Varis Tedavi Merkezi

Damar genişlemesinin başlangıç yeri olan kasıktan damar içine sokulan tel ilerleyebildiği kadar ilerletilir.En alttan çıkarılan telin ucu dışarı alınarak damarın alt ucu tele bağlanır ve kasığa doğru çekilir.Damar tümüyle yan dallarından ayrılarak çıkarılmış olur.

Narkoz (genel anestezi) gerektirecek kadar ağır bir ameliyattır.Kalın ve düz olan büyük damar bu şekilde alınır ancak orta kalınlıktaki yan dallar alınamadığı için eski halinden daha kötü bir şekilde tekrar oluşur.beş yıl izlenen varis ameliyatı olmuş kişiler üzerinde yapılan bir istatistiki çalışmada hastaların % 60 kadarında yeniden varisler olduğu tespit edilmiştir.Gelişmiş ülkelerde kullanımı oldukça azalmış bir tedavi şeklidir.

Ameliyat sonrası ağrı sebebiyle şart koşulan istirahat süresi hastaya ciddi iş gücü kaybına sebep olmaktadır.Ameliyatı takip eden 2 ay varis çorabı yada bandaj uygulama uygulama zorunluluğu özellikle yaz aylarında hastaya ciddi eziyet olmaktadır.

Telin ilerleyemediği yerlerde cilt kesilerek aşağı ilerletilir buna bağlı olarak hastanın bacağında onlarca dikiş olabilmektedir.

Varis ameliyatlari ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın

   Paylaş
Varis Tedavi Merkezi
 1. esra Diyorki:

  Merhaba,
  Babama ait renkli doppler sonucunu acil olarak en kısa zamanda yorumlamanızı rica ediyorum.
  Sırası ile bilateral ana femoral venler ,derin ve yüzeyel femoral venler,popşiteal venler,krural venler,vena safena magnalar,vena safena parvalar ve perforan venler incelenmiştir.
  Gri skala incelemede,
  Sağ talokrural eklem komşuluğunda VSM iştirakli büyüğü 1 cm çapa ulaşan bazılarının içerisinde trombüs materyali izlenen venöz pekeler izlenmektedir.
  Diğer venlerin duvar kalınlıkları,lümen kalibrasyonları ve iç ekoları,kompresyona yanıtları tabiidir.Trombüse ait bulgu saptanmamıştır.
  Sağ VSM çapları çıkımı:8,3 mm,uyluk proksimal:6 mm,uyluk distal:4,3 mm,krurus proksimal:5 mm,sol VSM çapları çıkım:5,8 mm,uyluk proksimal:3,5 mm,uyluk distal:3,2 mm,kruris proksimal:3,8 mm’dir.
  Renkli ve Spektral doppler incelemede,
  Sağ VSM distalde geç başlangıçlı krurise uzanım gösteren valsalva manevrası ile grade 4 reflü izlenmektedir.
  Diğer venlerin renkle dolumu tabiidir.Akım deseni spontan ve faziktir.Valsava manevrası ile geri akım izlenmemiştir.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Solda VSM da trombüsten bahsediyor (tedaviye yada oluşan flebite bağlı olabilir) İleri bir varisiniz var Köpük+radiofrekansla kliniğimizde tedavi olabilirsiniz.

 2. sultan belenk Diyorki:

  sol bacağımda ağrılarım olmasından ve varis şüphesi ile kalp damar cerrahisine göründüm. doktor ilk muayenede venöz yetersizliğinden şüphelendi ve doppler çekimi için randevu aldım. doppler sonucumu aynen yazıyorum…
  cfv,sfv, dfv,pop-v ve o-peroneal venleri normal anatomik seyir ve lokalizasyonludur. İntraluminal sonopatolojik görünüm, CDI ile dolum defektisaptanmadı. Venöz cidar kalınlığı tabidir. Valsalva manevrası ile plda CFV de kapaklar arası küçük bir alanda tüm valsalva manevrası boyunca devam eden grade 4 reflü mevcuttur.
  ayrıca… Sol popliteal fossada vasküler yapıların lateralinde RDUS davakülaritesi izlenmeyen 54*20 mm boyuntlarında kalın sepyaston içeren anekoik kistik leyon n-mevcuttur (backer kisti)
  erekt posturde valsalva menavrası ile safen çapı sağda 5 mm, solda 5 mm ölçülmüşüt.

  doktor bu rapora istinaden 20-30 mm hg basınclı kilotlu varis çorabı giymemi önerdi yapılacak bir şey olmadığı sadece ilerlemesini engelemek amaçıyla çorap b-giymemi ve bilinen dinlenme vs. gibi önlemler almamı söyledi.. sizden ricam birde bu sonucu isz değerlendirirmisiniz. şimdiden teşekkür ederim…
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Sadece doppler raporuna göre varis değerlendirmek doğru değildir.Muayene bulgularıda dopplerden daha önemlidir Beraberce değerlendirmek gerekir.Birde doppler raporlarının maalesef standardı yoktur.Bacak aynı nolmak kaydı ile ne kadar doktor bakmış ise o kadar farklı rapor vardır.

