Varis Klinik

Hamilelikte VarisHer kadın’ın arzuladığı bir şeydir annelik fakat gebelik süresince yaşanan bir çok sağlık sorunu bir çok kadını korkutmaktadır. Onlardan biriside hamilelikte varis problemidir. Gebelik öncesi ve gebelik esnasında meydana gelen varisler kişiyi ciddi anlamda sıkıntıya sokabilmektedir. İlk tavsiyem varis problemi yaşayan hanımlar hamile kalmadan önce mutlaka tedavi olmaları yönünde olacaktır.

Tedavi Edilmeyen Varisler Komplike Hale Gelebilir
Hastalığın bilincinde olan bayanlar mutlaka gebe kalmadan önce varis tedavi olmalısınız. Aksi halde tedavi edilmeyen varis gebelik döneminde meydana gelen bebeğin baskısı, hormonel değişiklikler, hareketsiz yaşam ve alınan fazla kilolar ile birlikte hastalığınız 2 kat hızlı artış gösterecektir.

Kılcal Damar Çatlamasına Neden Olur
Hamile kadınlarda görülen ve örümcek ağı gibi ortaya çıkan varisle %60 oranında kılcal damar çatlamasına neden olur. Bu durum doğumdan 2 ay sonra geçme ihtimali olsada %10-%20 arasında kalıcı olabilmektedir. Doğumdan sonra kaybolmadıysa mutlaka bilimsel anlamda varis tedavisi olmanız gerekir.

Gebelikte Varis Çorabı Kullanımı
Kadınlarda gebelik esnasında ve gebelik öncesi görülen varisler çok aşırı duruma gelmedikçe doğumdan önce tedavi edilmez. Bunun amacı bebeğin zarar görmemesi içindir. Fakat hamilelik esnasında varis hastalığını daha fazla ilerlememesi için yapmanız gereken basit adımlar olacaktır. En basiti gebelikle varis çorabı mutlaka kullanılmalıdır. Hastalığı iyileştirici özelliği olmasa bile ilerlemesini kısmen önleyecektir. Burdaki amaç doğum sonrasına kadar hastalığını kısmen ilerlemesini durdurmak ve şikayetlerini azaltmaktır.

   Paylaş

Uzmanımıza Soru Sor

monyet