Varis Klinik

En sık görülen varis çeşidi hiç şüphesiz bacak varisleri bu şekilde ön plana çıkmasında ise yerçekimi neden olduğu bilinmektedir. Tek yada her iki bacaktada olmak riski olan bir vakadır. Önceleri çok ince ve kırmızı damalar şeklinde (kılcal) olarak ortaya çıkar 1mm genişliğindedir. Sonrasında tedavi edilmemesi durumunda 3-4mm olup orta boy halini alır. Daha sonra ise 1-2cm boyutlarına ulaşıp kalın varis problemi haline gelmektedir.

Bacak Varisleri Neden Olur?

Toplar damarların genişlemesi, uzayıp ve kıvrımlı bir hal alması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Her çapta toplar damar genişlemesi meydana gelir. Bu genişlemeler mm şeklinde ölçümlenerek hastalığın boyutu belirlenir. Buna 1mm en küçük kılcal, bir üstü 3-4mm retüküler ve kalın olarak sınıflandırılır.

Ailesel yatkınlık;En sık sebeptir,annesinde yada babasında varis olan bir kişide olma ihtimali % 90’dan fazladır. Ailesel olanlarda temel sorun kapakcık bozukluğudur.

Yaşam şekli ;Dinlenmeyi seven, yürümeyen, saatlerce televizyon izleyen, çok oturan kişilerde hastalığın görülme sıklığı daha yüksektir. Anlayacağınız mutlaka hareketli bir yaşam tarzı benimsemeliyiz. Günlük belirli periyorlarda yürümek bile yeterli olacaktır.

Meslek;Hareketsiz bir şekilde ayakta durmayı gerektiren berberlik, cerrahlık,öğretmenlik gibi mesleklerde bacaklar pompa görevini yapamadığından toplar damarlar daha çabuk genişler.

Derin toplar damarların tıkalı olması;Derin toplar damarlar tıkandığında yük yüzeyel damarlara bineceği için genişleme ortaya çıkar.Tedavi edilemeyen tek varis tipi budur

Cinsiyet;Kadınlık hormonu olan östrojen damarın dayanma gücünü azalttığı için hastalığa sebep olabilmektedir. Bu nedenle gebelik dönemi kadınlarda varis oldukça sık görülen bir hastalıktır. Bacak varisleri gibi vajinal varislerde görülmektedi.r

Aşırı kilo;Toplar damar kanın geri dönüşünü güçleştirdiğinden şişmanlarda daha sık görülmektedir. Yukarda hareketli bir yaşam tarzı önerdik. Hareketli yaşam tarzı aynı zamanda fazla kiloyuda önleyecektir.

Bacak Varisleri Sınıflandırılması

Her varis hastasının tipi ve derecesi farklıdır. Aşağıda bunları tanıyacak hangisi daha tehlikeli, hangi durumda nasıl şikayetler ortaya çıkar detaylıca göreceğiz.

Kılcal Varis Telenjektazi ve Damar Çatlaması;Cilde çok yakın genişlemiş kılcal damarlardır. 0.1–1 mm arasında kırmızı ince görünümlüdür. Bacaklarda ve yüz bölgesinde görülür. Fiziksel rahatsızlık yapmazlar ama bacaklarda çirkin görünüme sebep olur. İlerleme ve büyüme süreci olduğu için orta ve kalın varis halini alırlar.

Orta Boy Varisler; Mavimsi 3-4 mm çapında görüntüsü olmaktadır. Çirkin görünümle beraber hastada ağrı, kıramp, sızlama ve yanma gibi şikayetler de yapar. Bu şekilde hastalığın tipinide anlamış olursunuz.

Kalın Varis; Çapı 4 mm nin üzerinde mavi mor bir görünümü vardır. Her iki cinste de yaygın bir şekilde görülür, ancak bayanlarda çok daha sık rastlanır. En fazla şikayet edilen tiptir. Varise bağlı iyileşmeyen yaralar, (varis ülseri) bacakta renklenme ve ödem gibi muayene bulguları daha çok bu varis tipinde rastlanır.

