan durumda herhangi bir gerileme, ortadan kaybolma gibi durum olmamakla birlikte hastalığın ilerlemesine çözümde olmaz.

Cerrahi Müdahale Olmadan Asla
Değerli hastane yada varis tedavi merkezlerine gittiğinizde büyük yatırımlar yapıldığı, bir birinden özel cihazlar olduğunu görürsünüz. Madem varis bitkisel yöntemlerle tedavi ediliyor, iyide bu adamlar salak mı? niye okadar masraf etsinki? gelen varis hastalarına yazsın bir kutu bitkisel varis tedavi karışımı olay bitsin. Keşke bu kadar kolay olabilse de küçük şehirler, köyler ve kasabalarda yaşayan insanlar varis ameliyatına mecbur kalmasalar. Büyük kentlerde yaşayan insanlar Medical Art gibi gelişmiş merkezlere gelerek ameliyatsız varis tedavi olurken bir çok insan kamu hastanelerinde yetersiz bilgi ve hasta yoğunluğu nedeniyle maalesef varis ameliyatı olmaktadır.

Varis Tedavisinden Korkmayın Ameliyata Gerek Yok
Muayene olan bir insana ameliyat olacağını söylediğinizde adeta başından aşağı kaynar su dökülmüş gibi olmaktadır. Ameliyat korkusu öylesine benliğinde yer etmiş ki bu nedenle para göz dolandırıcı insanların tuzaklarına kolayca düşmektedir. Ama gelişen teknoloji varis ameliyatını tek seçenek olmaktan çıkarmış hatta gereksiz hale getirmiştir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi İle 10 Dakikada Kurtulursunuz
Özellikle Medical art gibi gelişmiş varis tedavi merkezlerinde ameliyatsız varis tedavi uygulanır. Hastanede yatma, narkoz ve ameliyat izi kalmadan tedavi sonrası evinize, işinize okulunuza dönmenizi sağlayan lazer, radyo frekans ve skleroterapi gibi gelişmiş yöntemlerle tüm varislerden kurtulursunuz. Sadece 10 dakika süren bir işlem olup, muayene olur gibi tedavi olur, sağlığınıza kavuşur, evinize işinize dönebilirsiniz.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
En çok uygulanan tedavilerden birisi olan Skleroterapi yada köpükle varis tedavisi dediğimiz yöntemi aşağıda uygulanış görüntüleri mevcuttur. Uygulama esnasında varislerin kaybolduğunu görürsünüz. Çok ince bir enjektör (iğne) ile varisli damarlara ilaç + hava ile hazırlanmış olan köpük enjekte edilmektedir.

Evet değerli bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin kafasına takılan soruları yanıtlamak üzere Medical Art Kalp ve Damar Cerrahi uzmanları Prof. Dr. Hasan Berat CİHAN, Op. Dr. Mustafa BOLAT, Op. Dr. Onur GÜRER, Op. Dr. Seyit Mehmet KÖŞKER ile kadın varis doktorumuz Op. Dr. Banu KÜÇÜKPOLAT hizmet vermektedir.

   Paylaş
 1. caresiz

  Bacaklarima pihti atti ondan kaynaklanan şişmeve varisleri tedavi ediyormusunuz
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Durumunuzu eski ve yeni raporlarınızla beraber değerlendirmemiz gerekir.

 2. cafer78

  İ v c trombozu na bağlı kasıklarim da ve bacaklarim da kalın varis ler var ne yapabilirim

 3. barış

  Merhaba,

  Sağ dizim altında 2-3 yerde damarda şişkinlik var.Hızlı yürüdüğümde veya koştuğumda şiddetli ağrılarım oluyor ve de ayağımı yere dahi basamıyorum.3 senedir var.sol bilek kısmında da şişlik oluştu.Ultrason çektirdim 3 sene önce bişey yok dediler varis çorabı verdiler.Düzenli kullanamadım. Geçen hafta tekrar doktora gittim ağrılarım arttı diye varis çorabı yazdı bişey yok dedi ultrason bile vermedi.Yaşım 28 hiçbir spor aktivitesi yapamıyorum ve bu hastalıktan kalıcı olarak kurtulmak istiyorum. Mümkün müdür ? Birçok yerde tekrardan oluşuyor deyip cerrahi müdahaleden uzak tutuyorlar.Garantisi var mı tedavinin
  OP.Dr.Onur GÜRER
  Kliniğimizde garantili bir şekilde tedavi olabilirsiniz.

 4. hilal

  ankara gatada köpük tedavisi oldum bir işe yaramadı şu anda kramplarım var belirgin ve yoğun kılcal damarlar çıkmış durumda ne ypmalıyım
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Yapacağınız tek iş İstanbula kliniklerimizden birine gelmeniz.Sizi tüm varis ve kılcal damarlardan kurtarırız.

 5. burcu

  Bende malesef varis problemi var bacaklarimda çok siddetli agrilarim oluyor doktora gittim ilaç tedavisi verdi araştırdım bunlarda sadece sikayetlerimi azaltiyor ama bi çözüm olmuyor bu bahsettiğiniz tedavinin ücreti ne kadar ogrenebilirmiyim
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Kliniğimizde muayene ücretsiz olup tedavi ücreti muayenede belirlenmektedir.Genel olarak 400-8000tl aralığındadır.SGK lılara %50 indirim yapılmaktadır.

 6. adım meral

  slm mustafa bey varis sağ diz kapağın altında dör yıl önce vardı ve bunun için doktora gittim cok küçük ilac verdi hamile kalınca bırtakmak zorunda kaldım varis durduğu yerde dururmu durmuyo şimdide sağ ayak bileğimin üstünde damar cıktı şiş deyil ama belirgin bu beni rahatsız ediyo yaban mersini kapsülü kulan dedi bi arkadaş doktorada gittim utrasyon cekilcek doktor damarıma bakmadı bile direk utrasyon dedi
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz (köpük+radiofrekans) yöntemleri ile.

Uzmanımıza Soru Sor

anjing