 3. cicektatlisoz Diyorki:

  hocam saygılar ben bursada oturuyorum hastalık için hastaneye geliyorum emekliyim 56 yasında 80 kilo agırlıgında bayanım benim sorunum ayaklarım yapılan tehsizde sol vsm uyluk düzeyinde 4 mm olup sol svm ve sfj de valsalva ile en az 6 sn süren yetmezlik izlendi sag capı 3mm olup sfj SONUŞ.SOL SFJ VE VSM YETMETLİGİ NE YAPMALIYIM KAGIDIM ELİMDE DOKTORADA GİDEMEDİM SAG AYAK
  DİZ KAPAGIMIN YANI BİRDEN AGRIYOR VE ŞİŞİYOR YÜRÜRKEN SANKİ DAMARDAMAR ÜSTÜNE BİNİYOR O AN DURAKLIYOR DİNLENİYORUM YÜRÜRKEN TEKRARLIYOR ZORLANIYORUM BANA CEVAP YAZARSANIZ MENNUN OLURUM SAYGILARIMLA CEVAP BEKLİYORUM AGRIM COK
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Bahsettiğiniz ağrının varis yada damarla ilgisi yoktur.

 4. nuri Diyorki:

  Merhabalar..Öncelikle birçok doktorun muayenesinde bile cevaplama zahmetinde bulunmadığı soruları bu sayfada cevapladığınızdan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz..
  Hocam ben 41 yaşında erkek hasta.. RENKLİ DOPPLER US İNCELEME RAPORUMDA şöyle denmektedir; Bilateral alt ekstremitede ana,yüzeyel femoral ven ve derin femoral venin görüntülenebilen proksimal kesimi,popliteal ven,posterior tibial ve peroneal venlerin proksimal kesimleri ile vena safena parva ve vena safena magna normal kalibrasyonda olup duvarları düzenlidir.Kompressibiliteleri tamdır.Tanımlanan Venöz yapılarda renkle dolum tam olup trombüs metaryali saptanmamıştır.Spektral incelemede spontan fazik akım örneği alınmaktadır.Augmertasyonları yanıtları tamdır.
  SOL SAFENA MAGNADA VALSALVA MANEVRASIYLA GRADE 2 REFLÜ AKIMI SAPTANDI.”demektedir. Sol bacağımın diz altında morarma ve kalınlaşmış kıvrımlar kasığıma kadar gelmektedir ve dizlerimden altı yanmakta ve ağrımaktadır. 1 hafta kadar Varis Çorabı giydim çok rahatlama oldu.
  şimdiden çok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Bu rapora göre ve anlattığınız bilgilere göre orta seviyede varisiniz var.Kliniğimizde tamen kurtulma (ameliyatsız köpük+radiofrekansla) imkanınız vardır.

 5. aylaerol Diyorki:

  merhaba hocam 25 yasındayım sag vena magna capı kasık duzeyınde 5,5 dızde ıse 2, 9 s0l davena magna capı kasık duzeyınde 5,2 dızde ıse 2,5 ameliyt dendı olmalımıyım
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Bu ölçüler normal sınırlardır.Ameliyat artık tarihe karıştı (varis tedavisinde)Neden hala ameliyat yapmak istiyorlar anlayamadım.

 6. petan Diyorki:

  sol VSM bileşke düzeyinde geniştir.uyluk medialde ve baldırda VSMile ilişkili varikoz venler izlenmiştir.tüm venlerde komresibiliite pozitiftir.doopler incelemede venlerde spontan fazik akım varlığı saptanmıştır.valsalva manevrası ile birlikte uygulanan dupleks incelemede:DERİN VENLERDE (CFV SFV DFV PV) yetmezlikle uyumlu reflu akım izlenmemiştir. yüzeysel(VSM VSP)venlerden VSMde bileşke düzeyinden itibaren kontinü reflü akım izlendi. diger venlerde yetmezlikle uyumlu olan reflü akım gözlenmemiştir.hocam dopler sonucu aynen böyle lütfen bu sonuç ne anlatıyor açıklayıcı bilgi verirseniz çok memnuun olacağım.şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Bu sonuç sol bacağınızda ileri varis olduğunu ancak tedavi olabileceğinizi anlatıyor.Ana toplar damarlarınızda trombüs yada yetmezlik yoktur.

 7. ümran öktem Diyorki:

  merhaba …bende venöz yetmezlik var ..açık ameliyat oldum fakat tekrar nüksetti.köpük tedavisi olabilirmi
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Olabilir.Ancak ifadede bir yanlışlık olsa gerek.Hastalığınız derin venöz yetmezlik ise size hiçbir şey yapılamaz yapılan ameliyatta doğru olmaz.

 8. Gülcan Diyorki:

  Doktor Bey ben 2 yıl önce lazer tedavisi gördüm 3 haftadır şiddetli ağrılarım başladı ayağımda yanmalar oluyor doktora gittim.Roporumda CFV DÜZEYİNDE 2 SANİYELİK REFLÜ AKIM İZLENMİŞTİR. yazıyor napmalıyım yardımcı olurmusunuz?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Tekrar doktorunuza gitmeniz uygun olur.

 9. Eylem Diyorki:

  Merhabalar bnm sol bacagımın arkasında şişkin bir şekilde küçük ve belli bölgede oluşmuş varisler var başlangıcında maaleseff doktora yada tedavi için hiçbir yere gitmedim şuan bunun için çok pişmanımm bu konuyla ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz ve tedavi süresi tedavi ücreti tahminen ne kadardır Cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar diliyorum.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz Sorduğunuz tüm soruların cevabını alabilirsiniz.

 10. Pelin Diyorki:

  Hocam merhaba,
  Benim sol bacağım diz arkasında 2 derece varis var yeşil mavi renge yakın nadiren sızlıyor daha çok estetik açısından çok rahatsız oluyorum ne yapmam gerekir ve yaşım 16.Cevabınızı bekliyorum tşk
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Bunun için kliniğimize kadar gelmeniz yeterli anında yok eder sizi bu sıkıntıdan kurtarırız.

Uzmanımıza Soru Sor

penyu