Varis Tedavi Merkezi

Aşağıda inceleyeceğiniz konu tamamen kadınları ilgilendiren içeriklerden oluşmakta olup, aynı zamanda varis’in sadece bacaklarda olmadığını kanıtlar niteliktedir. Kadınlarda görülen bir durum olup cinsel organda meydana gelen hastalıklardan birisi olup korkmaya gerek olmayıp tedavi olunması gerekmektedir.

Vajinada Varis Nedir?

Asıl adı vulvar varis olup kadınlarda cinsel organının dış dudakları üzerindeki toplar damarların genişlemesidir. Diğer hastalıklı toplar damar genişlemelerinden farkı yoktur. Bacaktakilerle bağlantılı olduğu için genellikle bacak varisleriyle birlikte olur. Teşhisi oldukça kolay olup muayene esnasında kolayca anlaşılmaktadır. Herhangi bir görüntüleme yada doppler gerektirmez. Medical Art varis tedavi merkezi ücretsiz muayene imkanı sunar.

Hamile kalmak vajina varislerine zarar verirmi ?
Gebeliğin herhangi bir  zararı olmaz fakat özellikle hamileliğin ikinci yarısında bebeğin baskısı ve toplar damarlada geri dönüşün zorlanması sebebiyle bu damarlarda aşırı genişleme olur ve yaşam lüksünü bozabilir.

vajinada varis vulvar varis 249x300 Vajinada Varis

Vulvadaki toplar damarlardaki genişleme önemlimidir ?
Aslında hastayı fiziki olarak rahatsız eden bir bulgu olmaz. Tedavi edilmemesi halinde ilerlemesi dışında riski olmaz ama cinsel organda göresel bozukluğa sebep olarak hastada psikolojik sıkıntı yapabilir.

Vajinal varis tedavisi nasıl yapılır ?

Bacaktakilere uygulanan tedavi şekilleri burada da uygulanır. En etkili yöntem köpük tedavisi ve skleroterapidir. Genellikle tek seans yeterli olmaktadır seyrek olarak 2.seans gerekebilir. Lazer ve Radyofrekans yöntemi vajinal varis tedavilerinde etkili olmamaktadır.

İlerlemesini nasıl önleyebilriz ?
En önemli etken karın içi ve karın tabanındaki basınçtır. Hamilelik, aşırı kilo, tuvalette çok ıkınmak, fazla ağırlık kaldırmak, karın içi tümörleri, öksürük gibi karın içi basıncı artıran faktörlerin devam etmesi hastalığın oluşmasına ve var olan hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Hastalığın oluşmasını ve ilerlemesini önlemek için neler yapılmalı?

 • Hamilelik boyunca mümkün olduğunca istirahat edilmeli
 • Aşırı kilolar verilmeli
 • Fazla ıkınmadan dışkılamaya çalışılmalı
 • Fazla ağırlık kaldırılmamalı
 • Karın içinde hastalık varsa tedavi edilmeli
 • Karın içi tümör veya kronik öksürük gibi hastalıklar varsa tedavi edilmeli.

Medical Art Varis Tedavi Merkezi

İlk başlarda herhangi bir sıkıntı çıkarmayan varisler ilerleyen süreçte orta ve kalın varis olarak şikayetleri ortaya çıkacaktır. Bu süreçtede tedavi edilmemesi durumunda damarlarda çatlamalar ve iyileşmeyen yaralara (Varis Ülserine) neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için ücretsiz muayene imkanlarımızdan yararlanabilirsiniz.
Daha fazla bilgi ve randevu için 0212 573 50 75 – 0212 574 25 25

   Paylaş
 1. mumine

  Merhaba benim ilk hamileligimde 7.ayinda vajina icinde vatis olustu simdi ikinciye hamileyimve Iiki aylikken ortaya cikti suan 25haftadayim baya bi rahatsiz ediyo kadin dogum uzmani onun tedavisi yok dedi ama bilmiyorum bebek haraket ettikce resmen aciyo sanki darbe direk oraya geliyo findik buyuklugunde mor bi cikinti ne yapabilirim ilk bebegim sezeryan bu da oyle olucak erken doguma sebep olurmu acaba bir de bebegin esi asagida denildi bunun etkisi de olabilirmi, tesekkurler
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Doğumdan sonra kliniğimize geliniz tedavi ederiz.

 2. zeynep

  Rahim icinde olusan venlerin (doktorum buyuk olduklarini soyleditehlikeleri ve tedavileri hakkinda bilgi verebilirseniz sevinirim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Rahimden kasıt uterus ise bunu jinekolog doktorların cevaplaması gerekir.Şayet kasıt vajen ise biz yardımcı olabiliriz.

