Varis Tedavi Merkezi

Varis toplar damarların genişleyip uzayıp kıvrımlı bir hal almasıdır.Her çapta toplar damar genişleyebilir ve genişlemiş haline göre kılcal,veya retüküler ve kalın olarak sınıflandırılır.

Bacak varisleri ;

Nedenleri nelerdir ?

Ailesel yatkınlık;En sık sebeptir,annesinde yada babasında varis olan bir kişide olma ihtimali % 90 dan fazladır.Ailesel olanlarda temel sorun kapakcık bozukluğudur.

Yaşam şekli ;Dinlenmeyi seven, yürümeyen,saatlerce televizyon izleyen,çok oturan kişilerde hastalığın görülme sıklığı daha yüksektir.

Meslek;Hareketsiz bir şekilde ayakta durmayı gerektiren berberlik, cerrahlık,öğretmenlik gibi mesleklerde bacaklar pompa görevini yapamadığından toplar damarlar daha çabuk genişler.

Derin toplar damarların tıkalı olması;Derin toplar damarlar tıkandığında yük yüzeyel damarlara bineceği için genişleme ortaya çıkar.Tedavi edilemeyen tek varis tipi budur

Cinsiyet;Kadınlık hormonu olan östrojen damarın dayanma gücünü azalttığı için hastalığa sebep olabilmektedir.

Aşırı kilo;Toplar damar kanının geri dönüşünü güçleştirdiğinden şişmanlarda daha sık görülmektedir.

Müzmin kabızlık;Kronik kabızlıkta ıkınmaya bağlı toplar damarlarda basınç artışı sebep olabilmektedir.

Toplar damar genişlemelerinin sınıflandırılması

Tip I  Varisler  (kılcal varis- telenjektazi-damar çatlaması)

Cilde çok yakın genişlemiş kılcal damarlardır 0.1–1 mm arasında kırmızı ince varislerdir. Bacaklarda ve yüz bölgesinde görülür.Fiziksel rahatsızlık yapmazlar ama bacaklarda çirkin görünüme sebep olur.

Tip II Varisler

Kılcal varisten biraz daha kalın 1-3 mm çapındadır.Ağrı karıncalanma ve kramp yapabilir.

Tip III Varisler (orta kalınlıkta varis)

Mavimsi 3-4 mm çapında varislerdir.Çirkin görünümle beraber hastada ağrı,kıramp,sızlama ve yanma gibi şikayetler de yapar.

Tip IV Varisler (kalın varis)

Çapı 4 mm nin üzerinde mavi morumsu.Her iki cinste de yaygın bir şekilde görülür ancak bayanlarda çok daha sık rastlanır,en fazla şikayet yapan varis tipidir.Varise bağlı iyileşmeyen yaralar,bacakta renklenme ve ödem gibi muayene bulguları daha çok bu varis tipinde rastlanır.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Varis belirtileri olduğu yere,çeşidine ve düzeyine göre değişir.En sık görülen şikayet; bacakta ağrı,sızlama,yanma,kaşıntı ve iyileşmeyen yaralardır.Bu fiziki şikayetler yanında çirkin görüntü de rahatsız etmektedir.Özellikle bayanlarda denize veya havuza girerken huzursuzluğa sebep olur.Ağrı genellikle alt bacak ve ayak tabanında hissedilir.Hastalar bacağına bir şey asılıyormuş yada bacağı patlayacamış gibi hissettiğini tanımlar.Varis bacağın üst kesimlerinde yaygın bir şekilde olsada yine ağrı alt bacakta hissedilir.Yanma hissinin sebebi kan dolaşımının yavaşlaması ve genişleyen damarlarda kan göllenmesidir.Kaşıntının sebebide aynıdır.Yara açılması en önemli yan etkidir ve en ileri safhası kabul edilir.Kan dolaşımının yavaşlaması sebebiyle cilt yeterince beslenemez ve ciltta yaralar açılır ve aynı sebeple yaralar iyileşmez.Kılcal damarlar genellikle şikayet yapmaz ama bazı bacak sızlamalarında kılcal varisler tedavi edildiğinde hastanın şikayetleri düzelir.

