Varis Tedavi Merkezi

Aşağıda inceleyeceğiniz konu tamamen kadınları ilgilendiren içeriklerden oluşmakta olup, aynı zamanda varis’in sadece bacaklarda olmadığını kanıtlar niteliktedir. Kadınlarda görülen bir durum olup cinsel organda meydana gelen hastalıklardan birisi olup korkmaya gerek olmayıp tedavi olunması gerekmektedir.

Vajinada Varis Nedir?

Asıl adı vulvar varis olup kadınlarda cinsel organının dış dudakları üzerindeki toplar damarların genişlemesidir. Diğer hastalıklı toplar damar genişlemelerinden farkı yoktur. Bacaktakilerle bağlantılı olduğu için genellikle bacak varisleriyle birlikte olur. Teşhisi oldukça kolay olup muayene esnasında kolayca anlaşılmaktadır. Herhangi bir görüntüleme yada doppler gerektirmez. Medical Art varis tedavi merkezi ücretsiz muayene imkanı sunar.

Hamile kalmak vajina varislerine zarar verirmi ?
Gebeliğin herhangi bir  zararı olmaz fakat özellikle hamileliğin ikinci yarısında bebeğin baskısı ve toplar damarlada geri dönüşün zorlanması sebebiyle bu damarlarda aşırı genişleme olur ve yaşam lüksünü bozabilir.

vajinada varis vulvar varis 249x300 Vajinada Varis

Vulvadaki toplar damarlardaki genişleme önemlimidir ?
Aslında hastayı fiziki olarak rahatsız eden bir bulgu olmaz. Tedavi edilmemesi halinde ilerlemesi dışında riski olmaz ama cinsel organda göresel bozukluğa sebep olarak hastada psikolojik sıkıntı yapabilir.

Vajinal varis tedavisi nasıl yapılır ?

Bacaktakilere uygulanan tedavi şekilleri burada da uygulanır. En etkili yöntem köpük tedavisi ve skleroterapidir. Genellikle tek seans yeterli olmaktadır seyrek olarak 2.seans gerekebilir. Lazer ve Radyofrekans yöntemi vajinal varis tedavilerinde etkili olmamaktadır.

İlerlemesini nasıl önleyebilriz ?
En önemli etken karın içi ve karın tabanındaki basınçtır. Hamilelik, aşırı kilo, tuvalette çok ıkınmak, fazla ağırlık kaldırmak, karın içi tümörleri, öksürük gibi karın içi basıncı artıran faktörlerin devam etmesi hastalığın oluşmasına ve var olan hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Hastalığın oluşmasını ve ilerlemesini önlemek için neler yapılmalı?

 • Hamilelik boyunca mümkün olduğunca istirahat edilmeli
 • Aşırı kilolar verilmeli
 • Fazla ıkınmadan dışkılamaya çalışılmalı
 • Fazla ağırlık kaldırılmamalı
 • Karın içinde hastalık varsa tedavi edilmeli
 • Karın içi tümör veya kronik öksürük gibi hastalıklar varsa tedavi edilmeli.

Medical Art Varis Tedavi Merkezi

İlk başlarda herhangi bir sıkıntı çıkarmayan varisler ilerleyen süreçte orta ve kalın varis olarak şikayetleri ortaya çıkacaktır. Bu süreçtede tedavi edilmemesi durumunda damarlarda çatlamalar ve iyileşmeyen yaralara (Varis Ülserine) neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için ücretsiz muayene imkanlarımızdan yararlanabilirsiniz.
Daha fazla bilgi ve randevu için 0212 573 50 75 – 0212 574 25 25

   Paylaş
 1. Gizem

  32 haftalık hamileyim.Vajinada varis var. Dr um varis çorabı al dedi.Varis çorabı yerine korse alternatif olabilir mi? Ve ilerlememesi için ne yapmalıyım. Tesekkurler
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Korse alternatif olmaz.Doğumdan sonra gerileyebilir yada gelirsiniz biz tedavi ederiz.

 2. zeynep yağmur

  merhaba ben 27 haftalık hamileyim. rahim ağzında varis oluşmuş. doktorum normal doğum olabileceğimi söyledi ancak ben çok şüphede kaldım. beni bu konuda bilgilendirir misiniz.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Endişe etmeyiniz.Doğum doktorunuza güvenerek bekleyiniz.Doğumdan sonra geliniz sizi tedavi edelim.

 3. meryem

  Yeni dogum yaptim hamileligimde vajinamda varis vardi bide vajinamin icinde mor bir sislik vardi sindi varisler gecti ama mor sislik gecmedi ne olabilir
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Mor şişlik hakkında karar verebilmemiz için görmemiz gerekir.Muayene ücretsizdir.

 4. sonay

  Merhaba.27 yasinda yani martda dogumum var vajinal bolgemde sol tarafta misket seklinde 3veya4 adet varis var dogumuma bi etkisi olurmu eger buyurse normal dogum yapamiycami soyledi doktorum hamilelegi 21 haftasindayim bebek buyudukce ne gibi sorunlar cikar
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Sonay hanım;mümkün olduğunca ayakta kalmamaya çalışın.Yürüyüşler yapın.Doğumuna bir etkisi olup olmayacağına doğum doktorun karar vermesi gerekir.Doğumdan sonra gelirseniz tedavi ederiz.Ankaraya şube düşünüyoruz.Umarım 2015 in ilk aylarında gerçekleşir.Şu anda İstanbulda üç şubemiz var.

 5. arzu

  hocam benim 2 ayagagımda ve diz kapagımın arkasında vajina bölgemde var ve hamileyim şimdi tedavi olabilirmiyim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Doğumu beklemelisiniz.

 6. mumine

  Merhaba benim ilk hamileligimde 7.ayinda vajina icinde vatis olustu simdi ikinciye hamileyimve Iiki aylikken ortaya cikti suan 25haftadayim baya bi rahatsiz ediyo kadin dogum uzmani onun tedavisi yok dedi ama bilmiyorum bebek haraket ettikce resmen aciyo sanki darbe direk oraya geliyo findik buyuklugunde mor bi cikinti ne yapabilirim ilk bebegim sezeryan bu da oyle olucak erken doguma sebep olurmu acaba bir de bebegin esi asagida denildi bunun etkisi de olabilirmi, tesekkurler
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Doğumdan sonra kliniğimize geliniz tedavi ederiz.

Uzmanımıza Soru Sor

babi