Varis Tedavi Merkezi

Daha önceki konularda ameliyatsız varis tedavilerini incelerken 3 farklı yöntemden bahsettik (Lazer, Radyofrekans ve Köpük Yöntemi) Lazer ve Radyofrekansla varis tedavisini derinlemesine ele aldığımız kendi içinde 2 farklı tekniğe ayrıldığını gördük. Köpükle varis tedavide aynı şekilde büyük bir benzerlik gösteren Skleroterapi yöntemi ve farklarını görelim.

Skleroterapi Varis Tedavi

Özellikle gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybına verilen  önem arzettiğinden ameliyatla varis tedavisi neredeyse terkedilmiştir. Tüm varislerin genişlemiş toplar ve kılcal damarlar dahil olmak üzere tüm varislerin tedavisi skleroterapi yöntemi ile yapılabilmektedir. Bunu üstüne basa basa söylememdeki sebep (Lazer ve Radyofrekans) yöntemleri sadece kılcal ve orta boy varislerin tedavisi yapılmasıdır.

Skleroterapi Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin en önemli aracı özel geliştirilmiş olan bir ilaçtır. Damar iç yüzeyini kimyasal (ilaç) olarak tahriş edip büzüştürerek kapanmasını ve vücut tarafından metabolize edilerek yok edilmesini sağlama şeklinde yapılmaktadır.Uzun yıllardır bir çok ilaç kullanılmıştır. Skleroterapi yöntemi ülkemizde başta Medical Art Varis Tedavi Merkezi tarafından uygulanmaya başlamış sürekli uygulayan sağlık merkezleri artmektedir. Uygulayan hekimler ilacın damara veriş tarzı ve sonraki uygulamalar değişebilir. Eski tedavi yönteminde ilaç uygulandıktan sonra bacağa elastiki bandaj sarılırdı.Genel hasta rahatlığını kısıtlaması,fazla pıhtı olması ve ayakta şilik yapması gibi sebeplerle giderek kullanımı azlamaktadır.

Skleroterapi Varis Tedavisi İzle
Yukarda anlatmaya çalışsakta görmeden anlamak çokta mümkün olmayacaktır. Bu sebeple aşağıdaki video tedavi esnasında çekilmiş olan kısa bir görüntüyü aktarmaktadır.

Avantajları

 • Hasta son derece memnun kalır.
 • Hrem kılcal hemde diğer varislerde uygulanır.
 • İş gücü kaybına neden olmaz.
 • Ağrısız bir tedavi şeklidir.
 • Tecrübeli hekimler uyguladığında pıhtı oluşturulmaz.

Dezavantajları

 • Uzmanlar tarafından yapılmadığında seyrek olarak leke yapabilir. (2-12 ayda düzelir)
 • Tedavi ertesi günü hafif ağrı olabilir. (ameliyata kıyasla çok daha azdır.)
 • Damar içinde pıhtılar oluşur fakat hiçbir sorun teşkil etmeden düzelir.Seyrek olarak boşaltmak gerekebilir.

Medical Art Skleroterapi Varis Tedavisi

Ameliyatla tedavi yöntemini çok uzun zaman önce geride bırakan Medical Art özellikle Skleroterapi ve Köpükle skleroterapi uygulanmaktadır. Köpük ile arasındaki fark slkeroterapi tekniğinde sadece ilaç kullanılıyor olmasıdır. Köpük ise ilaç + hava karışımı ile ile köpürtülmesidir. İkiside kısmen aynı işlemi gömekte olup köpük yönteminde daha az ilaçla daha fazla varis’in tedavisi yapılabilmektedir.

skleroterapi varis Skleroterapi Tedavisi
Prof. Dr. Hasan Berat CİHAN & Op. Dr. Mustafa BOLAT; Yakında 3. şubesi ile Medical Art nişantaşı şubesi ile hizmet vermeye başlayacak olan Medical Art Varis Tedavi Merkezi Kadıköy şubesinde Prof. Dr. Hasan Berat CİHAN Bakırköy şubemizde ise Op. Dr. Mustafa BOLAT varis hastalarını kabul etmektedir. SGK mensupları için varis muayenesi ücretsiz olup garantili varis tedavi imkanlarımız ile binlerce varis hastasının umudu olduk.