Varis tedavi ücreti ne kadardır ?

Tedavi ücretleri hastanın resmi kurum üyesi olup olmadığına,varisin çeşidine ve yaygınlığına bağlı olarak kullanılacak teknolojiye göre değişmektedir.Resmi belgesi olmayan ve özel sağlık sigortası mensuplarının tedavi ücreti 400 TL ile 4000 TL arasında değişirken SGK mensubu kişilerde bu ücretler 200 TL den başlar çok ilerlemiş vakalar da bile en fazla 2000 TL olabilir.Bu tedavi ücretleri her iki bacaktaki kılcal ve kalın tüm varislerin tedavisini kapsar.Tedavi edilen her hasta sonraki bir yıl boyunca medicalart güvencesine alınır yani bir yıl boyunca bacaklarında toplar damarlarla ilgili olabilecek tüm sorunlar ücret alınmadan tedavi edilir.

Tedavisi nasıl yapılır ?

Uzun yıllardır tedavide kullanılan ameliyatlar teknolojiyi takip etmeyen klinikler dışında tümüyle terk edilmiştir.Haftalarca süren yatak istirahati,bandaj uygulamaları,ameliyat izi ve yüksek maliyetler ve bunlara benzer bir çok sebeple ameliyatla tedaviler yerini tamamen ameliyatsız ileri teknoloji tedavi yöntemlerine terk etmiştir.

12 yıldır varis tedavisine odaklanmış kliniğimize başvuran tedavi edilebilir varis hastalarının % 100 ü değişik teknolojilerle ve ameliyatsız ayaktan tedavi edilmiştir.Kliniğimizde muayene sırasında tipi ve o varis için en ideal tedavi seçeneği yada seçenekleri belirlenir hasta istediği gün tedavisine başlanır.

Uyguladığımız ameliyatsız varis tedavileri

-Köpükle tedavi

-Lazerle tedavi

-Radyo frekansla tedavi

-Skleroterapi.

Bu yöntemlerle 0.1 mm ile 30 mm arasındaki genişlemiş toplar damarların hepsi yaygınlığı ve uzunluğu ne kadar olursa olsun ameliyatsız bir şekilde tedavi edebilmekteyiz.

Varis tedavisinde en önemli sorun başvurulan klinikte uygun teknoloji yoksa hasta var olan teknolojiye razı edilir,bunu fark edemeyen hasta varisi için yeterince uygun olmayan tedavi yöntemleriyle tedavi edilmiş olur.

Medicalart damar cerrahi merkezi asıl işinin varis olması sayesinde tüm bu teknolojileri bünyesine katmış SGK ,Bağ-Kur,Emekli Sandığı ve TSK mensuplarına sunabilen tek kliniktir.

 

   Paylaş
Varis Tedavi Merkezi
 1. betül byrk Diyorki:

  merhaba doktor bey.bende yaklaşık bir senedir sol bacağımda iç varis ve venöz yetmezlik var doktorla görüştüğümde bana iç varis ameliyatı olsamda bi etkisi olmayacağını soyledi ayrıca varis çorabı giydiğim halde baldır ağrılarım geçmiyor sebebi nedir acaba.teşekküreder iyi çalışmalar dilerim.
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  İç varis radikal olarak yoktur.Konservatif bir tedavi oda varis çorabı gibi uygulayabilirsiniz.Şikayetlerinizi azaltır.

 2. tugce Diyorki:

  Bacağımın alt arka kısmında meydana gelen kırmızı çizgiler fark ettim dun ve hiç Bi ağrı falan oluşturmuyo sürekli yerimde oturan yada çok ayakta duran Bi insan da değilim ailede de yok ama bunlar neden meydana geliyor merak ettim ayrıyeten çok rahatsız ediyor görüntü olarak Bi doktora başvurmalı mıyım bunun için tedavisi var mı
  Op.Dr.Mustafa bOLAT
  Kliniğimizde radiofrekansla tedavi olabilirsiniz.

