Varis Tedavi Merkezi

En sık görülen varis çeşidi hiç şüphesiz bacak varisleri bu şekilde ön plana çıkmasında ise yerçekimi neden olduğu bilinmektedir. Tek yada her iki bacaktada olmak riski olan bir vakadır. Önceleri çok ince ve kırmızı damalar şeklinde (kılcal) olarak ortaya çıkar 1mm genişliğindedir. Sonrasında tedavi edilmemesi durumunda 3-4mm olup orta boy halini alır. Daha sonra ise 1-2cm boyutlarına ulaşıp kalın varis problemi haline gelmektedir.

Bacak Varisleri Neden Olur?

Toplar damarların genişlemesi, uzayıp ve kıvrımlı bir hal alması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Her çapta toplar damar genişlemesi meydana gelir. Bu genişlemeler mm şeklinde ölçümlenerek hastalığın boyutu belirlenir. Buna 1mm en küçük kılcal, bir üstü 3-4mm retüküler ve kalın olarak sınıflandırılır.

Ailesel yatkınlık;En sık sebeptir,annesinde yada babasında varis olan bir kişide olma ihtimali % 90′dan fazladır. Ailesel olanlarda temel sorun kapakcık bozukluğudur.

Yaşam şekli ;Dinlenmeyi seven, yürümeyen, saatlerce televizyon izleyen, çok oturan kişilerde hastalığın görülme sıklığı daha yüksektir. Anlayacağınız mutlaka hareketli bir yaşam tarzı benimsemeliyiz. Günlük belirli periyorlarda yürümek bile yeterli olacaktır.

Meslek;Hareketsiz bir şekilde ayakta durmayı gerektiren berberlik, cerrahlık,öğretmenlik gibi mesleklerde bacaklar pompa görevini yapamadığından toplar damarlar daha çabuk genişler.

Derin toplar damarların tıkalı olması;Derin toplar damarlar tıkandığında yük yüzeyel damarlara bineceği için genişleme ortaya çıkar.Tedavi edilemeyen tek varis tipi budur

Cinsiyet;Kadınlık hormonu olan östrojen damarın dayanma gücünü azalttığı için hastalığa sebep olabilmektedir. Bu nedenle gebelik dönemi kadınlarda varis oldukça sık görülen bir hastalıktır. Bacak varisleri gibi vajinal varislerde görülmektedi.r

Aşırı kilo;Toplar damar kanın geri dönüşünü güçleştirdiğinden şişmanlarda daha sık görülmektedir. Yukarda hareketli bir yaşam tarzı önerdik. Hareketli yaşam tarzı aynı zamanda fazla kiloyuda önleyecektir.

Bacak Varisleri Sınıflandırılması

Her varis hastasının tipi ve derecesi farklıdır. Aşağıda bunları tanıyacak hangisi daha tehlikeli, hangi durumda nasıl şikayetler ortaya çıkar detaylıca göreceğiz.

Kılcal Varis Telenjektazi ve Damar Çatlaması;Cilde çok yakın genişlemiş kılcal damarlardır. 0.1–1 mm arasında kırmızı ince görünümlüdür. Bacaklarda ve yüz bölgesinde görülür. Fiziksel rahatsızlık yapmazlar ama bacaklarda çirkin görünüme sebep olur. İlerleme ve büyüme süreci olduğu için orta ve kalın varis halini alırlar.

Orta Boy Varisler; Mavimsi 3-4 mm çapında görüntüsü olmaktadır. Çirkin görünümle beraber hastada ağrı, kıramp, sızlama ve yanma gibi şikayetler de yapar. Bu şekilde hastalığın tipinide anlamış olursunuz.

Kalın Varis; Çapı 4 mm nin üzerinde mavi mor bir görünümü vardır. Her iki cinste de yaygın bir şekilde görülür, ancak bayanlarda çok daha sık rastlanır. En fazla şikayet edilen tiptir. Varise bağlı iyileşmeyen yaralar, (varis ülseri) bacakta renklenme ve ödem gibi muayene bulguları daha çok bu varis tipinde rastlanır.

bacak varisleri Bacak Venleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bacak Varisleri’nin Belirtisi Nelerdir?

Çeşidine ve düzeyine göre değişen belirtiler olup genelde orta ve kalın varislerde ortaya çıkar.En sık görülen şikayet; bacakta ağrı,sızlama,yanma,kaşıntı ve iyileşmeyen yaralardır. Bu fiziki şikayetler yanında çirkin görüntü de rahatsız etmektedir. Özellikle bayanlarda denize veya havuza girerken huzursuzluğa sebep olur.A ğrı genellikle alt bacak ve ayak tabanında hissedilir.

