Varis Klinik

Aşağıda inceleyeceğiniz konu tamamen kadınları ilgilendiren içeriklerden oluşmakta olup, aynı zamanda varis’in sadece bacaklarda olmadığını kanıtlar niteliktedir. Kadınlarda görülen bir durum olup cinsel organda meydana gelen hastalıklardan birisi olup korkmaya gerek olmayıp tedavi olunması gerekmektedir.

Vajinada Varis Nedir?

Asıl adı vulvar varis olup kadınlarda cinsel organının dış dudakları üzerindeki toplar damarların genişlemesidir. Diğer hastalıklı toplar damar genişlemelerinden farkı yoktur. Bacaktakilerle bağlantılı olduğu için genellikle bacak varisleriyle birlikte olur. Teşhisi oldukça kolay olup muayene esnasında kolayca anlaşılmaktadır. Herhangi bir görüntüleme yada doppler gerektirmez. Medical Art varis tedavi merkezi ücretsiz muayene imkanı sunar.

Hamile kalmak vajina varislerine zarar verirmi ?
Gebeliğin herhangi bir  zararı olmaz fakat özellikle hamileliğin ikinci yarısında bebeğin baskısı ve toplar damarlada geri dönüşün zorlanması sebebiyle bu damarlarda aşırı genişleme olur ve yaşam lüksünü bozabilir.

Vajinada Varis

Vulvadaki toplar damarlardaki genişleme önemlimidir ?
Aslında hastayı fiziki olarak rahatsız eden bir bulgu olmaz. Tedavi edilmemesi halinde ilerlemesi dışında riski olmaz ama cinsel organda göresel bozukluğa sebep olarak hastada psikolojik sıkıntı yapabilir.

Vajinal varis tedavisi nasıl yapılır ?

Bacaktakilere uygulanan tedavi şekilleri burada da uygulanır. En etkili yöntem köpük tedavisi ve skleroterapidir. Genellikle tek seans yeterli olmaktadır seyrek olarak 2.seans gerekebilir. Lazer ve Radyofrekans yöntemi vajinal varis tedavilerinde etkili olmamaktadır.

İlerlemesini nasıl önleyebilriz ?
En önemli etken karın içi ve karın tabanındaki basınçtır. Hamilelik, aşırı kilo, tuvalette çok ıkınmak, fazla ağırlık kaldırmak, karın içi tümörleri, öksürük gibi karın içi basıncı artıran faktörlerin devam etmesi hastalığın oluşmasına ve var olan hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Hastalığın oluşmasını ve ilerlemesini önlemek için neler yapılmalı?

 • Hamilelik boyunca mümkün olduğunca istirahat edilmeli
 • Aşırı kilolar verilmeli
 • Fazla ıkınmadan dışkılamaya çalışılmalı
 • Fazla ağırlık kaldırılmamalı
 • Karın içinde hastalık varsa tedavi edilmeli
 • Karın içi tümör veya kronik öksürük gibi hastalıklar varsa tedavi edilmeli.

Medical Art Varis Tedavi Merkezi

İlk başlarda herhangi bir sıkıntı çıkarmayan varisler ilerleyen süreçte orta ve kalın varis olarak şikayetleri ortaya çıkacaktır. Bu süreçtede tedavi edilmemesi durumunda damarlarda çatlamalar ve iyileşmeyen yaralara (Varis Ülserine) neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için ücretsiz muayene imkanlarımızdan yararlanabilirsiniz.
Daha fazla bilgi ve randevu için 0212 573 50 75 – 0212 574 25 25

   Paylaş
 1. bayan hamile

  33 haftalık hamileyim tek taraflı vulva varisim var agrım da var normal dogum dedi doktorum ama korkuyorum kalp damar doktoruna muayene oldum modet hap verdi kullanmadım kullansam varis de azalma olur mu normal dogumu etkiler mi
  Op.Dr.Banu KÜÇÜKPOLAT
  İlacı kullanmanız çok bir şey değiştirmez.Doğumu etkilemez.Ancak buna doğum doktorunuzun karar vermesi gerekir.

 2. Şenay

  28 haftalik hamleyi genital bölgede mavi renkli damar şişlikler varsezeryan doğumda kanama ve hayatı riske neden olurlarmi
  Op.Dr.Banu KÜÇÜKOLAT
  Uzman bir doğum doktorunda hiçbir risk olmaz.Doğumdan sonra gelirseniz tedavi ederiz.

 3. gulen berrak

  34 haftalık hamileyim genital bölgede varis oluştu doğuma kdr cogalirmi çok korkuttu beni bu kalple mi alakalı tedavisi varmı
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kalple bir alakası yoktur.Gebelikle ilgilidir.Endişe etmeyiniz.Doğumdan sonra geliniz tedavinizi yapalım.

 4. AYŞE

  34, haftayım vajınal bölgemde oldukça büyük varislerim şuan içiççn hiçbirşey yapamıyorlar ve doktorum sezeryanın bile zor olacağını söylüyor. aynı zamanda ağrım çok bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Varislerinin tedavisi için doğumu beklemek zorundayız.Ama şikayetleriyin hafifletilmesi için doğum doktorunuzla konuşunuz.

 5. esma

  32 haftalık hamileyim genital bölgemde tek taraflı varis mevcut bir haftadır şişlik oluştu Dr um benim anlattıklarıma göre ecoprin 100 verdi bebegin gelişimi bu kontrolde 10 gün geri ben ilacı kullanırken bebeğe zarar verir diye korkuyorum ilacı kullanmak sıkıntı yaratır mı yapacak başka şey var mı
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Ecoprinin varise çok bir katkısı yok.Almayabilirsiniz.

 6. Leyla

  Salam 28heftelık hamıleyem vajınamda varıs gunu gunden artıyor normal dogum yapa bılırmıyım
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Durumunuzu doğum doktorunuzun değerlendirmesi gerekir.

Uzmanımıza Soru Sor

babi