 3. şuayip Diyorki:

  merhaba hocam,
  sol bacağımdaki varisten 4 yıl önce 2.ameliyatı oldum.tekrar oluşmaya başladı.aynı bölgede değil bacağımın alt kısmıda varisler belli oldu.
  nasıl bir tedavi olabilirm kesin bir tedavi şekli yokmudur?
  iyi çalışmalar.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Mevcut varisleriniz için kesin tedavi yöntemi vardır.Ama şimdi olmayan bir varisin ilerde oluşmsını engelleyen bir tedavi şekli yoktur.Kliniğimizde köpük+RF ile tedavi yapabiliriz.

 4. aslı sarılı Diyorki:

  merhaba hocam. 20 yaşındayım 2 ay önce 64 kilo idim şuan 55 bu zayıflama sonrasında sağ ayağımda renkli danaların çoğaldığnı ve şişme yaptığını fark ettim ve daha çok ağrı olmaya başladi. Bana nasıl yardımcı olabilirsinz.
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Kliniğimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz ve sorununuz varsa onada çözüm üretiriz.

 5. Züleyha Diyorki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım ırsi olarak doğuştan varislerim var diz kapağımın arkasında koyu yeşil şekilde ,üst bacaklarımda kılcal şekilde ,alt taraflarda da az görünür şekilde var. Hiçbir ağrı kaşıntı veya sızlama olmuyor ama görüntüden şikayetçiyim. Ne gibi bir tedavi gerektirir veya tedavi gerektirir mi ?
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Kliniğimizde köpük+radiofrekansla tamamından kurtulursunuz.

 6. Güner Diyorki:

  İyi günler, ben size Afyondan yazıyorum. 22 yaşındayım ve diz kapağımın hemen altından başlayan varislerim var. İçine köpük sıkılarak 1 yıl önce tedavi oldum. Fakat iz kaldı ve diğer yerlerden tekrar cıkmaya başladı. Ne yapmalıyım ? Lazer tedavisi mi olmalıyım. Sizden yardım istiyorum. Çok Teşekkürler
  Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
  Laser tedavisinin köpük tedavisine bir üstünlüğü yoktur.İzler geçicidir.Yine köpük tedavisini deneyiniz.

 7. Nermin .İzmirli Diyorki:

  İki bacağında da varis var. Dr. İç varis olduğunu ameliyat yapamayacağını söyledi. Ağrı ve yanmalardan duramıyorum.ne yapmam gerekiyor. Bana cevap yazarsanız sevinirim
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Ciddi bir durumdan bahsediyorsunuz en azından doppler sonucunuzu yazsanız size daha faydalı oluruz.

 8. hüseyin köse Diyorki:

  hocam iyi günlerben yaşım 22 benim sol bacağımda bilekten başlayarak kalçaya kadar damarlarımda pıhtılaşma ve varis var karın bölgemde de varis var doktorum bana coumadin kullan dedi 1.5 senedir kullanıyorum bir fayda olmuyor kan tahlili yaptırıyorum iyi çıkıyor.bu hastalığı ameliyatla düzelir mi ve bu hastalık kalbe giden damarları tıkar mı? varis çorabı da giydim ama fayda etmedi
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Tarif ettiğiniz durum derin ven trombozuna benziyor.Ameliyatla bir tedavisi yoktur.

 9. cevher Diyorki:

  İyi günler hocam. Ben yurtdışında yaşıyorum. Ayrıca bir ayagımın tam diz bölgesinin arka tarafında ve üste doğru yeşil renkte damar gözüküyor, en önemlisi de ayaklarım hareketsiz olduğunda,ağrı yapıyor. O yüzden her yarım saatte bir oturduğum yerden kalkıp hareket etmeye çalışıyorum. Herhangi bir sigorta olmadığı için yurtdışından gelenler için ücret durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizde varis tedavi ücretleri varisin yoğunluğuna göre 400-8000tl aralığındadır.

 10. ERKAN T Diyorki:

  merhabalar solbacağimin baldır kısmında mavi damarlar çıkmiş gibi örünüyor vede ayağim ağiriyor bileklerime kadar iniyor tedavısını öğrenbilrmyim acaba
  Op.Dr.Mustafa BOLAT
  Kliniğimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz.Size ne yada neler yapılabileceğini muayeneden sonra söyleyebiliriz.

Uzmanımıza Soru Sor

badak