   Paylaş
 1. gizem

  hocam bnim sağ bacakta kabarcık şekilde ilreleyen yeşil varis var hangi tedavi uygundur teşekkür ederim…
  MEDICALART
  Kliniklerimizde genişliği 0.1 mm-25 mm arasındaki tüm varisleri (uzunluğu ve yaygınlığı ne kadar olursa olsun) lazer, radyofrekans, likid skleroterapi veya köpük tedavisiyle ameliyatsız ayaktan tedavi ediyoruz. Tedavi varisin yaygınlığına göre 1-4 seans sürebilir ancak ücret seansa bağlı değil yani bir defa ücret ödüyorsunuz. 15-20 dakika süren seans sonrası işinize dönebiliyorsunuz. Tedavi ücreti varisin yaygınlığına ve kullanılan teknolojiye göre 400-8000 TL arasında değişiyor. SSK,BAĞ-KUR , memur ve bunların emeklilerinden muayenede fark ücret almıyoruz, tedavi etmemiz halinde bu fiyatlardan % 50 indirim yapıyoruz, varisinizin tipi,yaygınlığı ve kullanılacak teknolojilere (lazer-Radyo Frekans) göre bu 400 – 4000 TL aralığında değişen bir miktarda ücret ödüyorsunuz. Ödediğiniz bu ücret karşılığında 1 yıl boyunca garanti altında oluyorsunuz, varislerinizle ilgili olabilecek tüm sorunlarınızı ücretsiz olarak tedavi ediyoruz.
  Varis tedavi yöntemlerinin avantaj ve dezavantajlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.varisistanbul.com adresinden yararlanabiliriniz.
  Adres, telefon ve kroki için http://www.medicalart.com.tr adresine bakabilirsiniz.
  Randevu almak ve olabilecek başka sorularınız için Bakırköy şubemiz için 212 574 25 25 – 212 573 50 75 – 0 532 463 96 82 ,Kadıköy Şubemiz için 0 216 350 85 41 – 0216 356 67 19, Nişantaşı şubemiz için  0212 265 99 99 nolu telefonları arayabilirsiniz.
  Saygılarımızla Op.Dr.Onur GÜRER Op.Dr.Mustafa BOLAT Prof..Dr.Hasan Berat CİHAN

 2. sevda

  merhaba hocam 38 yaşındayım kılcal damar çatlaması ve sağ bacağmda varis var ayaklarım çok şişiyor bana yardımcı olusanız sevinirim.saygılar.
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Sevda hanım kliniğimize geldiğinizde sizi tüm varislerinizden kurtarırız.

 3. Büşra

  Merhabalar hocam , benim sol at bacağımda yeşil,1 parmak geniiliğinde yaklaşık 8,5 cm uzunluğunda bir varis damarı var , yaşım henüz genç diye doktorlar birşeyin yok o sana ne eder diyor , ama aşırı ağırıyor , yürüyünce , üzerine durunca şişip dışarıya çıkıyor , hem ağrısı hemde görüntüsü çirkin , bana en uygun tedavi nedir ? Ve farklı şehirde yaşıyorum kaç seansta biter varis tedavim ? Şimdiden teşekkür ederim .
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Size en uygun tedavi köpük tedavisidir.Tek seansta biter.Ücret muayeneden sonra söylenebilir.Muayene ücretsizdir.400-8000tl aralığında ücret alıyoruz.SGK lılara %50 indirim yapılıyor.

