Varis Tedavi Kliniği

Aşağıda inceleyeceğiniz konu tamamen kadınları ilgilendiren içeriklerden oluşmakta olup, aynı zamanda varis’in sadece bacaklarda olmadığını kanıtlar niteliktedir. Kadınlarda görülen bir durum olup cinsel organda meydana gelen hastalıklardan birisi olup korkmaya gerek olmayıp tedavi olunması gerekmektedir.

Vajinada Varis Nedir?

Asıl adı vulvar varis olup kadınlarda cinsel organının dış dudakları üzerindeki toplar damarların genişlemesidir. Diğer hastalıklı toplar damar genişlemelerinden farkı yoktur. Bacaktakilerle bağlantılı olduğu için genellikle bacak varisleriyle birlikte olur. Teşhisi oldukça kolay olup muayene esnasında kolayca anlaşılmaktadır. Herhangi bir görüntüleme yada doppler gerektirmez. Medical Art varis tedavi merkezi ücretsiz muayene imkanı sunar.

Hamile kalmak vajina varislerine zarar verirmi ?
Gebeliğin herhangi bir  zararı olmaz fakat özellikle hamileliğin ikinci yarısında bebeğin baskısı ve toplar damarlada geri dönüşün zorlanması sebebiyle bu damarlarda aşırı genişleme olur ve yaşam lüksünü bozabilir.

Vajinada Varis

Vulvadaki toplar damarlardaki genişleme önemlimidir ?
Aslında hastayı fiziki olarak rahatsız eden bir bulgu olmaz. Tedavi edilmemesi halinde ilerlemesi dışında riski olmaz ama cinsel organda göresel bozukluğa sebep olarak hastada psikolojik sıkıntı yapabilir.

Vajinal varis tedavisi nasıl yapılır ?

Bacaktakilere uygulanan tedavi şekilleri burada da uygulanır. En etkili yöntem köpük tedavisi ve skleroterapidir. Genellikle tek seans yeterli olmaktadır seyrek olarak 2.seans gerekebilir. Lazer ve Radyofrekans yöntemi vajinal varis tedavilerinde etkili olmamaktadır.

İlerlemesini nasıl önleyebilriz ?
En önemli etken karın içi ve karın tabanındaki basınçtır. Hamilelik, aşırı kilo, tuvalette çok ıkınmak, fazla ağırlık kaldırmak, karın içi tümörleri, öksürük gibi karın içi basıncı artıran faktörlerin devam etmesi hastalığın oluşmasına ve var olan hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Hastalığın oluşmasını ve ilerlemesini önlemek için neler yapılmalı?

 • Hamilelik boyunca mümkün olduğunca istirahat edilmeli
 • Aşırı kilolar verilmeli
 • Fazla ıkınmadan dışkılamaya çalışılmalı
 • Fazla ağırlık kaldırılmamalı
 • Karın içinde hastalık varsa tedavi edilmeli
 • Karın içi tümör veya kronik öksürük gibi hastalıklar varsa tedavi edilmeli.

Medical Art Varis Tedavi Merkezi

İlk başlarda herhangi bir sıkıntı çıkarmayan varisler ilerleyen süreçte orta ve kalın varis olarak şikayetleri ortaya çıkacaktır. Bu süreçtede tedavi edilmemesi durumunda damarlarda çatlamalar ve iyileşmeyen yaralara (Varis Ülserine) neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için ücretsiz muayene imkanlarımızdan yararlanabilirsiniz.
Daha fazla bilgi ve randevu için 0212 573 50 75 – 0212 574 25 25

   Paylaş
 1. Ceylan 61

  Slm bende hem vajinal Hendek ayağım var ikiside baya ilerlemiş ağrı veriyor jinekolojik a gittiğimde söyledim bana yapılacak birsey olmadığını BOLBOL dinlenme gerektiğini söyledi ama ne yaptıysam hiç bi değişiklik olmadı her geçen gün artiyor
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizde hem vaginal hemde bacaklarınızdaki varisleri tedavi yapabiliriz.

 2. emel

  Genidtal bolgede ki varisler normal dogumu etgiler mi hocam
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  İleri derecede değilse etkilemez.Buna kararı en doğru şekilde doğum doktorunuz cevap verebilir.

 3. Elif

  Hamileliğimin yedinci ayinda vajinamda varis karnimda ur olustu dogumdan sonra bir sıkıntı olur mu? cevabinizi bekliyorum
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Doğumdan sonra geliniz tedavi edelim.

 4. gul

  Slm hocam Ben 8 aylik gebeyim bacakta baslayan varisgenital bolgede de olustu Bu ikinci dogumum ilk dogumda Boyle bir sikintim olmamisti korktum acikcasi Sizin yazilarinizi okuyuncaya dek dogumla beraber kaybolurmu acaba Cok kotu durumda ust bacaklarimdakilerde agri yapiyo bilgilendirirseniz sevinirim tsk
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Doğum sonrası geliniz.Hem bacaklarınızı hemde diğerlerini tedavi edelim.

 5. beyaz

  Gebelikte varisli genital bölge temizliği nasil olmali.agda yaptirmak dogrumudur?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Ağda ile kanamaya sebep olabilirsiniz.Daha kolay yöntemler seçiniz.

 6. Yeliz Cengiz

  Bursada subeniz yokmu acaba
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Bursada şubemiz yoktur.

Uzmanımıza Soru Sor

domba