Hastalar bacağına bir şey asılıyormuş; yada bacağı patlayacamış gibi hissettiğini tanımlar.Varis bacağın üst kesimlerinde yaygın bir şekilde olsada yine ağrı alt bacakta hissedilir.Yanma hissinin sebebi kan dolaşımının yavaşlaması ve genişleyen damarlarda kan göllenmesidir.

Varis Kaşıntının sebebide aynıdır; Yara açılması en önemli yan etkidir ve en ileri safhası kabul edilir.Kan dolaşımının yavaşlaması sebebiyle cilt yeterince beslenemez ve ciltta yaralar açılır ve aynı sebeple yaralar iyileşmez.Kılcal damarlar genellikle şikayet yapmaz ama bazı bacak sızlamalarında kılcal varisler tedavi edildiğinde hastanın şikayetleri düzelir.

Varis tedavi ücreti ne kadardır ?

Tedavi ücretleri hastanın resmi kurum üyesi olup olmadığına,varisin çeşidine ve yaygınlığına bağlı olarak kullanılacak teknolojiye göre değişmektedir. Herkes’in varis durumu farklı olacağı için kimisi bir seansta kimisi 5-6 seansta tedavi edilmektedir. Varis tedavi ücretleri sayfamızı aşağıdaki linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.
http://www.varisistanbul.com/varis-tedavi-ucreti.html

Varis Tedavisi nasıl yapılır ?
Uzun yıllardır tedavide kullanılan varis ameliyatı teknolojiyi takip etmeyen klinikler dışında tümüyle terk edilmiştir. Haftalarca süren yatak istirahati,bandaj uygulamaları,ameliyat izi ve yüksek maliyetler ile bunlara benzer bir çok sebeple ameliyatla tedaviler yerini tamamen ameliyatsız ileri teknoloji tedavi yöntemlerine terk etmiştir.

Medical Art Varis Tedavi Merkezi; 12 yıldır varis tedavisine odaklanmış kliniğimize başvuran tedavi edilebilir varis hastalarının % 100′lük kısmı değişik teknolojilerle ve ameliyatsız ayaktan tedavi edilmiştir. Kliniğimizde ücretsiz varis muayenesi esnasında hastalığın tipi ve derecesi tespit edilip, tedavisine en uygun yöntem uzman hekimlerimizce belirlenir.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri

 • Köpük
 • Lazer
 • Radyo Frekans
 • Skleroterapi

Bu yöntemlerle 0.1 mm ile 30 mm arasındaki genişlemiş toplar damarların hepsi yaygınlığı ve uzunluğu ne kadar olursa olsun ameliyatsız bir şekilde tedavi edebilmekteyiz.

Varis tedavisinde en önemli sorun başvurulan klinikte uygun teknoloji yoksa hasta var olan teknolojiye razı edilir, bunu fark edemeyen hasta varisi için yeterince uygun olmayan tedavi yöntemleriyle tedavi edilmiş olur.

Medical Art Varis Tedavi Merkezi asıl işinin varis olması sayesinde tüm bu teknolojileri bünyesine katmış SGK ,Bağ-Kur,Emekli Sandığı ve TSK mensuplarına sunabilen tek kliniktir. Aynı zamanda ücretsiz varis muayenesi imkanı ile İstanbulda 3 farklı klinik ile (Bakırköy, Kadıköy ve Nişantaşı) şubelerimizden birine randevu alarak gelmeniz varis hastalığından kurtulmanız için yeterli olacaktır. Sorularınızı aşağıdaki yorum formundan hekimlerimize iletiniz.

   Paylaş
Varis Tedavi Merkezi
 1. güler

  hocam bacağımda beyaz çizgiler oluşmuş o da mı varis.bacaklarım çok ağrıyor ne yapmam lazım
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Hayır varis değil.Deri çatlağı olabir.Dermatolojiye bir muayene olunuz.

 2. angel

  merhaba benım ıkı bacagımdada kılcal damarlar var akşamları uykumda uyşma hıssedıyorum acaba nedenı nedır?
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Kılcal damarlar şikayetinizin sebebi olamaz.

 3. perihan

  iyi günler daha önce bacaklarımdaki yeşil damarlara iğne tedavisi yaptırdım fakat alerji yaptı bana sonrasında nefes darlığı ve astıma dönüştü şimdi bacaklarım da kılcal ve yeşil damarlar var sizce neyle tedavi görebilirim açıklarsanız sevinirim teşekkürler.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Radiofrekans yada laserle tedavi olabilirsiniz.