 4. ali

  mrb hocam 49 yaşındayım 22 yıldır varis hastasıyım 10 yıl önce ayagımda yaralar oluştu şu anda yaz sıcaklar nedeniyle tekrar şişme yanma kaşıntı gibi şikayetlerim var ultrason raporum b modincelemede bilateral ana derin yüzeyel femoral venler ile popliteal venlerin konturları normaldir prob basısı ile venöz yapılar kompresse olmaktadır yapılan renk ve spektral incelemede söz konusu venlerin akım spektrumları normal fazik karakterdedir lümen renk dolumları tamdır ausmentasyon cevapları tamdır valsalva ile sol afv -vsmdüzeyinde ve afv de ve yfv de uzun süreli reflü -yetmezlik bulgusu saptandı sol vsm çapı proksimalde 6.4 mm dir ne yapabiliriz hocam ben izmirde yaşıyorum bana ameliyat riskli olur kapakcıklarda kacak akım var dediler teşekkürler
  lütfen en dogal ve kesin olanını istiyorum
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Sadece bu rapora göre hakkınızda olumlu yada olumsuz bir karar vermemiz mümkün değildir.Muayene bulgularıda bu rapor kadar önemlidir.Kliniğimize gelebilirseniz hakkınızda daha net bilgi sahibi olur sizide bilgilendiririz.Şayet yapılabilecek bir şey varsa onuda yaparız.

 5. hakan

  hacam sol vfm ve vsm de 3 yetmezlik var reflüm bundan olabilirmi
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Bu kadar bilgi ile size birşey söylememiz mümkün değildir.

 6. yakup

  Slm arkadaşlar ben şimdi bağdat caddesindeki şubede ilk varis tedavimi 1. seansimdan memnun kaldım 5 dakika sürdü ınş doktorum 2. Seansta tamamen sagligima kavusabilecegimi soledi ve ilk seansimda bacagimdaki damarı bulmakta zorlandım çoktti ınş. Sonuç güzel olucak tesekkurler..

 7. juli

  10 gün önce 6. Kez skleroterapi tedavisi oldum. Dizimin üst tarafındaki damarda pirinç büyüklüğünde 1 2 beze, sertlik, morarma ağrı oluştu normaldir.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Normaldir.Geçecektir.

 8. hicran

  2 bacağimdada varis var sağ bacağimda dışlta sol bacağimda kıkılcal durumda dopler çektitdım amelıyat gerekmez dedıler 20 sendeır var nasıl tedavı öneririsiniz teşekkürler.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Size skleroterapi+radiofrekans uygun olur.

 9. esra

  sol ana femoralvende4süperfisialfemoralvende grade4derin venöz yetmezlikvenasafena magnadauylukproksimalinde grade4safen venöz yetmezlik bu durumda ameliyat şartmıdır
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Sol ana femoral vendeki grade4 yetmezlik ameliyatta edilemez.

 10. pınar

  iyi günler. 22 yaşında olmama rağmen bacaklarımda mor damarlar oluşmaya başladı ve 2 yıl içinde oldukça fazlalaştı. Doktorum hafif şiddetli varis çorabı önerdi kullanıyorum fakat bacaklarımdaki damarların görüntüsü hiç hoş değil lazer için doktora başvurdum öncelikle damarlar açık mı kapalı mı onu görmemiz lazım skleroterapi gerekebilir dedi venöz yetersizliği teşhisi koyup alt ekstremite venöz sistem RDUS tek taraflı sağ ve sol renkli doppler istedi çektirdim. Sonucu; ana femoral ven, yüzeysel femoral ven, derin femoral ven,popliteal ven,safena magna ve parva venleri incelendi.İncelenen tüm venöz sistemde lümenler açık olup kompresyonla kollabe olmaktadır. Trombus formasyonu saptanmadı .Augmentasyonla akım şiddetlenmektedir. Valsalva manevraları ile reflü akım saptanmadı .Bu sonuca göre ne yapmam daha doğru olur skleroterapi gerekli mi?Şimdiden zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Sizi rahatsız ediyorsa tedavi olabilirsiniz.

Uzmanımıza Soru Sor

babi