Varis Tedavi Merkezi

Skleroterapi küçük uygulama farkları olsada uzun yıllardır uygulanan tedavi yöntemidir.Özellikle gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybı önem arzettiğinden ameliyatla tedavi neredeyse terkedilmiştir ve tüm genişlemiş toplar ve kılcal damarlar skleroterapiyle tedavi edilmektedir.

Damar iç yüzeyini kimyasal olarak tahriş edip büzüştürerek kapanmasını ve vücut tarafından metabolize edilerek yok edilmesini sağlama esasına dayanır.Uzun yıllardır bir çok ilaç kullanılmıştır.Uygulama kolaylığı başarısının yüksek olması,tekrarının az olması ve hasta rahatlığı yönünden üstünlükleri sebebiyle yaygın olarak kullanılan ve giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir.İlacın damara veriş tarzı ve sonraki uygulamalar değişebilir.Eski tedavi yönteminde ilaç uygulandıktan sonra bacağa elastiki bandaj sarılırdı.Genel hasta rahatlığını kısıtlaması,fazla pıhtı olması ve ayakta şilik yapması gibi sebeplerle giderek kullanımı azlamaktadır.

Skleroterapinin üstünlükleri ;

-Hasta memnuniyeti tamdır

-Yatırım maliyeti yoktur

-Kılcal varis dışındaki tüm varislere uygulanabilir

-Ayaktan uygulandığı için iş gücü kaybı olamaz aynı anda işe dönülebilir

-Ameliyatla tedavi edilebilen tüm varisler tedavi edilebilir

-Ağrısız bir tedavi şeklidir

-Tecrübeli ellerde pıhtı oluşturulmaz

Skleroterapinin sorunları ;

-Tecrübeli ellerde yapılmadığında seyrek olarak leke yapabilir(2-12 ayda düzelir)

-Uygulamanın ertesi günü hafif ağrı olabilir (ameliyata kıyasla çok daha azdır.)

-Bir günde uygulanacak ilaç miktarı sınırlı olduğundan seanslar gerekebilir. (yeni geliştirilen köpük skleroterapisinde çok daha yoğun çalışılabilmektedir)

-Damar içinde pıhtılar oluşur ama hiçbir sorun yaratmadan düzelir.Seyrek olarak boşaltmak gerekebilir.

Türkiyede de skleroterapinin üstünlüklerini izleyen damar cerrahları arasındada giderek yaygınlaşmaktadır.Skleroterapinin en önemli sosyal sorunu şudur ;varis tedavisi yapan kurum ameliyatla tedavi seçeneğini kullandığında kurumdan alabileceği ücret skleroterapinin 8-15 katı düzeylerindedir bu sebeple hasta skleroterapi yerine ameliyata yönlendirilmekte,konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan hasta ameliyata razı olmaktadır.Buna karşın sadece özel hastaya hizmet eden muayenehane şeklinde hizmet veren kurumlar ameliyata yakın ücret aldığı için hastaya skleroterapinin varlığını ve üstünlüklerini söylemekte hastasına seçenek sunmaktadır.

   Paylaş
Varis Tedavi Merkezi
 1. yakup Diyorki:

  Slm arkadaşlar ben şimdi bağdat caddesindeki şubede ilk varis tedavimi 1. seansimdan memnun kaldım 5 dakika sürdü ınş doktorum 2. Seansta tamamen sagligima kavusabilecegimi soledi ve ilk seansimda bacagimdaki damarı bulmakta zorlandım çoktti ınş. Sonuç güzel olucak tesekkurler..

 2. juli Diyorki:

  10 gün önce 6. Kez skleroterapi tedavisi oldum. Dizimin üst tarafındaki damarda pirinç büyüklüğünde 1 2 beze, sertlik, morarma ağrı oluştu normaldir.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Normaldir.Geçecektir.

 3. hicran Diyorki:

  2 bacağimdada varis var sağ bacağimda dışlta sol bacağimda kıkılcal durumda dopler çektitdım amelıyat gerekmez dedıler 20 sendeır var nasıl tedavı öneririsiniz teşekkürler.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Size skleroterapi+radiofrekans uygun olur.

 4. esra Diyorki:

  sol ana femoralvende4süperfisialfemoralvende grade4derin venöz yetmezlikvenasafena magnadauylukproksimalinde grade4safen venöz yetmezlik bu durumda ameliyat şartmıdır
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Sol ana femoral vendeki grade4 yetmezlik ameliyatta edilemez.