 3. buse

  Bide rahim ağzında
  kaşıntı şişlik ve ağrı yapıyo bunlar varisten dolayı
  olabilir mi?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Şikayetleriniz varisten olabilir.Ameliyatsız tedavi ederiz(skleroterapi ile)

 4. buse

  Mrb hocam 25 yaşındayım geçen sene doğum yaptım ancak 2cm büyüklüğünde rahim ağzında varis varşimdi baktığım zaman birçok kıvrım elime geliyo bunlar çoğalmış olabilir mi?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Mümkündür.Kliniğimizde tedavi olabilirsiniz.

 5. ayca

  Benimde ikinci dogumumda ortaya cikti sol bacagimda vajinal bolgemde oluyor genelde adet donemlerinde daha cok oluyor bu gecermi
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Tedavi edebiliriz.Tamamende yok olur.

 6. aykut

  venöz doppler ultrasonografi (sol alt Ekstremite) renkli doppler-spektral incelemede ;
  – Valsalva manevrasıyla VSM de seyri boyunca grade 4 reflü akım saptandı ( venöz yetmezlik). VSM 1/3 orta segmenti dilate olup en geniş yerinde 7 mm ölçülmüştür. Kruris medial kesimde sınırlı bir alanda cilt altında variköz venler mevcuttur.
  bu ultrason sonucuna göre ameliyat(lazer yada klasik cerrahi yöntem) son çare olduğu doktor tarafından söylendi.sizce bu sonuca göre son noktaya gelinmiş ameliyat mı?süreç nasıl olur?
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Varis tedavisinde ameliyat son çare değildir.Köpük tedavisi ile ameliyattan daha iyi sonuç alınmaktadır.Kliniklerimize gelirseniz sizi ameliyatsız işinizden alıkoymadan 2-3 seansta (peş peşede olabilir) tedavinizi yaparız.

 7. rumuz fatma

  ben 7aylık hamileyim 2ci hamilelikte varis çıktı 3cüde ilerledi sağ bacak vajinal varis sağ kasıkda fıtık çıktı ağrılrım çok cinsel ilişkide fıtık şişiyo neyapsam hocam yardımcı olun
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Doğuma çok az bir süre kalmış.Biraz dikkatli olun.Doğumdan sonra kliniğimize gelirseniz sizi tedavi ederiz.

 8. meraklı

  Evet ama dokdorum benimde bebeyiminde hayati tehlikesi ola bilir dedi napıcam bilmiyorum sezeryan istiyorum o yüzden dogumumu cumartesi hastaneye gittim de bana böyle dedi sancım oldu gittim ve şu an çok çaresizim aceba sezaryan dogumuda zor olur mu bilmiyorum ilk kez sezaryan olucam tek temennim inşallah sezeryan dogumundada sorun olmaması bunun için napmam lazım ve hamileliyimin 4ayından beri yatarak geçiriyorum bunun Bi çaresi yokmu aceba teşekkurler
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Bu konuyu çok abartma imkanlar çok arttı (şayet beceriksiz bir doktora düşmez isen)Sağlıklı bir doğum yaparsın umarım.Korkmana gerek yok.

 9. meraklı

  Merabalar ben 24 yaşındayım ve 3çuncu bebeyime hamileyim 8 aylık ve bendede varis var vajinal bölgemde ve bacaklarımda ve bu bana çok acı veriyor varis hamileliyimin 4 ayında çıkmaya başladı yanma kaşıntı arıların oluyor 2 dogumumda normal oldu ve o 2 hamileliyimde varis yoktu 3çuncu gebeliyimde meydana çıktı yine normal doğum yapa bilir miyim ve bunun için ne yapmam lazım üstelik bende sağ yumurtalıkta kist var ve bunlar doğumuna neden olur mu lutfen bana yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler
  Prof Dr.Hasan Berat CİHAN
  Bu soruyu en doğru cevabı doğum doktorunuz verebilir.Biz sizin varislerinizi doğumdan sonra tedavi edebiliriz.

 10. berrak

  Hocam ben üç üncü çocuğum a hamile yim bacakları mda ve rahim ağzında cok asiri varisim var normal dogum yapabilir miyim
  Prof Dr.Hasan Berat CİHAN
  Bu kararı doğum doktorunuzun vermesi daha uygun olur.

Uzmanımıza Soru Sor

kambing