Bacak Varisi

Bacak Varisleri’nin Belirtisi Nelerdir?

Çeşidine ve düzeyine göre değişen belirtiler olup genelde orta ve kalın varislerde ortaya çıkar.En sık görülen şikayet; bacakta ağrı,sızlama,yanma,kaşıntı ve iyileşmeyen yaralardır. Bu fiziki şikayetler yanında çirkin görüntü de rahatsız etmektedir. Özellikle bayanlarda denize veya havuza girerken huzursuzluğa sebep olur.A ğrı genellikle alt bacak ve ayak tabanında hissedilir.

Hastalar bacağına bir şey asılıyormuş; yada bacağı patlayacamış gibi hissettiğini tanımlar.Varis bacağın üst kesimlerinde yaygın bir şekilde olsada yine ağrı alt bacakta hissedilir.Yanma hissinin sebebi kan dolaşımının yavaşlaması ve genişleyen damarlarda kan göllenmesidir.

Varis Kaşıntının sebebide aynıdır; Yara açılması en önemli yan etkidir ve en ileri safhası kabul edilir.Kan dolaşımının yavaşlaması sebebiyle cilt yeterince beslenemez ve ciltta yaralar açılır ve aynı sebeple yaralar iyileşmez.Kılcal damarlar genellikle şikayet yapmaz ama bazı bacak sızlamalarında kılcal varisler tedavi edildiğinde hastanın şikayetleri düzelir.

Varis tedavi ücreti ne kadardır ?

Tedavi ücretleri hastanın resmi kurum üyesi olup olmadığına,varisin çeşidine ve yaygınlığına bağlı olarak kullanılacak teknolojiye göre değişmektedir. Herkes’in varis durumu farklı olacağı için kimisi bir seansta kimisi 5-6 seansta tedavi edilmektedir. Varis tedavi ücretleri sayfamızı aşağıdaki linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.
http://www.varisistanbul.com/varis-tedavi-ucreti.html

Varis Tedavisi nasıl yapılır ?
Uzun yıllardır tedavide kullanılan varis ameliyatı teknolojiyi takip etmeyen klinikler dışında tümüyle terk edilmiştir. Haftalarca süren yatak istirahati,bandaj uygulamaları,ameliyat izi ve yüksek maliyetler ile bunlara benzer bir çok sebeple ameliyatla tedaviler yerini tamamen ameliyatsız ileri teknoloji tedavi yöntemlerine terk etmiştir.

Medical Art Varis Tedavi Merkezi; 12 yıldır varis tedavisine odaklanmış kliniğimize başvuran tedavi edilebilir varis hastalarının % 100’lük kısmı değişik teknolojilerle ve ameliyatsız ayaktan tedavi edilmiştir. Kliniğimizde ücretsiz varis muayenesi esnasında hastalığın tipi ve derecesi tespit edilip, tedavisine en uygun yöntem uzman hekimlerimizce belirlenir.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri

 • Köpük
 • Lazer
 • Radyo Frekans
 • Skleroterapi

Bu yöntemlerle 0.1 mm ile 30 mm arasındaki genişlemiş toplar damarların hepsi yaygınlığı ve uzunluğu ne kadar olursa olsun ameliyatsız bir şekilde tedavi edebilmekteyiz.

Varis tedavisinde en önemli sorun başvurulan klinikte uygun teknoloji yoksa hasta var olan teknolojiye razı edilir, bunu fark edemeyen hasta varisi için yeterince uygun olmayan tedavi yöntemleriyle tedavi edilmiş olur.

Medical Art Varis Tedavi Merkezi asıl işinin varis olması sayesinde tüm bu teknolojileri bünyesine katmış SGK ,Bağ-Kur,Emekli Sandığı ve TSK mensuplarına sunabilen tek kliniktir. Aynı zamanda ücretsiz varis muayenesi imkanı ile İstanbulda 3 farklı klinik ile (Bakırköy, Kadıköy ve Nişantaşı) şubelerimizden birine randevu alarak gelmeniz varis hastalığından kurtulmanız için yeterli olacaktır. Sorularınızı aşağıdaki yorum formundan hekimlerimize iletiniz.

