Varis Klinik

Varis Belirtileri

Bir çok sağlık sorununda olduğu gibi damar genişlemeside ilk başlarda olmasa bile ilerleyen süreçte bir çok belirtisi ve şikayetleri ortaya çıkacaktır. Önceleri kılcal olarak ortaya çıkan hastalık çok fazla şikayete sebebiyet vermez.  Fakat tedavi edilmediğinde ilerleme sürecine giren venler bir çok şikayetide beraberinde getirecektir. Ağrı, Yanma, Kaşıntı ve Kramp şikayetleri bunlardan sadece bir kaçıdır. Bu dönemdede önlem almayıp, tedavi olmadığınızda ise bacaklarınızda iyileşmeyen yaralar, kanamalar başlayacaktır. Varis ülseri dediğimiz bu durum inanılmaz korkunç bir süreçtir. Tedavisi bile çok gelişmiş hastanelerde aylarca oksijen takviyesi ile gerçekleşmektedir. Sakın bu duruma gelmeyin, geç kalmayın.

Damar Genişlemesi Şikayetleri

Genişlemiş ve Kıvrılmış Damar Görünümü Dikkat Çeker
Hastalık ilerledikçe çıplak gözle rahatlıkla görülebilen genişlemiş damarlar, morluk ve kıvrımlaşarak cilt dışına taşmalar görülür. Aşağıdaki resimde bacak görüntülerine bakarak kişinin varis hastası olduğu anlaşılmaktadır. Ekteki görselde ilk başlangıç kılcal venler ile orta boy venler dikkat çekmektedir. Bu süreçte tedavi olmaması halinde ise ileri derece varis çeşitleri göreceksiniz. Sizde olan hastalığın durumunuda bu şekilde kolayca anlayabilirsiniz.

Bacaklarda Ağrı ve Kramp Oluşur
Özellikle sık sık kramp sorunu yaşayan bireyler mutlaka bir bir kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir.  Özellikle geceleri ortaya çıkan bacak ağrıları ilerleyen saatlerde ise yerini kramp nöbetlerine bırakmaktadır. Öyleki gece uykudan uyanmanıza neden olan kramplar ile karşı karşıya kalırsınız.

Uyuşma, Karıncalanma ve Şişlikler
Varis belirtileri arasında karşılaşabileceğimiz diğer sorunlar arasında zamanla bacaklarda uyuşma özellikle yer sofrasında yemek yiyenler ve namaz kılanların bacaklarında uyuşma ve karıncalanma yine diğer şikayetler gibi damar genişlemesine bağlı olabilmektedir. Şişlik ve ödemler görebileceğiniz gibi aşırı terleme ve kaşıntı problemleride görülebilmektedir.

Varis Çeşitleri

İleri Derece Varis Belirtileri
Yukardaki belirtiler tedavi ile birlikte sona erecek olup, lakin tedavide gecikme olması durumunda ise karşılaşabileceğiniz sorunlar arasında  ülser dediğimiz iyileşmeyen yaralar açılabilmektedir. Sayfanın alt kısmında yer alan ülser görüntüsü eminim herkesi üpertmiştir. Özellikle vurgulamak istiyorum ilaç, krem, varis çorabı yada bitkisel karışımlarla bu hastalıktan kurtulma imkanınız yoktur. İlaçlarla iyileşmeyi beklemek tedaviyi geciktirerek daha güç sonuçları ortaya çıkarır.

Ciltte Kalınlaşma, Sertleşme ve Kanama
Tedavi sürecinin haddinden fazla gelişmesi ile cildimizde sertleşme ve kanamalar meydana gelir bunun sonucu olarak ise aşağıda görmüş olduğunuz görüntü ortaya çıkacaktır. Ve işin kötüsü ne biliyormusunuz bu duruma geldiğinizde tedaviye rağmen bazen olumlu sonuç alamayabilirsiniz. Tedavi sürecide aylarca sürebilmektedir.

Damar Genişlemesi Belirtileri Önemsenmeli!
Yapılan en büyük hatalardan biri kılcal varis olarak ortaya çıkan hastalık çok fazla şikayet ve kötü görüntü olmaması nedeniyle önemsenmemesidir. Lakin insanın doğup, büyüyüp yaşlanması gibi o kılcal venlerde önlem alınmadığında o halde kalmayıp orta boy ve ileri seviye sorunlar hale gelecektir. O nedenle bilimsel tedaviden başka çaresi yoktur.

Varis Yarası

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlarına Muayene Olun
Özellikle akşamları bacaklarında ağrı, şişlik ve kramp sorunu yaşayanlar mutlaka bir kalp ve damar cerrahi uzmanına muayene olması gerekir. Bunun için ücretsiz muayene imkanı sunan Medical Art 3 farklı noktada bulunan klinikleri ile sizleri bekliyoruz. Yapmanız gereken tek şey size en yakın şubemize randevu alarak gelmektir.

   Paylaş
 1. DAMLA

  MERHABALAR
  NADIR ARALIKLARLA VE BEDENIN YORGUNLUGUNUN ORTAYA CIKTIGI ZAMANLARDA VE GENELDE GECELERI BACAGIMA KRAMPLAR GIRMEKTE YAKIN ZAMANDA ISE GECE YENIDEN BACAGIMA KRAMP GIRDI VE UZERINE SAG BACAGIMIN DIRSEK ALT KISIMINDA BALDIRIMDA KASLARIN SERTLESMESI SONUCU AYAGIMIN UZERIENE BASAMAMA DURUMUYLA KARSILASTIM UFAK TEFEK MORLUKLARDA OLUSMAYA BASLAMIS BUNUN DUZELMESI ICIN NE YAPABILIRIM.
  Op.Dr.Banu KÜÇÜKPOLAT
  Öncelikle bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

  dmlcntrk@hotmail.com maıl adresıne bılgılendırme mesajı yazarsanız sevınırım

  tesekkur ederım

Uzmanımıza Soru Sor

badak