 5. pınar Diyorki:

  iyi günler. 22 yaşında olmama rağmen bacaklarımda mor damarlar oluşmaya başladı ve 2 yıl içinde oldukça fazlalaştı. Doktorum hafif şiddetli varis çorabı önerdi kullanıyorum fakat bacaklarımdaki damarların görüntüsü hiç hoş değil lazer için doktora başvurdum öncelikle damarlar açık mı kapalı mı onu görmemiz lazım skleroterapi gerekebilir dedi venöz yetersizliği teşhisi koyup alt ekstremite venöz sistem RDUS tek taraflı sağ ve sol renkli doppler istedi çektirdim. Sonucu; ana femoral ven, yüzeysel femoral ven, derin femoral ven,popliteal ven,safena magna ve parva venleri incelendi.İncelenen tüm venöz sistemde lümenler açık olup kompresyonla kollabe olmaktadır. Trombus formasyonu saptanmadı .Augmentasyonla akım şiddetlenmektedir. Valsalva manevraları ile reflü akım saptanmadı .Bu sonuca göre ne yapmam daha doğru olur skleroterapi gerekli mi?Şimdiden zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Sizi rahatsız ediyorsa tedavi olabilirsiniz.

 6. gülcan dalakkesen Diyorki:

  hocam ben 43 yaşında 5 çocuk annesiyim.
  bacaklarımda varis var ve doktor ultrason çekti ve ameliyet olmamı tavsiye etti.
  rapor adı: bilateral alt ekstremite venöz sistem renkli doppler us incelemesi

  inceleme: Her iki tarafta ana femoral venlerden başlayarak, ana femoral-derin ve yüzeyel femoral venler, krurala derin venlerin proksimal kesimleri incelenmiştir.

  derin venöz yapılar normal kalibrasyonda olup lümen iç yüzeyleri düzenlidir.

  her iki tarafta büyük safen ven tüm trasesi boyunca açık olarak incelenmektedir. trombozis bulgusu yoktur. valsalva uygulaması ile reflü gelişmemiştir.

  küçük safen ven açık olup trombozis ya da yetmezlik bulgusu saptanmamıştır. bu rapora göre ameliyatsız başka bir çözüm var mı?
  ya da ameliyet şart mı?
  siz ne önerirsiniz teşekkürler…
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Şayet kliniğimize müracaat ederseniz sizi köpük ve radiofrekansla tedavi ederiz.

 7. selda Diyorki:

  merhaba.30yaşlndaym bacaklarmda yoğun bir şekilde varis var üst klslmlarda kllcal damar diz altlnda ise yeşil damar şeklinde.skloterapi ile tedavide morluklar engeç nekadar zamanda geçer
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Morlukların geçmesi kişiyi göre değişir.15 günde hiçbir şey kalmayacağı gibi 1 yılda sürebilir.Ama mutlaka geçer.

 8. sevgi aslan Diyorki:

  mrb hocam bacagımda varıs cok hem kılcal hemde patlamıs bır sekılde lazerle yapılanda pıhtı atar dedıler acaba dogrumudur ben adana dakı merkezınıze gelsem sonuc alırmıyım?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Elbette alırsınız.Pıhtı atmaz.

 9. Gul Diyorki:

  İyi gunler hocam. Diz kapak arkalarinda yogun olmak uzere varis problemi ile bir klinige gittim. Kalin damarlarima 2 seans skleroterapi kilcallara 1seans lazer tedavisi uygulandi. Lazerden son derece memnun kaldim. Kilcal damarlar aninda kayboldu. Ancak skleroterapi uygulanan damarlarim eskisinden daha kotu gorunuyor (igne yerleri benek benek ve damarlar mor bordo gorunuyor) skleroterapi uygulanali 2hafta oldu. Sorum su: acaba bu lekeler gecer mi gecerse bu surec ne kadar surer bu bolgeye lazer uygulanir mi
  Simdiden tesekkur eder iyi calismalar dilerim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Skleroterapiye ait lekeler geçer ama bu kadar kısa zamanda değil.bazan 1 yıl kadar sürer.
  Varisle ilgili bilgi paylaşım sitesi varisforum.com da soru ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

 10. sdeomy Diyorki:

  Merhaba
  Ben 1 ay önce skleroterapi tedavısıne başladım,3 gün önce 2.ci seansıma gittim.doktor çok iyi gittiğini hatta bazı damarların 2.ci bi seansa gerek bile kalmadığını söyledi.tek seansla tedavisi mümnkün mü ? Ben,tamamen kapanması ıcın aynı damara birkaç seans yapılır dıye dusunuyodum..bir de,tedavi gören damarlarımın cogu artık dısardan bakınca görünmüyor ( doktorun 2.ci seansa gerek yok dedği damarlar ) çok memnunum ,fakat sanki o bolgede damar değil de kablo var gibi sert..bu sertlik ne zaman gecer?
  teşekkürler.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Genellikle scleroterapi ile bir damar tek uygulama ile biter.Şayet uygun ilaç seçilmiş ve usulüne uygun kullanılmış ise.O sertlikler 6 aya kadar geçer.

Uzmanımıza Soru Sor

sapi