 4. suna

  Sol bacagimin arkasinda oldukca yaygin bir varis var…hamileligimde ciktii…esimin sigortasindan yararlaniyorumm…fiyatlarinizi ögrenebilirmiyimm??
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizde varis tedavi ücretleri 400-4000tl (SGK lılar için) arasındadır.

 5. arzu t.

  merhaba doktor bey benim bacaklarımdada varis var beni çok rahatsız ediyor fazla ayakta kalamıyorum köpük tedavisi olmak istiyorum bunun maliyeti neolur lütfen bu konuda bilgi verirmisin şimdiden çok teşekürediyorm…
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Kliniklerimizde varis tedavi ücretleri (köpük dahil) 400-8000tl aralığındadır.SGK lılara %50 indirim yapılmaktadır.

 6. Mehtap

  Merhaba doktor bey ben 32 yaşındayım üst ve alt bacaklarımda hatta ayaklarımda ince varisler ve
  Kalın yeşil varşsler var. Sol üst bakdırım bazen içten çok ağrı yapıyor. Onun dışında bir şikayetim
  yok. Ama görüntü olarak çok kötü ve üzülüyorum. Kesinle etek ve şort giyemiyorum. Şu anda lazer epilasyon işlemi yaptırıyorum. Aynı anda varis tedavisi görebilir miyim. Bir sakıncası olur mu? Şimdiden teşekkürler saygılarımla
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Aynı dönemde varis tedaviside olabilirsiniz.Hiçbir sıkıntısı yoktur.

 7. nagehan

  Bilateral alt venoz sıstemde tromboz lehıne bulgu saptanmadi.Sol VSM de (6.6 mm)Her ıkı VSM,sol CVF,sol SFV,sol popliteal vende 4sn’nin üzerinde düşük ve orta amplitüdlü sag CFV’DE 3sn,sağ DFV’de 2.6 sn retrograd akımların saptandığı orta-ileri venöz yetmezlikler.Sol uyluk distal yarımı medıal ve anterıor kesımde 4.6 mm capa ulasan nontrombeze varıkoz venler. BENIM DOBLER SOMUCLARIM YARDIMCI OLABILIRMISINIZ BACAGIMDAN DAMARLAR GUN GECTIKCE YAYILMAYA BASLIYOR KESIN TEDAVISI NEDIR NASIL KURTULABILIRIM,TESEKKURLER.
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Kliniğimizde 3-4 günde köpük+RF ile tedavi olabilirsiniz.

 8. glcn

  her iki alt ekstremite safena magna(VSM) ile common femal(CFV), superfisiyal femoral (SFV), derin femoral (DFV) ve popliteal ven (PV) olarak derin venöz sistemine ait venler izlenmiştir. Bilateral VSM,SFV,DFV,PV kompressibl olup lümeninde trombüs izlenmemiştir.Akım normal respiretuar fazisite göstermektedir.Valsalva manevrası ile ters yönlü akım kaydedilmemiştir. RAPORA GÖRE KILCAL VARİS OLDUĞUNU SÖYLEDİ DOKTOR. FAKAT AĞRI VE KRAMP VAR NORMAL MİDİR ?TEDAVİ OLARAK NE ÖNERİRSİNİZ? YAZIN YAPILMASI TEDAVİNİN UYGUN MUDUR? ÇORAP DAHİ ÖNERMEDİ GEREK VAR MI ÇORABA ?
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Ağrı ve krampın muhtemelen sebebi varis değildir.Varis tedavisini 365 günün hepsinde olabilirsiniz.Çorabın bir faydası olmaz.

 9. fatma

  Mrblar sol ayaginin dizimn arkasinda bileskede valsalvamanevredi uzun sureli reflu goruldi.diz ustu seviyede 7 mm capa da. Sagda ise 4 mm capnda sizce ameliyt gereklimi artkkisa pantlnlar giymk istiyorm yardmci olrsanz sevinirm
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Kısa pantolon giyebilmeniz için kliniklerimizden birine gelmen yeterlidir.Sizi ameliyatsız tedavi ederiz.(köpük+RF ile)

 10. Müjgan

  Merhaba ben 18 yasindayim, uzun zamandir ayagimda cok yogun kılcal damarlar var beni çok rahatsız ediyor rahat rahat açık ayakkabı giyemiyorum..ben yurtdışında yaşıyorum ne yapmalıyım annemdede yıllardır var
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  İzin alıp yada tatil ayarlayıp İstanbula gelebilirseniz sizi o kötü görüntüden kurtarırız.

Uzmanımıza Soru Sor

gajah