   Paylaş
 1. Betül

  merhaba Benim ananem 72 yasında bacakları eger varis corabı giymezse şişiyor. Köpüklü tedavi yöntemini gördük ve köpüklü yöntemi denemek istiyor. Acaba yaş ile ilgili sıkıntısı olur mu ?
  Teşekkürler..
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Kliniğimizde daha ileri yaşlarda tedavi ettiğimiz hastalarımız vardır.Anneannezi tetkikleri(varsa) beraber görmeliyiz.

 2. Mehmet Albayram

  Merhaba hocam 17 yasinda erkegim. Sag bacagimda 2,seviye kalin varis var. Doktor sadece ameliyatla halledilir dedi. Eger bunun ameliyatsiz bir cozumu varsa sizin merkezinize kadar ordudan gelmeye hazirim. Bi yardimci olabilir misiniz??
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Medicalart kliniklerinde varisiniz hangi boyutta olursa olsun ameliyatsız garantili bir şekilde tedavi edilir.

 3. Ferit Can

  44 yaşında erkek.
  Uzun süredir özellikle sağ bacakta kılcal varis oluşumu vardı. En önemli sıkıntısı gece krampları idi. 1 haftadır Daflon kullanıyorum, ek olarak da 2 günde 1 eritme Mg alıyorum. Anında kramplar geçti; ancak ilginç olan; uzun süredir çekmekte olduğum bel fıtığına bağlı ağrı ve hareket kısıtlılığı da geçti. Acaba varis belde de olabilir mi; ya da bel fıtığını tetiklemiş olabilir mi; ya da bu ilacın etkileşiminden mi kendimi rahat hissediyorum?
  Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Mg ile kramlarıyın geçmesi normal.Sanırım belinizdeki ağrıda adale kasılmasına bağlıdır.(bel fıtığı değildir)Kılcal damarlar zaten ağrı sebebi değildir.

 4. Hürriyet

  Mrb benim 6 aylik hamileyken dopler sonucim sag safena femoral bileskede valsalva ile uzun süreli reflu akım izlenmistir.VSM AP çapı proksimalde 5.9 mmmm. Solda 2 sn süren reflu akım izlenmistir. VSM AP capi proksimalde 5.2 mm. Sol vena safena parva ap capi en genis yerinde 5.6 mm. Dogum yaptim 4 ay oldu ayakta fazla kaldigimda ve cok yürüdüğüm zaman sol bacagim ağrıyor ve ayak altında ağrım oluyor.Ebe olarak çalışıyorum sizce ne yapmaliyim dr bey. hurruerdogan13@gmail.com
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Kliniğimize gelirseniz sizi varislerinizden kurtarırız.

 5. kuaför

  hocam mmerabalar 31 yasisinda erkegim meslegim kuaför yaklasik 10 yildir sag bacagim cok agriyor beni cok rahatsiz ediyor devlet hastanesine gidiyorom bakiyor ilac yaziyor yani bastan sagiyor.yardimci olursaniz sevinirim saygilarimla.
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Kliniğimize gelirseniz (varsa tetkiklerinizide getiriniz) sizi muayene (ücretsizdir) eder yardımcı oluruz.

 6. Tülayt

  Merhaba benim annem 110 kilo ve bacaklarında parmak kalınlığında varisleri var son zamanlarda çok şiddetli bacak ağrıları oluyor.
  bu ağrıların varisten mi yoksa başka birşeyden mi kaynaklı olduğunu anlayabilmemiz için öncelikle hangi doktora gitmemiz gerekli .
  teşekkürler
  Op.Dr.Onur GÜRER
  Kalp damar cerrahi uzmanına muayene olman uygundur.

Uzmanımıza Soru Sor

ular